Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
modprobe it87 force_id=0x8728
Řešení dotazu:
it87 force_id=0x8728
dmesg | grep it87
[ 711.979678] it87: Found IT8728F chip at 0x290, revision 6
[ 711.979710] it87: Beeping is supported
[ 711.980064] it87: Found IT8728F chip at 0xfff8, revision 15
[ 711.980095] it87: Beeping is supported
modprobe it87 force_id=0x8728
V tomto tvaru to má podle návodu fungovat a tak to funguje při ručním vložení.MODPROBE.D(5) modprobe.d MODPROBE.D(5) NAME modprobe.d - Configuration directory for modprobe SYNOPSIS /lib/modprobe.d/*.conf /etc/modprobe.d/*.conf /run/modprobe.d/*.conf DESCRIPTION Because the modprobe command can add or remove more than one module, due to modules having dependencies, we need a method of specifying what options are to be used with those modules. All files underneath the /etc/modprobe.d directory which end with the .conf extension specify those options as required. They can also be used to create convenient aliases: alternate names for a module, or they can override the normal modprobe behavior altogether for those with special requirements (such as inserting more than one module). Note that module and alias names (like other module names) can have - or _ in them: both are interchangeable throughout all the module commands as underscore conversion happens automatically. The format of and files under modprobe.d is simple: one command per line, with blank lines and lines starting with '#' ignored (useful for adding comments). A '\' at the end of a line causes it to continue on the next line, which makes the file a bit neater. COMMANDS alias wildcard modulename This allows you to give alternate names for a module. For example: "alias my-mod really_long_modulename" means you can use "modprobe my-mod" instead of "modprobe really_long_modulename". You can also use shell-style wildcards, so "alias my-mod* really_long_modulename" means that "modprobe my-mod-something" has the same effect. You can't have aliases to other aliases (that way lies madness), but aliases can have options, which will be added to any other options. Note that modules can also contain their own aliases, which you can see using modinfo. These aliases are used as a last resort (ie. if there is no real module, install, remove, or alias command in the configuration). blacklist modulename Modules can contain their own aliases: usually these are aliases describing the devices they support, such as "pci:123...". These "internal" aliases can be overridden by normal "alias" keywords, but there are cases where two or more modules both support the same devices, or a module invalidly claims to support a device that it does not: the blacklist keyword indicates that all of that particular module's internal aliases are to be ignored. ...
Ano, to je standardní postup. Jen je potřeba dát pozor na dvě věci:
1. Je to konfigurace pro modprobe
, takže se parametr nepoužije např. při ručním použití insmod
, ale to většinou není problém.
2. Pokud se modul loaduje už v rámci initrd, je potřeba, aby byl příslušný konfigurační soubor i v něm. Distribuční mkinitrd (nebo dracut) se o to obvykle postará, ale je potřeba mít na paměti, že po editaci je potřeba ho spustit ručně, aby se tam změna promítla hned.
it87.force_id=0x8728
. To by mělo fungovat také. Ani nemusíš nikde nic upravovat, na ozkoušení to tam stačí při bootu připsat na konec za ostatní parametry předávané jádru.
Tiskni
Sdílej: