OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Pokud je to spojení na moc velkou vzdálenost, je lepší použít technologii na vyšších frekvencích 5 GHz, 10 GHz.Jsem měl za to že to funguje přesne naopak. Čím nižší frekvence, tím je vlna vetší a líp projde přes překážky.
nejdříve bych zkusil snížit MTU - z cca 1500 na cca 300-600, když to pomůže, tak zvyšovat pokusně (podle ping -s xxx www.neco.cz - -s říká velikost paketů) dokud to jakž takž půjde s minimální ztrátou paketů. Na wifi problémy to někdy stačí.
Jinak pro přenos obrazu můžeš zkusit i vnc server/client - je k mání pro linux i windows.konkrétně mi to pomohlo v pardubické nemocnici, kde jsem nedobrovolně musel být. Na tom pokoji byl free signál tak mizerný, že jen na stole v určité pozici notebooku to trochu šlo... a toto opravdu pomohlo, zřejmě z důvodů co píšeš. Už pingem (s různou délkou) se poznala hranice co ještě ano a co už ne. Hranice nebyla úplně ostrá, tuším někde kolem 600. Bez sníženého MTU se neotvíraly skoro žádné stránky, se sníženým MTU to šlo jakž takž používat. Možná tam byly i nějaké odrazy a rušení.
Tiskni
Sdílej: