Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Zdravím,
čeká mě teď spousta šifrování a potřeboval bych s tím pomoci, protože s tím moc zkušeností nemám. Něco jsem o tom načetl, ale spíš to ve mě vyvolalo další otázky. Takže věc se má takhle:
V počítači mám 2 disky. SSD a plotnový.
sda (SSD):
sda1 500 MB Winloader
sda2 100 GB Windows 10
sda3 265 GB Data disk - mimo jiné obsahuje 30 GB VeraCrypt kontejner pro soukromá data
sda4 100 GB Linux Mint 18.3
sdb (plotnový):
sdb1 931 GB Zálohovací disk
Zkoušel jsem sda zašifrovat VeraCryptem, ale vadilo mu, že druhý systém (Linux) má zavaděč v MBR. Chtělo to, abych jej přesunul na sda4. Teď pár otázek:
1) Je lepší šifrovat sda1 a sda2 Veracryptem a sda4 zvlášť LUKSem s tím, že sda3 šifrováno nebude a bude na něm jen ten 30 GB VeraCrypt kontejner na soukromá data, nebo je lepší to zašifrovat celé? Pokud celé, tak čím? Chci denně zálohovat data na data disk. Jsou veřejná, takže data disk šifrovaný být nemusí. Citlivá data budou v tom kontejneru a ten se bude pokud v něm dojde ke změně zálohovat taky. Zálohy, které udělám Clonezillou (sda1, sda2, sda4) budu při vytváření šifrovat, takže sdb být šifrovaný nemusí.
2) Když je SSD plné dat, tak mu to prý škodí. Když bych celé SSD zašifroval, tak se jestli to správně chápu volné místo na něm zaplní náhodnými daty. Vadilo by to disku?
3) Chci s využitím WOL probouzet pc. Primárně bootuje Linux. Budu se moci vzdáleně přihlašovat, když bude disk šifrovaný? Pokud ano, šlo by nějak udělat, abych si volil systém?
Napadá mě více otázek, ale je na ně brzy. Počkám, až někdo zareaguje a uvidíme, jaký to nabere směr. Předem díky každému, kdo bude mít dost trpělivosti si to celé v klidu přečíst a zauvažuje nad tím a kdo bude tak laskavý, že mi s tím pomůže.
Zatím ...
PS: za pár dní kupuju nový ntb s 500 GB SSD a tam to budu mít rozděleno identicky, takže tam to pak budu aplikovat taky. Tam to bude obzvlášť třeba.
Když bych celé SSD zašifroval, tak se jestli to správně chápu volné místo na něm zaplní náhodnými daty.cryptsetup allow discard. Jsou pak vidět volné bloky, což podle mě v běžném použití ničemu nevadí.
Ahoj Jendo,
nějak nechápu, v čem je rozdíl, když útočník, který např. zcizí můj ntb uvidí/neuvidí volné bloky? Mohl bys mi to prosím vysvětlit?
Díky za vysvětlení. Souhlasím s tebou, že nevadí, když by někdo viděl volné bloky.
Když nemáš zapnutý TRIM (defaultní stav)
To myslíš v Linuxu, že jo? Někde jsem četl, že právě Windows 10 TRIM zapnutý defaultně mají.
Tiskni
Sdílej: