V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
Zajímavý článek, díky.
Už mi to teď moc nemyslí. Zítra si ho znovu přečtu a zkusím se s tím poprat.
powercfg -h off
a tím jsem úplně zakázal hibernaci. Linuxu by totiž vadil soubor hiberfil.sys a nepustil by mě na disk s Windows, protože by nevěděl, jestli nehibernují. Takže tohle bych řekl, že mám ošetřeno.
a) Pro mě jsou z optického hlediska zatím lepší Windows.
Windows - můžu vše zvětšit na 125%, 150% nebo 175%.
Mint - pouze na 200%.
Já ve Windos používám 175%. Víc je moc. Pokud bych si např. v Mintu zvětšil jen písmo, budu mít např. malé ikony záložek ve Firefoxu. Takže to musím mít zvětšeno vše na 200% a pak mám málo místa ve Firefoxu na otevřené karty, nebo na panelu na otevřené aplikace, takže tam nemůžu kvůli tomu mít ikony programů.
Windows i Mint mají skvělou lupu, ale ta v Mintu nesleduje kurzor při psaní. Takže když něco píšu a mám puštěnou lupu, tak se mi po chvíli ztratí kurzor v pravo. Jako by opustil monitor. Musím pak vzít do ruky myš a posunout obraz do prava. Což je při psaní dost otravné. Ve Windows se obraz automaticky posouvá s kurzorem.
Windows - mám nastaven vysoký kontrast černá.
Mint - Plochu mám černou, panel taky, i prohlížeč má background černě, ale okna jdou jen tmavě zeleně. To pro mě není dobrý. Navíc např. Libre Office má pořád papír bílý, Windows černý a bílý text. Navíc v Libre Office, když mám nastaven background oken na tu tmavě zelenou, tak mám popisky ikon v panelu černě a není to vůbec vidět.
Zkoušel jsem i jiná distra, ale Mint je zatím to nejlepší, co jsem viděl. Docela dobrý bylo Mate, ale když jsem v něm dal opačný kontrast, tak jsem pak v prohlížeči do vyhledávacího pole Googlu psal černě na černý podklad. Tohle je třeba v Mintu v pořádku.
Když to zhrnu, tak mě nenapadá žádná věc, se kterou bych měl ve Windows optický problém. Fakt ani jedna. V Linuxu jsem ještě žádné distro takhle neohl. Ani Vinux, což je distro pro zrakově postižené. Věř nebo ne, ale pro slabozraké je horší než Mint. Je lepší pouze pro nevidomé, protože používá nové knihovny a jede na něm nejnovější verze čtečky obrazovky Orca, která je oproti předchozím verzím samozřejmě lepší.
Ještě dodám, že co se tohoto týče, chci zkusit ohnout poslední Debian. Kdysi se mi v něm povedlo rozjet celkem dobrou lupu.
b) No MS přestane v roce 2020 vydávat pro W7 aktualizace. Být na Windows bez záplat mi teda nepřijde moc dobrý :)
Tiskni
Sdílej: