Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
<[otazník]php // převzetí POST dat // ..... // nějaké testy přijatých dat s výsledkem $uspech = true (nebo false) // ..... // když je $uspech, tak navazání spojení s MySQLi databází // ..... // a uložení přijatých dat do databáze // ..... // Na závěr už jen jednoduchý echo výstup "OK" nebo "ERR" if ($uspech) { echo "OK" ; } else { echo "ERR"; } ?>
Jak je vidět, výsledkem skriptu je jen jednoduchá stránka s nápisem "OK" nebo "ERR". Nic víc - žádná grafika, žádné HTML tagy.
Všechno mi funguje, ale všimnul jsem si, že server odpovídá zpátky do GPRS modulu ještě strašně dlouhou HTTP hlavičkou.
Kvůli dvěma až třem užitečným znakům (které by se daly zkrátit na pouhý 1 znak - např "1" pro úspěch, nebo "0" pro neúspěch) se zpátky odesílá ještě dalších asi 200 neužitečných znaků, což 100x prodražuje mobilní spojení:
+CIPRCV:208,HTTP/1.1 200 OK
Date: Tue, 01 May 2018 17:30:21 GMT
Server: Apache/2.4.10 (Debian)
Content-Length: 3
Keep-Alive: timeout=120, max=100
Connection: Keep-Alive
Content-Type: text/html; charset=UTF-8
OK
Chci se zeptat, jestli je možné v nějakém nastavení Apache serveru tuhle "neužitečnou" hlavičku nějak zkrátit, nebo dokonce vůbec neodesílat?
ServerTokens Prod ServerSignature Offv souboru
/etc/apache2/conf-available/security.confVe výsledku to trochu zkrátí jméno serveru:
+CIPRCV:192,HTTP/1.1 200 OK Date: Tue, 01 May 2018 19:01:17 GMT Server: Apache Content-Length: 3 Keep-Alive: timeout=120, max=100 Connection: Keep-Alive Content-Type: text/html; charset=UTF-8 OKAle pořád je ta hlavička strašně dlouhá.
Tiskni
Sdílej: