Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
XKB extension not present on :10.0přičemž číslo se mění podle visících RDP spojení. Experimenty s
setxkbmap –model pc104 –layout cs –variant qwertynepomáhají, taky vždy skončí
XKB extension not present on :10.0Četl jsem dotazy s podobnými problémy třeba zde https://askubuntu.com/questions/59537/keyboard-layouts-failing-to-apply a zde https://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1848639.html Našel jsem si číslo lokalizované klávesnice zde https://www.mankier.com/8/xrdp-genkeymap doufaje, že se mi podaří vygenerovat mapu kláves pro žádanou lokalizaci. xrdp-genkeymap /etc/xrdp/km-0405.ini skutečně soubor vytvoří, obsahem odlišný od těch výchozích, ale nic se tím nemění, nedaří se mi ho nijak použít. Restart xrdp ani Xek nepomáhá, reboot nepomáhá, v /etc/xrdp nevidím konfigurák, který by volbu výchozího rozložení kláves dovoloval (sesman.ini ani xrdp.ini), zbývá možná startwm.sh ... ? Zkusil jsem i km-0409.ini i local_keyboard.ini nahradit vygenerovaným km-0405.ini ... stále nic. Pořád US klávesnice. Kde jinde by mohl být problém? Oba desktopy ze kterých se připojuji, jak W7, tak Linux s xfreerdp jsou lokalizované do češtiny. Když se tímtéž xfreerdp připojím třeba na W2008R2 server, tak čeština funguje kompletně bez potíží. Soudím, že problém je výhradně na straně xrdp. Krom toho budu potřebovat více než jedno rozložení klávesnice, takže i kdybych nahradil defaultní, tak mi to nepomůže, potřebuji rozložení přepínat.
Taky jsem to řešil, (ale nevyřešil). Postupoval jsem podle:
Odtud vlastně pochází i vaše vlákno:
... I have found that the XRDP keyboard layout problem is unsolvable the "easy" way, as things sometimes can be in Linux.
Pokud si dobře vzpomínám, tak mi buďto startovalo xrdp do české klávesnice, nebo do anglické, ale přepínání ze vzdálené plochy windows, toho jsem nedosáhl.
Pouze bych si dovolil odpovědět Maxovi: Proč se snažíme zajistit připojení na linuxovský server z windowsovských strojů "bez instalace dalších programů" na straně klienta. Jednoduše proto, že uživatelé Windows (alespoň podle mých zkušeností) nejsou na takové úrovni, abychom je o to mohli žádat. Nicméně právě jim se snažíme služby Linuxu tímto způsobem nabídnout.
Zdravím.
Luboš
Tiskni
Sdílej: