Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Zdravím, mám server se Sambou 4, který zároveň slouží jako router do sousední sítě. Mám tam tedy 2 síťové karty, pojmenované řekněme eth-interni
pro naši interní síť a eth-externi
pro členství v té sousední síti.
Doména: mojedomena.tld
server: neptun.mojedomena.tld
eth-interni: 192.168.0.1
eth-externi: 10.0.0.1
Naše počítače jsou tedy v síti 192.168.0.0, ale když z nich pingnu na neptun.mojedomena.tld
, vrací se mi adresa 10.0.0.1 (ale potřebuji, aby se vracela adresa 192.168.0.1). Stejná adresa se mi vrací i přímo na serveru, pokud pingnu na nějaký alias (neptun je v /etc/hosts
, takže ten se na serveru samotném vrací správně). Kde hledat chybu?
Poznámka:
Ve správci DNS ve Windows 7 má Neptun dva "A" záznamy -- první s adresou 10.0.0.1 a s časovým razítkem "static
", druhý s adresou 192.168.0.1 a s absurdním časovým razítkem 11.2.30449 (totéž ještě jednou jako "(stejné jako nadřazená složka)". Všechny ostatní záznamy mají normální datum nebo static
.
Řešení dotazu:
$ nslookup wiki.mojedomena.tld Server: neptun.mojedomena.tld Address: 192.168.0.1 Name: mojedomena.tld Addresses: 10.0.0.1 192.168.0.1 Aliases: wiki.mojedomena.tldCelý problém je postaven na tom, že vše fungovalo léta bez problémů, byl jsem nyní na neschopence, a když jsem se vrátil do práce, nefungovaly lidem naše interní webové stránky. Co se předtím dělo či nedělo, to netuším, pouze vím, že mi nějaký šikula jednou natvrdo vypnul server, ale zda je příčina tam, nebo jinde, to nevím. Pokud ovšem konkrétní alias zadám ve Windows konkrétnímu člověku do system32/drivers/etc/hosts, tak mu ta zadaná aliasovaná doména začne fungovat. Proto jsem očekával chybu v DNS. Abych toho moc nemíchal dohromady, zatajil jsem, že na jediném počítači s WXP, který v síti máme, a k tomu na mém služebním s Win7 vše funguje, takže by mohl být problém v nějaké aktualizaci Windows, která se mi ještě nestihla doinstalovat... Ale i kdyby tomu tak bylo, je zde pořád to, že po zadání aliasu do souboru hosts daný alias funguje, takže určitě by to chtělo v DNS něco poštelovat.
smb.conf
nastavit, že má naslouchat jen na interním rozhraní interfaces = lo eth-interni
.
Tiskni
Sdílej: