Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Ahojte!
Stiahol som si debootstrap (distro Archlinux), chcem pripravit nejaky ten VM s Debianom. Kdesi som cital, ze debootstrap overi stiahnute baliky podla klucov, ktore spravca balikov v distribucii pouziva pri beznej instalacii. Lenze v pripade Archlinuxu tieto kluce asi nebudu pritomne. Napoveda tomu aj volitelna zavislost pre debootstrap - balik debian-archive-keyring - ide vsak o virtualny balik a neda sa nainstalovat.
Arch sice mam par rokov, ale s virtualnym balikom som sa myslim este nestretol...(?) A teraz moje otazky:
Vdaka.
www-browser
poskytovaný všemi prohlížeči či mail-transport-agent
poskytovaný všemi agenty pro odesílání e-mailů. Apt místo virtuálního balíku nainstaluje nějaký balík, který jej poskytuje, a tím závislost splní. V tomto případě tomu tak není, ten balík by neměl být virtuální, ale Apt nezná žádný zdroj, odkud by jej mohl stáhnout.
Klíče nelze jen tak stáhnout, útočník může vytvořit podvržený repozitář podepsaný svým klíčem, který by to takhle stáhlo, úspěšně ověřilo a nepoznalo, že je to celé podvrh. Deboostrap ověřuje balíky pomocí klíčů, které jsou v keychainu Aptu, kam debianní klíč vkládá balík debian-archive-keyring
. Pokud Deboostrap klíč nenajde, zeptá se, jestli pokračovat bez ověřování.
Dakujem za odpoved. Uz chapem, co je to virtualny balik.
Ale problem je v tom, ze toto sa tyka Archu, nie Debianu. V repo Archlinuxu je balik debootstrap, ktory ma ako volitelnu zavislost virtualny balik debian-archive-keyring, vid tu. Lenze ktory balik v Archlinuxe mi splni tuto zavislost? Asi ziaden... Cize ako pises - balik by nemal byt virtualny a teda sa jedna o chybu? (Pytal som sa aj na Arch foru, kde nikto nereagoval - asi som sa sprosto vyjadril.)
Predpokladal som, ze maintainer balika debian-archive-keyring v repo Archu tie kluce zabali a ja ich stiahnem takto (overim balik a kluce samotne overi pred zabalenim maintainer), lenze takto to asi nepojde a nezostava nic ine iba tie kluce natrepat (a patricne overit) rucne.
Tiskni
Sdílej: