Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jako kdybych slyšel a viděl lidi, kteří si toto začnou číst: "Zase on?" Odpověď: "Jop, sorry, zase já."
Problém: Mám 10 TB disk, na kterým jsou dva bloky NTFS a EXT4. NTFS funguje a jde otevřít (vč. sobourů), EXT4ka ale není vidět a to v Linuxu a je neviditelná i ve Windows 7. Mám tam sbírku programů i další data, který asi jen těžko seženu.
Je v linuxu nějaký příkaz, kterým provedu prověření a opravu poškozeného disku s partou, která není vidět ale jsou na ní data (něco jako: chkdsk C: /X /F /R /V /B u oken)?
Pokoušel jsem se použít: https://linuxexpresso.wordpress.com/2010/03/31/repair-a-broken-ext4-superblock-in-ubuntu/ ale pří vypuštění commandu: sudo fsck.ext4 -v /dev/sdh2 mi systém vypustil:
e2fsck 1.42.13 (17-May-2015) ext2fs_open2: Chybné magické číslo v superbloku fsck.ext4: Neplatný superblok, zkouším záložní bloky… fsck.ext4: Chybné magické číslo v superbloku při pokusu otevřít /dev/sdh2 Superblok nemohl být načten nebo nepopisuje správný systém souborů ext2/ext3/ext4. Pokud je zařízení platné a opravdu obsahuje systém souborů ext2/ext3/ext4 (a ne swap nebo UFS nebo něco jiného), pak je superblok poškozen a můžete zkusit spustit e2fsck s jiným superblokem: e2fsck -b 8193 <zařízení> nebo e2fsck -b 32768 <zařízení>
Máte někdo tucha, jak dál a jak správně postupovat? Díky za odpovědi všem.
mno a ... Co vám vadí pánové?
Kdyby weby vyvíjeli pro IT experty, tak se nerozvyne do formy, ve který je dnes.
Já byl Ajťas a ne jen tak ledabilej. Dokud jeden zmrdík nemachroval se svým autem. Sejmul mě na přechodu (což si pěkně v průběhu života zaplatí) a už tak nemachruje.
Tenhle web by měl pomáhat befkům, jako jsem já (ač bez mé zásluhy) a podporovat radami expertů anebo zkušených lidí začátečníkům v linuxu ne? Já v linuxu profík byl. Teď sem zase befko.
Najde se tu nějakej slušnej člověk, kterej dokáže poradit anebo jenom banda machrů ve sporťáku (vlastně to byla průměrná škodovka, co mě sejmula)?
testdisk
mi kdysi zafungoval velmi dobře, když jsem si rozstřelil MBR. Když nevíme, jak na tom disku vypadá MBR a co se stalo, že se ti ten oddíl s Ext4 najednou rozsypal, můžeme tu akorát věštit z křišťálové koule.
Také pokud opravuje disk, který má písmeno h, tak si říkám, co je před ním.H:\
To ne. v dotaz jeTaké pokud opravuje disk, který má písmeno h, tak si říkám, co je před ním.H:\
sudo fsck.ext4 -v /dev/sdh2
.
testdisk
.
superblok poškozen a můžete zkusit spustit e2fsck s jiným superblokem:Jedným z príznakov toho, či je superblock v poriadku je to, že sa v ňom dá nájsť magic number. Ak sa hláška o chybnom magick number zopakuje aj pri iných kópiách superblock-u, tak je najpravdepodobnejšie, že: - na disku žiaden ext4 suborový systém nie je (a ty si len myslíš, že je) - diskový oddiel nemá správne nastavený začiatok a preto fsck pri čítaní superblock-u siahne na nesprávne miesto. Tomu by sa dalo pomôcť len veľmi prácne skúšaním zmeny nastavenia začiatku partície/oddielu. Väčšiu šancu máš ak použiješ niečo ako testdisk alebo nejaký iný SW, ktorý sa nesnaží rekonštruovať ten súborový systém, ale nájsť fragmenty súborov a uhádnuť či je to obrázok, alebo html stránka, alebo texťák.
i-node-y sú pohromade v niečom, čo sa volá superblock.Huh ? kdes nabral tenhle nesmysl ? inody rozhodne nejsou v superblocku, a uz vubec ne pohromade. V superblocku je zopar velmi dulezitych informaci o celem filesystemu, jako pocet inodu, pocet bloku, velikost bloku, blocks/group, flagy, UUID, volume label a tak dale. Jedinej inode v superblocku je inode zurnalu. Inody jsou "pohromade" akorat v tom, ze jsou seskupeny v bitmapach na zacatku kazdeho block group (ktere jsou rozhazeny po celem disku).
Tiskni
Sdílej: