Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Řešení dotazu:
Pravděpodobně to bude v jádře. Ale abychom vyloučili parametry jádra, zkuste nabootovat staré jádro se starým initramdiskem se stejnými parametry, jako bootujete F26. Nejjednodušší bude přidat další záznam do /boot/grub/grub.cfg (či jak se konfigurační soubor grubu jmenuje), tím že zkopírujete řádky se starým jádrem a initramdiskem a s novými parametry.
Až vyloučíme jiné parametry jádra, zkusil bych nabootovat rescue jádro s initramdiskem pro F26. Případně programem dracut přegenerovat initramdisk pro rescue jádro. (Nezpomňtě si starý initramdisk zazálohovat). Tím vyloučíme obsah initramdisku, který se vyrábí při instalaci jádra z aktuálního systému.
Až budeme mít jistotu, že je to jádrem, tak si z Koji stáhněte nějaké jádro mezi vaší rescue verzi a tou rozbitou F25/F26 (bude třeba více balíčků, ne jen kernel, ale také kernel-core, kernel-modules a možná další), nainstalujte, nabootujte a vyzkoušejte. Dejte si pozor, že DNF standardně nechává jen několik posledních jader a starší maže, tak ať si nesmažete to funkční.
Zkoušejte různé verze, až najdete poslední fungující a první rozbité. Tento fakt pak nahlaste do fedoří nebo linuxové Bugzilly.
yum list --showduplicates kernela nejstarsi tam bylo 4.11.8-300.fc26. Nainstaloval jsem ho, rebootoval OS F26 a vse funguje jak ma!:) Jeste jednou diky!
Tiskni
Sdílej: