Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Řešení dotazu:
$ man mount
a přečti si o "mount options for fat".
/etc/fstab
, ale podle jiného klíče. Mám to tak, že každá fleška má jiné ID a každá má vyhrazeno místo v /mnt
. Nemohu si je tak poplést. Záznamy ve fstab
pak vypadají asi takto:
/dev/disk/by-id/usb-Kings...-part1 /mnt/Kingston auto noauto,user,codepage=852,iocharset=utf8 /dev/disk/by-id/usb-ADATA...-part1 /mnt/Adata auto noauto,user,codepage=852,iocharset=utf8 ...Tyto flešky se mi pokaždé připojí na stejný mountpoint bez ohledu na pořadí nebo číslo portu. Připojuji pak jako user příkazy:
$ mount /mnt/Kingston $ mount /mnt/Adata
Jako první by nebylo marné zmínit o jakou distribuci a případně desktopové prostředí se jednáIMHO zcela irelevantni, pripojovani zarizeni probiha (doufam, ze stale jeste) naprosto nezavisle na distru a desktopu.
Neni pravda, ruzne mount helpery modifikuji mount optiony podle sebe.
Ja mam v udev pravidla, ktera mi v /dev vytvori linky na zarizeni
SUBSYSTEMS=="usb", KERNEL=="sd*", ATTRS{serial}=="1C6F654E4168BBA0400003B2", ATTRS{idProduct}=="1689", \ PROGRAM="/usr/bin/whoami", SYMLINK="FlSTB%n", MODE="0750", OWNER="%c", GROUP="USBdev", ENV{Nastaveno}="1"a v /etc/fstab pravidla pri pripojovani techto "linkovacich" zarizeni do adresaru s logickym nazvem.
/dev/FlSTB1 /mnt/Flash/SetTopBox auto noauto,rw,...,uid=...,gid=USBdev,...,umask=0133,dmask=0022,fmask=0133 0 0Pri pripojeni dane flashky se v /dev vytvori zarizeni "sd*" a na neho nasmerovane symlinky "FlSTB+". A flashku mam dostupnou pokazde ve stejnem miste bez ohledu na distribuci (doufam) a desktop (i bez desktopu)
Tiskni
Sdílej: