Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
pack_start = time.time()
pack = Popen(['tar', '-cJf', account_archive,'-T'+account_filelist ])
pack.wait()
pack_end = time.time()
řešení to není špatné (rozumějte - funguje ) , ale tar asi používá maximální kompresi. Pokoušel jsem se do volání Popen propašovat XZ_OPT=3, ale tudy asi cesta nevede ( nebo nevím jak na to ).
je nějaká jiná možnost jak vyladit kompresi a mít možnost získat čas potřebný k zabalení ?
prý přes shell to není bezpečné, psali někde na SOwerflow, ale zas takový kabrňák nejsem, abych to posoudil.
Jinak komprese trvá skoro 19 hodin a když to stáhnu na 10 bude to stačit ( 140GB pošty )
Nevadilo by mi ani volání taru v nějaké funkci, která by ten čas komprese hlídala, ale zároveň umožnila skriptu pokračovat v přípravě dalšího seznamu, ( komprimuju poštu po účtech( 1 účet = 1 složka = 1 archiv + csv s obsahem ( kdy predmet, kdo ) ne vše najednou ) případně spuštění dalšího vlákna s tarem ( čtyřjádro - asi bych to hlídal na max 3 tar-vlákna ( jak ?? ) )
Mám nástín, ale zatím nevyzkoušeno - pakování do funkce a tu volat subprocess.popen, ve funkci zase subprocess.popen tar a čekat na něj. jak ohlídat jen 3 spuštěné tary zatím nevím. Snad nějaký counter (globální proměnná ), který by to hlídal ... funguje to ale ve vláknech ? aby se nepoprali o tu proměnnou ?
Předem děkuji i za částečné nakopnutí správným směrem.
1, vyladit kompresi taru / použít jiný postup pro kompresi
2. popsat nějaké schéma, jak komprimovat ve více vláknech ( jasně, čas komprese budou mít jednotlivá vlákna asi pěkně natažený, ale snad to celkový čas zmenší )
Milan
Řešení dotazu:
prý přes shell to není bezpečné, psali někde na SOwerflowPokud tam nebudeš předávat argumenty, které ti dal uživatel, tak je to v pohodě.
Nevadilo by mi ani volání taru v nějaké funkci, která by ten čas komprese hlídala, ale zároveň umožnila skriptu pokračovat v přípravě dalšího seznamuJá na tohle vždycky pouštěl thread… Řekne se prostě
threading.Thread(target=funkce, args=(a,b,c)); t.start()
je nějaká jiná možnost jak vyladit kompresi
tar c | xz -3 > foo
? Pokud tam nebudeš předávat argumenty, které ti dal uživatel, tak je to v pohoděne, skript běží pod rootem
tar c | xz -3 > footak ono to jde i ( v shellu ) XZ_OPT=3 tar -cJf "$bkfile" -T$usersez čili podobně subprocess.popen( "cely prikaz" shell=true ) ... ale ten shell .. jak jsem psal - na SO jednomu tazateli rozmlouvali. každopádně díky za navedení. Dá se u threadu sledovat, zda ještě "žije" ?
ne, skript běží pod rootemA? Ten problém se shellem je prostě v tom, že když tam dáváš argumenty od uživatele, je složité to korektně escapovat tak, aby když ti uživatel zadá
";rm -rf /*;
, tak to shell nevyhodnotil jako další příkaz. Ty tam ale argumenty od uživatele, jestli to chápu dobře, nemáš (předáváš tam jen jméno souboru, které si sám generuješ).
os.putenv("XZ_OPTS", "3")
Ak používaš Python3, môžeš pri tej funkcii wait použiť aj argument timeout a ak sa program v tom čase neskončí, vyhodí tá funkcia výnimku subprocess.TimeoutExpired. Takže nie je problém pospúšťať viac programov pomocou Popen a potom si na počkať volaním wait v nejakom cykle.
Prípadne môže byť vhodnejšie použiť funkciu poll (a sleep). Wait sa potom použije len ak poll nevráti None (a teda program sa ukončil).
souborů celkem lidsky čas komprese lidsky archív kompr. poměr 29676 20569932136 20.0GB 10,797.59 02:59:57.592 13261289712 0,64 17021 17133312262 17.0GB 4900,4 01:21:40.3 9398976354 0,55čili i na tomto vzorku je vidět, že 7z zabodoval.
from concurrent.futures import ThreadPoolExecutor as Executor import subprocess def run_command(cmd): p = subprocess.Popen(cmd) p.wait() return p.pid def execute(commands): with Executor(max_workers=3) as executor: for pid in executor.map(run_command, commands): print(pid)Jsou lepší vlákna nebo event loop?
Tiskni
Sdílej: