Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Jako kdybych slyšel a viděl lidi, kteří si toto začnou číst: "Zase on?" Odpověď: "Jop, sorry, zase já."
Problém: Mám 10 TB disk, na kterým jsou dva bloky NTFS a EXT4. NTFS funguje a jde otevřít (vč. sobourů), EXT4ka ale není vidět a to v Linuxu a je neviditelná i ve Windows 7. Mám tam sbírku programů i další data, který asi jen těžko seženu.
Je v linuxu nějaký příkaz, kterým provedu prověření a opravu poškozeného disku s partou, která není vidět ale jsou na ní data (něco jako: chkdsk C: /X /F /R /V /B u oken)?
Pokoušel jsem se použít: https://linuxexpresso.wordpress.com/2010/03/31/repair-a-broken-ext4-superblock-in-ubuntu/ ale pří vypuštění commandu: sudo fsck.ext4 -v /dev/sdh2 mi systém vypustil:
e2fsck 1.42.13 (17-May-2015) ext2fs_open2: Chybné magické číslo v superbloku fsck.ext4: Neplatný superblok, zkouším záložní bloky… fsck.ext4: Chybné magické číslo v superbloku při pokusu otevřít /dev/sdh2 Superblok nemohl být načten nebo nepopisuje správný systém souborů ext2/ext3/ext4. Pokud je zařízení platné a opravdu obsahuje systém souborů ext2/ext3/ext4 (a ne swap nebo UFS nebo něco jiného), pak je superblok poškozen a můžete zkusit spustit e2fsck s jiným superblokem: e2fsck -b 8193 <zařízení> nebo e2fsck -b 32768 <zařízení>
Máte někdo tucha, jak dál a jak správně postupovat? Díky za odpovědi všem.
mno a ... Co vám vadí pánové?
Kdyby weby vyvíjeli pro IT experty, tak se nerozvyne do formy, ve který je dnes.
Já byl Ajťas a ne jen tak ledabilej. Dokud jeden zmrdík nemachroval se svým autem. Sejmul mě na přechodu (což si pěkně v průběhu života zaplatí) a už tak nemachruje.
Tenhle web by měl pomáhat befkům, jako jsem já (ač bez mé zásluhy) a podporovat radami expertů anebo zkušených lidí začátečníkům v linuxu ne? Já v linuxu profík byl. Teď sem zase befko.
Najde se tu nějakej slušnej člověk, kterej dokáže poradit anebo jenom banda machrů ve sporťáku (vlastně to byla průměrná škodovka, co mě sejmula)?
testdisk
mi kdysi zafungoval velmi dobře, když jsem si rozstřelil MBR. Když nevíme, jak na tom disku vypadá MBR a co se stalo, že se ti ten oddíl s Ext4 najednou rozsypal, můžeme tu akorát věštit z křišťálové koule.
Také pokud opravuje disk, který má písmeno h, tak si říkám, co je před ním.H:\
To ne. v dotaz jeTaké pokud opravuje disk, který má písmeno h, tak si říkám, co je před ním.H:\
sudo fsck.ext4 -v /dev/sdh2
.
testdisk
.
superblok poškozen a můžete zkusit spustit e2fsck s jiným superblokem:Jedným z príznakov toho, či je superblock v poriadku je to, že sa v ňom dá nájsť magic number. Ak sa hláška o chybnom magick number zopakuje aj pri iných kópiách superblock-u, tak je najpravdepodobnejšie, že: - na disku žiaden ext4 suborový systém nie je (a ty si len myslíš, že je) - diskový oddiel nemá správne nastavený začiatok a preto fsck pri čítaní superblock-u siahne na nesprávne miesto. Tomu by sa dalo pomôcť len veľmi prácne skúšaním zmeny nastavenia začiatku partície/oddielu. Väčšiu šancu máš ak použiješ niečo ako testdisk alebo nejaký iný SW, ktorý sa nesnaží rekonštruovať ten súborový systém, ale nájsť fragmenty súborov a uhádnuť či je to obrázok, alebo html stránka, alebo texťák.
i-node-y sú pohromade v niečom, čo sa volá superblock.Huh ? kdes nabral tenhle nesmysl ? inody rozhodne nejsou v superblocku, a uz vubec ne pohromade. V superblocku je zopar velmi dulezitych informaci o celem filesystemu, jako pocet inodu, pocet bloku, velikost bloku, blocks/group, flagy, UUID, volume label a tak dale. Jedinej inode v superblocku je inode zurnalu. Inody jsou "pohromade" akorat v tom, ze jsou seskupeny v bitmapach na zacatku kazdeho block group (ktere jsou rozhazeny po celem disku).
Tiskni
Sdílej: