OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
bohuzel SOGo, presto, ze vypadalo slibne, hlavne kvuli velmi prehlednemu web klientovi(v.3-asi jeden z nejpeknejsich webmailu), se zda zacalo odklanet od open-source sveta. Nabizi jen unstable nocni buildy a stable lze stahnout jen, kdyz je zajemce jejich zakaznikem. Navic po zbeznem probehnuti archivu jejich mailistu me to cele pripada, jako projekt zamysleny do vetsi korporatni sfery, kde se vse opira o LDAP. I podle dokumentace se zda, ze autory mala domaci nasazeni nezajimaji a miri podstatne vyse. Takze zpatky k projektu HORDE, kde uz konecne s rocnim spozdenim dodelali podporu php7.
Bohuzel horde vypada tragicky na dnesni dobu. V podstate jsem nenasel zadny webmail, ktery by se aspon priblizoval rozhrani v sogo 3. Trosku me to mrzi, protoze jsem chtel presedlad z TB na self-hosted webmail pro standartni mailovani. Hotl zatim smula.
Podpora DB tam opravdu je, bohuzel moznost napojeni na klasicke trio postfix+dovecot+sql(postfixadmin), tedy to male domaci nasazeni, jsem tam nezahledl. Nejaky nedodelany pokus o provazani sql schematu postfixadmina s db schematem Soga jsem zaznamenal na archwiki, ale to je spis takovy vykrik do tmy. Dokumentace ani tuto moznost oficialne nezminuje a udrzovat neco takoveho v chodu dlouhodobe i s aktualizacemi nebude asi jen tak. Pokud pridaji jednoduchou moznost, jak oprit SOgo o stavajici imap i s jeho uzivateli v DB, tak to pak rad vyzkousim.
Tiskni
Sdílej: