Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Řešení dotazu:
0: phy0: Wirelless LAN Soft blocked: no Hard blocked: yesSkusil som to zapnut
rfkill unblock 0ale vysledok sa nezmenil, stale je to HW blokovane
0: asus-wlan: Wirelless LAN Soft blocked: no Hard blocked: no
příkaz > soubor
je můžeš uložit na přimountovaný flashdisk, nemusíš je opisovat). Hlavně z výpisu nic nevykusuj. Na grafická klikátka se při testování, zda wifi není KO, vykašli, mají v sobě moc skrytých stavů a mají velké latence.
# pro PCI wifi lspci -vnn # pro USB wifi lsusb # zda si nestěžuje třeba na chybějící firmware dmesg # výpis všech wifi zařízení iwconfig # zda je v aktuální chvíli wifi blokovaná softwarově, nebo natvrdo vypnutá fyzicky # nestandardní driver může mít vlastní virtuální "alias" rfkill # detekce okolních sití, za wlan0 dosaď zařízení zjištěný iwconfig iw dev wlan0 scan # detekce okolních sití starší příkaz (pokud novější nefunguje) iwlist scan # zjistění zda běží síť ip link # zjistění zda běží síť, starší příkaz (pokud novější nefunguje) ifconfigTo by bylo asi všechno, přes co se to dá zjistit z konzole, další příkazy jen při objevení anomálního chování. Před scanem a další prací je samozřejmě nutný odblokovat rfkill. Klávesová zkratka fn+něco by měla měnit hodnotu soft rfkillu (ale to je vendor-dependent).
echo "options asus_nb_wmi wapf=1" | sudo tee /etc/modprobe.d/asus_nb_wmi.confnebo
echo "options asus_nb_wmi wapf=4" | sudo tee /etc/modprobe.d/asus_nb_wmi.confcoz u live asi neudelas, resp. muzes zkusit udelat a pak vypnout/zapnout Wifi vypinacem (zda ho NB ma), nebo tou Fn hotkey (ale to asi nepomuze), pripadne zkusit "modprobe -r asus_nb_wmi" a "modprobe asus_nb_wmi" ale to (prvni) nejspis zarve ze je modul pouzivan... tak kdyztak zkusit "lsmod | grep asus_nb_wmi" a zkusit postupne odebrat (modprobe -r modul) i ty na tom zavisle...
Tiskni
Sdílej: