Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím, trochu předělávám HTPC na Lubuntu 16.04 + KODI + TVHeadEnd a marně hledám řešení na následující problém.
Rád bych, aby KODI v idle stavu (je k tomu nějaký add-on, který sleduje stav TVHeadEndu) uspal počítač. Bohužel mu nejde nadefinovat, jakým příkazem jej má uspat, asi používá dbus + polkit + kdovíco v rámci standardního Ubuntu.
V každém případě to vypadá, že suspend to RAM z KODI vede ke spuštění "systemctl suspend", který skončí zatuhnutím počítače (blikající kurzor konzole na černé obrazovce).
Dobrá zpráva je, že staré dobré "pm-suspend" stále funguje, takže by mohlo stačit vzít mé /etc/pm/sleep.d/ skripty a navěsit na systemd. Po pročtení https://wiki.archlinux.org/index.php/Power_management#Sleep_hooks jsem pár z možností vyzkoušel, jenže ouha:
service se při systemctl suspend spustí, systemd však na nic nečeká a pokračuje v uspávání bez ohledu na _výsledek_ mého skriptu.
[Unit] Description=Local system suspend actions Before=sleep.target [Service] Type=simple ExecStart=/etc/pm/sleep.d/01_kodi suspend [Install] WantedBy=sleep.target
Jak to tak chápu, tak volba "Before=" se postará pouze o _spuštění_ mého skriptu. Pokud včas selže (exit 1 hned na začátku skriptu), tak se to objeví v logu, ale suspend běží dál.
V praxi však ani nestačí případně selhat (ukončuje nějaké služby a odstraňuje USB moduly), počítač se dříve dostane v procesu uspávání do bodu zamrznutí... Čili "hook" poměrně k ničemu.
Poradíte někdo, jak donutit systemd, aby nejprve spustil můj skript a poté případně pokračoval v uspávání počítače?
Řešení dotazu:
Tak jen pro úplnost doplním:
Tiskni
Sdílej: