Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
iptables --flush
iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
iptables -I INPUT -i eth0 -p udp --dport 1194 -j ACCEPT
iptables -I INPUT -i tun0 -p tcp --dport 22 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p icmp -j ACCEPT
iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT
iptables -A INPUT -j REJECT
Server má veřejnou IP. Přihlašování na SSH lze pouze pomocí privátního klíče a jen z VPN (viz. iptables výše).
Předpokládejme, že OpenVPN server je nastavený v rámci možností maximálně bezpečně.
Jak/co ještě zabezpečit? Zapomněl jsem na něco nebo už to je dostatečně zabezpečené?
Jde mi o to, jestli je ještě něco, co by se mělo blokovat/odinstalovat/nastavit (port/služba/...).
Sloužit to má pouze a jenom jako VPN server, nic jiného.
Díky za pomoc/rady/tipy.
Nekdo zahazuje i ICMP, aby to bylo vic "neviditelne". Pokud se nechces s jinym provozem vubec zabyvat, muzes ho misto REJECT rovnou dropnout.Tohle jsou dva způsoby, jak si pořídit podivné síťové chyby. Například až ti nepřijde ICMP zpráva o fragmentaci a budeš se divit ze sítí s menším MTU.
Take je mozne volitelne pouzit nestandartni porty. No a konecne si nejsem jisty zda se u bezstavoveho UDP uplatni tracking aka RELATED,ESTABLISHED..Pro UDP se používá pseudospojení, díky tomu také funguje (částečně) UDP přes maškarádu. Pro tazatele: přes netstat -tlpnu bych se podíval co tam vlastně běží, a taky bych ten firewall řešil i na IPv6 (ip6tables).
Active Internet connections (only servers)
Proto Recv-Q Send-Q Local Address Foreign Address State PID/Program name
tcp 0 0 127.0.0.53:53 0.0.0.0:* LISTEN 27395/systemd-resol
tcp 0 0 0.0.0.0:22 0.0.0.0:* LISTEN 946/sshd
tcp6 0 0 :::22 :::* LISTEN 946/sshd
udp 0 0 127.0.0.53:53 0.0.0.0:* 27395/systemd-resol
udp 33728 0 0.0.0.0:1194 0.0.0.0:* 933/openvpn
díky moc za informace
ping nechci zakazovat a ani omezovat - nebo to je velké riziko nechat ten port takhle otevřený?
server nemá veřejnou IPv6 nakonfigurovanou (a ani mít nebude)Stále mu může někdo ze stejné sítě poslat router advertisement nebo se připojit na link-local adresu. Ten systemd-resolved bych nějak omezil aby neposlouchal do světa (byť je to zakázané firewallem).
nebo to je velké riziko nechat ten port takhle otevřenýNení, a ICMP nemá porty.
Předpokládejme, že OpenVPN server je nastavený v rámci možností maximálně bezpečně.Tady by mohlo hrat podstatnou roli stari SSL knihovny, velikost klicu, zvolena sifra a konkretni model bezpenosti, ktere Open VPN umoznuje(TA key, passphrase, PSK etc.). Osobne ICMP neblokuji. Jak spomenuj Jenda:
tcp6 0 0 :::22 :::* LISTEN 946/sshdPokud je IPv6 firewall v implicitni konfiguraci, kdy povoluje vse, tady je mozne pripojit se lokalne i bez VPN. Jeste k firewallu, pokud to lze je mozne omezit rozsah zdrojovych IP adres pro VPN klinety.
-A INPUT -p icmp -m icmp --icmp-type 8 -m state --state NEW,RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPTZdar Max
Tiskni
Sdílej: