abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    26.12. 18:44 | Komunita

    Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 13:22 | Zajímavý software

    Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.

    🇨🇽 | Komentářů: 7
    26.12. 13:11 | Nová verze

    XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    26.12. 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.12. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.12. 02:11 | Komunita

    Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    24.12. 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 18:33 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (36%)
     (1%)
     (18%)
     (1%)
     (1%)
     (1%)
     (13%)
     (13%)
     (14%)
    Celkem 142 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Dotaz: Ako je to s vydavanim debiannu

    14.1.2018 15:14 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    Ako je to s vydavanim debiannu
    Přečteno: 486×
    Do teraz asi (7-8) rokov (zacinal som asi na ubuntu 9.04) som bol verny ubuntu. Rad by som presiel na debian, ale nemam v tom celkom jasno ako je to z verziami.
    V ubuntu to bolo tak, ze kazdy april (nap. 17.04) a oktober (napr. 17.10) vysla ver. ktora ma podporu 9 mesiacov. V parny rok, napr. 2016, alebo 2014 vysla verzia v aprili 16.04, alebo 14.04, ktora ma tzv. LTS na 5 rokov. Takze podla vsetkeho v aprili vyjde 18.04 LTS s podporou na 5 rokov.
    Nieco som cital na roote ze debian sa s canonical dohodol, ze sa budu na vyvoji podielat spolu a debian bude vydavat stable a canonical s nove LTS (neviem ci to tak este je, bol to starsi clanok).
    Ako je to teraz s debianom ?
    Docital som sa, ze debian ma 3 verzie (stable, testing a unstable). Vzdy doporucuje instalovat poslednu stable co je (13.01.2018) debian 9 stretch. A posledna vydana bola 9.3 v decembri 2017.
    Rozumiem tomu dobre, ze ked si nainstalujem 9 a dam upgrade, tak aktualizujem baliky od vydania 9 az do dnes. A ked nainstalujem 9.3 tak po upgrade aktualizujem baliky od vydania 9.3 az do dnes.
    A nikde som nenasiel do kedy ma 9 (resp. 9.3) podporu.

    PS este otazocka. Ako riesite prechod na novsie verzie. Ja mam napr. teraz ubuntu 14.04 co je dost zastarale, zatial vsetko funguje dobre (i ked potreboval som povysit php ... ale to je ina kapitola) ale je lepsi do-release-upgrade, alebo zalohovat configy + data na starej ver. nainstalovat na cisto novu a potom urobit restore. Problemy mozu nastat aj pri upgrade, ale aj pri cistej instalacii.
    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...

    Odpovědi

    Max avatar 14.1.2018 16:20 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako je to s vydavanim debiannu
    Debian má čtyři hlavní větve :
    oldstable - o verzi starší distribuce
    stable - používá se na serverech, jsou tam starší verze app, ale zato stabilní
    testing - tady jsou balíčky před tím, než se dostanou do stable větve, jedná se o něco málo aktuálnější sw
    unstable - tady jsou balíčky na počátku své cesty, odtud jdou do větve testing.

    Debian vydává vždy jednu verzi za 2-3 let. Né jako ubuntu, které vydává každou chvíli. A verze 9.1, 9.2, 9.3, to jsou jen minor update, žádné větší aktualizace.
    Debian vždy podporoval po vydání nové verze tu původní ještě rok současně s novou verzí. Toto je ale stále pro některá nasazení moc rychlý cyklus, takže před nějakým časem se rozhodlo, že každá verze bude podporována minimálně 5let.

    Dále ještě existuje méně oficiální větev/repositář backports, kde se pár kousků sw nachází v novějších verzích. Tento repositář je určen k částečnému občerstvení stable větve.

    Pokud chceš používat vždy co možná nejaktuálnější verzi sw, tak Debian není to správné řešení pro tebe.
    Pokud chceš něco, co jednou nainstaluješ a 3-5 let na to nemusíš sahat, tak je to řešení pro tebe. Na druhou stranu i Ubuntu má možnost delší podpory (LTS), právě těch 5 let, co má i debian.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    14.1.2018 17:19 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako je to s vydavanim debiannu
    Ne nemusim mat vzdy aktualne verzie, dolezite je stabilny chod systemu. Tak asi pouzijem 9.3 aby som mal do 2022 pokoj (ak nahodou dozijem :) )
    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...
    15.1.2018 01:19 Abcdefgh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako je to s vydavanim debiannu
    Debian Stable ale nieje o stabilnom chode systemu, ten mas na kazdom sucasnom linuxe dokonca aj RR distrá. Stable je o tom ze sa tam nemenia tych 5 rokov baliky. Takze bugy tam su akurat su to stable bugy ktore tam su s tebou pocas dlzky podpory stable vetvy.
    k3dAR avatar 15.1.2018 01:23 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako je to s vydavanim debiannu
    jenze zatimco u stable nove bugy nepribejvaj, ale ubejvaj, tak u rolovaciho distra i pribejvaj :)
    a nejde jen o bugy, u rolovaciho muze prirolovat vylozene rozbiti neceho kdyz nez se dorolujou i nove "souvislosti", muze dojit k nechtenemu nahozeni nove "generace" nejakeho SW, Desktopu atd...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    Jendа avatar 15.1.2018 04:48 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako je to s vydavanim debiannu
    Ještě trochu zřejměji pro tazatele: neRR distra odlišují opravy bezpečnostních děr a kritických bugů, které málokdy něco rozbijí, od upgrade na novou verzi, kde je rozbití pravděpodobnější (nové drivery, zpětně nekompatibilní změny v knihovnách atd.). Kritické opravy potřebuješ instalovat pořád, zatímco upgrade na novou verzi distribuce si můžeš naplánovat ve firmě třeba na sobotu večer nebo na celozávodní dovolenou, ve škole třeba na prázdniny a když se něco rozbije, tak na to zareagovat.
    15.1.2018 09:29 jany2 | skóre: 30 | blog: jany_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako je to s vydavanim debiannu
    Chvalabohu to neni vo firme ani v skole, ale je to to doma :) ale mam tam par sluzieb, ktore musia bezat 24/7 (v noci to az take kriticke neni, cize sa to moze na par. hodin odstavit bez ujmi na zdravy : ) ).
    Myslim si, ze prechodom z ubuntu na debian nic nepokazim (i ked s ubuntu som spokojny) a Xka nemam v plane instalovat.
    upozornujem, ze v linuxe som vecny zaciatocnik ...
    Jendа avatar 15.1.2018 04:42 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako je to s vydavanim debiannu
    Stable je o tom ze sa tam nemenia tych 5 rokov baliky.
    Ano, přesně tak.
    Takze bugy tam su akurat su to stable bugy ktore tam su s tebou pocas dlzky podpory stable vetvy.
    To je jenom půlka pravdy (a ano, vytáčí mě, když narazím v Debianu na něco, co už bylo v upstreamu před rokem opraveno, a vývojáři to nepovažovali za dostatečně důležité na backportování). Tazateli nejspíš šlo také o to, že se ti nestane, že se v rámci rutinních updatů updatují Xka na verzi, kde se používá libinput místo evdev, se kterým ale nefunguje tvoje myš, a ty zrovna potřebuješ nutně pracovat (reálný příklad, a vyřešil jsem to asi po půl hodině čtení dokumentace).
    15.1.2018 09:58 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako je to s vydavanim debiannu
    vytáčí mě, když narazím v Debianu na něco, co už bylo v upstreamu před rokem opraveno, a vývojáři to nepovažovali za dostatečně důležité na backportování
    Potvrzuji, už od června 2017 čekám na opravu package webalizer (bug). Web statistika na úvodní stránce zobrazuje chybná data, po rozkliknutí na jednotlivé měsíce je to OK.
    Jendа avatar 14.1.2018 18:04 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako je to s vydavanim debiannu
    Rozumiem tomu dobre, ze ked si nainstalujem 9 a dam upgrade, tak aktualizujem baliky od vydania 9 az do dnes.
    Ano, dokonce většina způsobů instalace (asi všechny kromě offline instalace ze starého CD) prostě rovnou stáhne aktuální balíčky.
    A nikde som nenasiel do kedy ma 9 (resp. 9.3) podporu.
    Hm, bejvalo to tady, ale nějak to tam nevidím. Tak viz zde.

    Debian má podporu 3 roky od vydání a potom 2 roky LTS. V rámci LTS nejsou podporovány některé rychle se vyvíjející desktopové aplikace (typicky Firefox, Thunderbird a Chromium) a jsou podporovány pouze populární architektury (i386, amd64, armel, armhf; dá se očekávat, že se i386 a armel časem zahodí a naopak bude podporován arm64).
    Ako riesite prechod na novsie verzie.
    Přepíše se verze v sources.list, udělá se apt-get dist-upgrade a vyřeší se typicky několik konfliktů v konfiguračních souborech (vyhodí to diff a interaktivně se to zeptá). Až na několik problémů se systemd si nepamatuju, že by se to někdy nějak rozbilo.

    Pokud máš PostgreSQL cluster, tak ten je potřeba upgradovat ručně.

    Pak je ještě dobré projít zastaralé balíčky - aptitude search "?narrow(?installed,?not(?archive(stable)))".
    alebo zalohovat configy + data na starej ver. nainstalovat na cisto novu a potom urobit restore
    Tohle je horší než upgrade, protože ruční obnovení configů nevyřeší konflikty.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.