Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Tak a jsem tu zas a všechny zdravím,
mám problém s vypínáním displeje. Když se dívám na nějaké video (VLC), nebo ve Firefoxu na něco na netu, tak se mi asi tak po čtvrt hodině vypne monitor. Dělalo to i přes to, že jsem měl vypnutý spořič displeje. Ten mám teď zapnutý, protože ho chci využívat. Ale prostě nechci, aby se mi např. při sledování zpráv vypínal monitor. To je fakt na nic. Zkusil jsem nainstalovat apku Caffeine, ale nešla nastavovat. Podle návodu na netu se do ní měly přidat programy, u kterých se monitor neměl vypínat. Ale to nešlo. A stejně by to nebylo ideální, protože např. u Firefoxu při sledování videí chci vypnutí monitoru zabránit, ale pokud budu mít otevřený prohlížeč a odejdu od pc, tak je dobrý, když se pak monitor vypne. Pamatuju si, že když jsem byl ještě na Ubuntu, tak tam to šlo pohodlně nastavit. Ale v Mintu je s tím problém. Zadal jsem dotaz i na fórum Mintu, ale žádná reakce, což je divný. Věděli byste někdo prosím co s tím?
Díky,
Petr
Řešení dotazu:
Tak jenom jsem položil dotaz tady, tak mi odpověděli na fóru Mintu. Tady je řešení: viewtopic.php?f=19&t=1590&p=10115&hilit=vypinani+displeje#p10115
Teď se nevypne monitor, ale zamče se obrazovka. Což je u sledování videa taky na nic. Ale zase dobrý, když člověk odejde od pc. Zkusím se na to tam doptat a když tak sem pak dám řešení.
Zdarec
xseta zakazat volby "s" a "dpms" pomoci:
xset s off -dpmsvice info v "man xset" nebo treba na ArchWiki
Píšu po delší odmlce, ale dřív nebyl čas. Zkusil jsem ten xset, ale moc moudrý jsem z toho nebyl. Vypadalo to spíš jako manuálová stránka, než jako něco, kde bych zjistil jak to mám nastaveno. Díval jsem se na ArchWiki i do man xset, ale moc moudrý jsem z toho taky nebyl. Tak jsem prostě na tvou radu dal v terminálu:
sudo xset s off -dpms
ale monitor se pořád vypíná. V nastavení napájení jsem totiž nastavil zpátky vypnutí monitoru po deseti minutách. Chci totiž, když se nebudu dívat na video, ale třeba dlouho něco stahovat, aby se mi vypnul monitor. Zámek obrazovky už neřeším. Zavrhl jsem ho. Byslím sám a nechci pořád zadávat heslo. Měl bych ohledně toho ještě hodně co psát, ale je to teď zbytečné, protože jsem se rozhodl Mint přeinstalovat. Jak jsem měnil název účtu i stroje, tak to pořád někde hází chyby. Nevytváří to spouštěče atp... Takže až to přeinstaluju, tak se ohledně toho zase ozvu. Tentokrát bych si chtěl udělat zálohu, jak to dělám u Windows. Obnova pak trvá asi jen 3 minuty a člověk u toho nemusí pak sedět 2 dny a vše instalovat a ladit. Ale v Linuxu s tím nemám zkušenosti. Založím ohledně toho nové téma a budu rád, když mi poradíte co a jak.
Tak zatím zdarec...
A díky všem
Jestli to s VLC zlobí ti neřeknu, protože jsem se do toho dost zamotal. Nebudu to celé popisovat, protože by to byla strašná litánie, ale sám teď nevím jak to je, protože někdy se mi soubor otevřel v Xplayeru a někdy ve VLC a toho jsem si všiml až poté, co jsem položil dotaz. Každopádně když jsem nastavil v nastavení napájení vypínání monitoru po 10 minutách a provedl v terminálu příkaz, co radil k3dAR, tak se mi monitor po deseti minutách vypnul.
To nečisté řešení se mi právě nelíbí. Zkusil jsem Caffeine a Wakefull (na jedno brdo), ale nechce se mi to pořád přepínat. Ve Windows to prostě samo pozná, jestli se díváš na video, nebo ne. Když jo, nic se neztmaví, ani nevypne. Když ne, tak se to ztmaví a vypne podle nastavení. Úplná pohoda. Tak snad toho nějak docílím i v tom Mintu.
Tiskni
Sdílej: