OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
spíše více větví pro nově přidávané/měněné funkcionalityPrimárně se projekt pořád posunuje dopředu, takže pořád makáš na devu a něco přidáváš a měníš. Jednou za čas oddělíš release candidate, který chvíli stabilizuješ, pak vydáš release a případně z něj ještě děláš menší updaty. Prostě stálý vývoj se stabilními body. Jestli bokem s něčím experimentujete a až později to promergujete, tak se tím nic nemění. Každý musí mít možnost kód hned testovat a commitne až splněný úkol (třeba i ve více krocích) a samozřejmě před tím zmerguje případné kolize s commity ostatních. Nechápu jak to chcete dělat na nějakém společném testovacím serveru, kde si všichni navzájem rozbíjí kód a commitují opravu každého překlepu. To řeší i problém s databází. Buď se vytváří nová, nebo převádí stará a pak se samozřejmě verzuje a autor změny v DB doplní i převodní kód. Všichni vždy mají funkční verzi i když třeba každý jinou.
Tiskni
Sdílej: