Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ahoj,
setkali jste se někdo s tim, ze mate na stroji vcelku s zeleznou pravidelnost (kazdou noc v +- stejny) cas prazdna mista v logu, treba 15minu dira, dle monitoringu ten stroj bezi (ICMP), ale sluzby smtp, http ukazuje nagios down, toto se deje s zeleznou pravidelnost.
Zkousel jsem vypnout zalohovani na par dni, deje se to stale, stroj neswapuje.
Disky jsou SW RAID1, podle SMART nevykazuji zadny problem, vadne sectory, realokace,...
Chyby na eth0 nejsou zadne.
Na stroji mam munin pro generovani grafu, je zajimave, ze jsou v nem diry, proste tam v grafu chybi ~ 15minut kazdy den, je tam mezera a to je snad u u vsech grafu co jsem si prohlizel (disky, procesy, load, network).
Mam pocit, ze se stroj v noci "freezne" na ~ 15 minut, zni to jako kravina, ale nedeje nikdy jindy pouze v noci zhruba ve stejnem cas velmi pravidelne. (~ 4rano), navic a to je jen takova spekulace ze to s tim nejak souvisi, load stroje je vzdy 1 nebo vyssi, nikdy nejde pod 1 i kdyz se tam v noci nic nedeje, ale nedokazu urcit co ten load dela, nikde nevidim proces co by to generoval.
Nesetkal jste se někdo s podobnou věcí ? Co, kde a jakými nástroji hledat ? Může to být HW problém ?
Díky maxlink
No zejména to, že padnou zvenku služby http a smtp, v logu je díra nebo jsou tam třeba spřeházené pořadí (apache, access.log) , poté se opět srovná a vše běží jak má, nechámu proč se to děje v +- stejnou dobu, v cronu nikde nic, ten jsem pročesal důkladně asi 5x.
Nařídím budíka holt.
date >> ps.log; ps -ef >> ps.log
třeba po minutě a pak se tím probrat, co se děje. A asi zajímavejší je spustit jiný monitorovací proces. Hodně je mi osvědčil atop
pro jednoduchý monitoring.
Mam externi monitoring (zvenku po LAN), dohleduje sluzby a delam ICMP ping.
Ten munin jsem si tam hodil kvuli grafum. Zkusim ten cron s ps po minute, atop vim, ze existuje, ale nikdy jsem nemel tu cest, ale vypada to dobre, zkusim.
Jinak na server je Debian 8.
Tak jsem nastražil do cronu výpis ps, top usage memory procesů, free, top load prvních 10 procesů uvidíme co z toho vyleze.
Koukám na ten atop, to je šikovný nástroj, zkusím to rovnou instalovat.
Tiskni
Sdílej: