Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Zdravím,
přeinstaloval jsem si Linux Mint 18.2 Sonya i Windows 10 Fall Creators Update (jsem na dual bootu) a od té doby se mi pořád točí datové disky. Před přeinstalací se mi disky v Linuxu netočily, ale teď jedou, i když nejsou připojené. Ani ve Windows se mi automaticky nevypínají dle nastavení. Rozdělal jsem kvůli tomu i case, abych zkontroloval konektory, ale vše bylo v pořádku. Jeden disk mám připojen přes redukci molex/sata, ale to by vadit nemělo. Před tím to fungovalo bez problémů. Díval jsem se i do BIOSu, ale nic jsem tam nenašel. Jediné, co jsem zkusil bylo, že v sekci "power" jsem zapl "platform power management", nebo tak nějak, ale nepomohlo to a tak jsem to pak zase vypnul. Máte pro mě někdo nějakou radu prosím?
Díky,
Petr
Řešení dotazu:
hdparm -S 241 /dev/sda
spindown za 30 minut
hdparm -y /dev/sda
spindown hned
hdparm -B /dev/sda
to bohuzel zavisi na disku, vetsi hodnota - bude vic usinat?
hdparm -J /dev/sda
Western Digital parkovani hlavicek, byva tam moc mala hodnota, disk se moc opotrebovava
No já bych chtěl, aby se ten disk vůbec netočil co nejdřív. Měl by sloužit pouze k zálohování. Časem bych chtěl docílit toho, aby mi nějaký skript, který se spustí při vypnutí pc udělal např. rozdílovou zálohu právě na tento disk a pak se pc vyplo. Do té doby není vůbec třeba, aby disk jel. Takže jestli chápu správně tvoji odpověď, tak bych měl v terminálu zadat pouze
hdparm -y /dev/sdb
je to tak, ano?
Mám zmiňovaný Western Digital Black - WDC WD1003FZEX-00MK2A0.
Tak
sudo hdparm -y /dev/sdb
zabralo a disk se okamžitě vypnul, ale jen do té doby, než jsem klikl na tlačítko "reboot". Disk se okamžitě rozjel už při vypínání systému a pak už celou dobu jel a jel i po přihlášení do systému. Můžu to nějak nastavit, aby se vůbec nerozjel? Asi to nějak souvisí s BIOSem, že?
trubicoid2: Prosím tě, a mohl bys mi podrobněji vysvětlit, co myslíš těmi dodatky za třetím a čtvrtým příkazem?
sudo hdparm -B /dev/sdb
- to bohužel závisí na disku, větší hodnota - bude víc usínat??
sudo hdparm -J /dev/sdb
- Western Digital parkování hlaviček, bývá tam moc malá hodnota, disk se moc opotřebovává??
echo 1 > /sys/block/sda/device/delete
bez restartu jde nahodit znova rescan-scsi-bus
nebo echo "- - -" > /sys/class/scsi_host/host4/scan
(je potreba zjistit na jakym SATA portu disk je)
sudo hdparm -S 60 /dev/sdx
, ale v nápovědě k hdparm vidím u parametru -S, že je to nebezpečné (DANGEROUS), víte někdo proč?
hdparm -S 60 /dev/sdb
mi vůbec nefunguje. S parametrem -y
mi to funguje. Disk se hned zastaví, ale to bych to musel dělat ručně a to nechci.
-B
a -J
bez čísla, a vypsalo to viz. obrázek. Vůbec tomu nerozumím.Jinak sudo echo 1 > /sys/block/sdb/device/delete
vypsalo: bash: /sys/block/sdb/device/delete: Operace zamítnuta
pokud v prikazu pouzivas presmerovani, nelze pouzivat takto sudo... ale muzes treba:Jinak
sudo echo 1 > /sys/block/sdb/device/delete
vypsalo:bash: /sys/block/sdb/device/delete: Operace zamítnuta
$ sudo -i # to pusti shell s pravy roota # echo 1 > /sys/block/sdb/device/delete # exit # vyskocis z shellu s pravy roota $nebo lepe, pouziva se pres pipe prikaz tee kterej ulozi/presmeruje vystup, takze:
echo 1 | sudo tee /sys/block/sdb/device/delete
echo 1 | sudo tee /sys/block/sdb/device/delete
Tak tohle už zabralo. Dokonce se mi to pomocí rescan-scsi-bus
povedlo i nahodit zpátky, ale tohle není to co hledám. Chci jen zastavit plotny, ale disky nechat připojené. A nejlepší by bylo, kdyby se to provádělo automaticky po startu nějakým skriptem. Neporadil by někdo, jak na to?
-B
se všemi těmi čísly cos psal, ale vypsalo to, že to není podporováno. Zkusil jsem i spoustu jiných čísel od 1 do 127, ale taky to nepomohlo. Parametr -S
mi vůbec nefunguje. A jak je vidět tady, tak s hdparm
je celkově asi problém.
echo 1 | sudo tee /sys/block/sdb/device/delete
funguje dobře, jen se bojím, aby to neškodilo disku, takhle na tvrdo ho odpojit. Co myslíš, nebylo by před tím lepší sudo hdparm -y /dev/sdb
, nebo sudo hdparm -Y /dev/sdb
?
Jaký je prosím tě rozdíl mezi -y
a -Y
, tedy mezi standby mode a sleep? Na netu nemůžu nic najít.
umount
a delete
pro oba disky.
Mám na tebe velkou prosbu. Nemohl bys mi prosím tě napsat ten skript? Já to určitě nezvládnu. Ani nevím, jakou bych mu měl dát příponu. Chtěl bych, aby se mi po naběhnutí systému vyply oba disky. Tedy umount
a delete
pro /dev/sdb
i /dev/sdc
. Podle mého laického názoru by se mělo jednat o pár řádků, nevím.
echo 1 > /sys/block/sdc/device/delete
echo 1 > /sys/block/sdb/device/delete
tee tady neni potreba, dela se to jako root
nekdy v nekterych distribucich musis ten rc.local jeste aktivovat, ale v Mint prej asi ne
Výborně! Hurá
Přidal jsem řádek do fstab pro sdb s parametrem noauto, přidal jsem řádek s tím delete do /etc/rc.local a sdb se po startu vypl a slyším ticho. Paráda. Díky moc.
Prosím tě, mám na tebe ještě jednu otázku. Chci to samé udělat pro sdc, ale nevím co zadat v fstab do sloupce <type> ? U sdb to bylo jednoduché. Celý disk je naformátován na NTFS, takže bez problémů. Jenže na sdc mám 4 partyšny.
/dev/sdc1=NTFS - volné místo
/dev/sdc2=ext4 - Linux Mint
/dev/sdc3=ext4 - Vinux
/dev/sdc4=ext4 - Ubuntu
Co mám tedy v fstab zadat do toho sloupce <type> ?
To rozdělení sdc je trochu jinak. Nemělo by to mít vliv, ale raději to sem uvedu.
První je na disku sdc5=NTFS - volné místo
Potom následuje sdc4=ext4 - Linux Mint
Potom následuje sdc3=ext4 - Vinux
Potom následuje sdc2=ext4 - Ubuntu
Instaloval jsem to na disk od zadu, takže na začátku disku zbylo volné místo, které jsem naformátoval jako sdb5=NTFS.
mount | grep -q "^/dev/sdc" && hdparm -Y "/dev/sdc"
. Tím se chvilku po odpojení disku ten disk uspí a protože nebude připojen, tak by ho nemělo nic vzbudit. Jen se ujisti, že ho opravdu nebude nic budit, dokud ho nebudeš chtít opět připojit.
9 Power_On_Hours 0x0032 090 090 000 Old_age Always - 49215 12 Power_Cycle_Count 0x0032 099 099 000 Old_age Always - 827 9 Power_On_Hours 0x0032 090 090 000 Old_age Always - 48863 12 Power_Cycle_Count 0x0032 099 099 000 Old_age Always - 758 9 Power_On_Hours 0x0032 041 041 000 Old_age Always - 43445 12 Power_Cycle_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 268 9 Power_On_Hours 0x0032 068 068 000 Old_age Always - 28490 12 Power_Cycle_Count 0x0032 100 100 020 Old_age Always - 80jsou to 1,5 TB disky (kromě toho posledního což je 3TB) a drží a pořád jedou. Pravidelně prováděné long smart testy nevykazují žádné chyby. mě ta cena za rok za to stojí. lidem kteří zastavují disky odcházejí dříve. Disk se má točit.
No, já teď ty disky nějaký čas něbudu používat vůbec. Do budoucna si chci vyřešit denní zálohování ve Windows (Acronis) a až budu mít jasno v tom, co a jak chci zálohovat, tak to tak nastavím i v Linuxu. Pro oba systémy používám stejný datadisk naformátovaný na ntfs. Je to vlastně partyšna mezi oddílem Windows a oddílem Linuxu. Chci to v obou systémech nastavit tak, že před vypnutím pc se provede záloha a stroj se vypne. Takže co se Linuxu týče, bude mi stačit, když nějaký skript připojí před vypnutím systému disk, provede zálohu a vypne pc. Přijde mi špatné, aby ten disk jel třeba 7 hodin v kuse úplně zbytečně, když potřeba bude jen např. 20 sekund. A nejde jen o životnost disku a peníze, ale taky o hluk, který WD dělá (mám děrovanou case). Když je odpojen, tak je tady krásně ticho. A ten druhý disk mám na pokusy. Učím se ně něm třeba pracovat s Clonezillou. Takže ten budu pouštět třeba jen jeden týden v měsíci. Proč by měl jet tři týdny zbytečně, když ho za tu dobu ani jednou nepoužiju?
Takže tak :)
Roztoceni disku odpovida nejmin nekolika dnum behu a to vazne nejmin.To ma zaujíma. Máš nejaký zdroj, kde sa dá o tom dozvedieť viac?
sudo apt-get install gnome-disk-utilityNastaví to uspání disku. Testoval jsem to včera a disky se roztočily jen jednou za celý den při instalaci nového kernelu. Jinak za celý den ani jednou - nebyly připojeny. Tak pro bfu klikače docela užitečná aplikace.
Tiskni
Sdílej: