OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahojte!
Stiahol som si debootstrap (distro Archlinux), chcem pripravit nejaky ten VM s Debianom. Kdesi som cital, ze debootstrap overi stiahnute baliky podla klucov, ktore spravca balikov v distribucii pouziva pri beznej instalacii. Lenze v pripade Archlinuxu tieto kluce asi nebudu pritomne. Napoveda tomu aj volitelna zavislost pre debootstrap - balik debian-archive-keyring - ide vsak o virtualny balik a neda sa nainstalovat.
Arch sice mam par rokov, ale s virtualnym balikom som sa myslim este nestretol...(?) A teraz moje otazky:
Vdaka.
www-browser
poskytovaný všemi prohlížeči či mail-transport-agent
poskytovaný všemi agenty pro odesílání e-mailů. Apt místo virtuálního balíku nainstaluje nějaký balík, který jej poskytuje, a tím závislost splní. V tomto případě tomu tak není, ten balík by neměl být virtuální, ale Apt nezná žádný zdroj, odkud by jej mohl stáhnout.
Klíče nelze jen tak stáhnout, útočník může vytvořit podvržený repozitář podepsaný svým klíčem, který by to takhle stáhlo, úspěšně ověřilo a nepoznalo, že je to celé podvrh. Deboostrap ověřuje balíky pomocí klíčů, které jsou v keychainu Aptu, kam debianní klíč vkládá balík debian-archive-keyring
. Pokud Deboostrap klíč nenajde, zeptá se, jestli pokračovat bez ověřování.
Dakujem za odpoved. Uz chapem, co je to virtualny balik.
Ale problem je v tom, ze toto sa tyka Archu, nie Debianu. V repo Archlinuxu je balik debootstrap, ktory ma ako volitelnu zavislost virtualny balik debian-archive-keyring, vid tu. Lenze ktory balik v Archlinuxe mi splni tuto zavislost? Asi ziaden... Cize ako pises - balik by nemal byt virtualny a teda sa jedna o chybu? (Pytal som sa aj na Arch foru, kde nikto nereagoval - asi som sa sprosto vyjadril.)
Predpokladal som, ze maintainer balika debian-archive-keyring v repo Archu tie kluce zabali a ja ich stiahnem takto (overim balik a kluce samotne overi pred zabalenim maintainer), lenze takto to asi nepojde a nezostava nic ine iba tie kluce natrepat (a patricne overit) rucne.
Tiskni
Sdílej: