Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
část 1 === před první tečkou (mimo tečku) část 2 === za první tečkou (mimo tečku) příklad VAR="214.je.cislo" # část 1 = 214 , část 2 = je.cislo VAR="34.je.taky.cislo" # část 1 = 34 , část 2 = je.taky.cisloPoradíte mi někdo? Děkuji
Řešení dotazu:
$ VAR="214.je.cislo" $ CAST1=`echo $VAR | cut -d . -f1` $ CAST2=`echo $VAR | cut -d . -f2-` $ echo $CAST1 214 $ echo $CAST2 je.cislo
A nebo interně rychleji jen:
>VAR="214.je.cislo" >echo ${VAR%%\.*} 214 >echo ${VAR#*\.} je.cislo
[[ $var == *.* ]]
Tenhle trik se občas hodí i pro jiné účely, např. test, zda proměnná začíná nebo končí určitým vzorkem:
if [ "${var#*.}" != "$var" ]; then ... if [ "${var%.*}" != "$var" ]; then ...
Využívá se toho, že expanze s odříznutím začátku nebo konce zachová původní řetězec, pokud se nenajde žádný odpovídající začátek/konec.
Protože (podle mě) nejlepší řešení se substitucemi už tu bylo zmíněné několikrát (#
, %
, ##
, %%
oddělí {nejkratší,nejdelší}' '{prefix,suffix},
(definovaný jako glob nebo extglob)), vybliju sem teď ještě jedno naschvál hnusné (leč ilustrativní a k dobrodružné četbě manuálové stránky vybízející) řešení:
VAR='bla.ble.BLA.BLE' IFS=. read -a TOKENS <<<"$VAR" echo "${TOKENS[0]}" (IFS=.; echo "${TOKENS[*]:1}";)
Tiskni
Sdílej: