Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
iptables --flush
iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
iptables -I INPUT -i eth0 -p udp --dport 1194 -j ACCEPT
iptables -I INPUT -i tun0 -p tcp --dport 22 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p icmp -j ACCEPT
iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT
iptables -A INPUT -j REJECT
Server má veřejnou IP. Přihlašování na SSH lze pouze pomocí privátního klíče a jen z VPN (viz. iptables výše).
Předpokládejme, že OpenVPN server je nastavený v rámci možností maximálně bezpečně.
Jak/co ještě zabezpečit? Zapomněl jsem na něco nebo už to je dostatečně zabezpečené?
Jde mi o to, jestli je ještě něco, co by se mělo blokovat/odinstalovat/nastavit (port/služba/...).
Sloužit to má pouze a jenom jako VPN server, nic jiného.
Díky za pomoc/rady/tipy.
Nekdo zahazuje i ICMP, aby to bylo vic "neviditelne". Pokud se nechces s jinym provozem vubec zabyvat, muzes ho misto REJECT rovnou dropnout.Tohle jsou dva způsoby, jak si pořídit podivné síťové chyby. Například až ti nepřijde ICMP zpráva o fragmentaci a budeš se divit ze sítí s menším MTU.
Take je mozne volitelne pouzit nestandartni porty. No a konecne si nejsem jisty zda se u bezstavoveho UDP uplatni tracking aka RELATED,ESTABLISHED..Pro UDP se používá pseudospojení, díky tomu také funguje (částečně) UDP přes maškarádu. Pro tazatele: přes netstat -tlpnu bych se podíval co tam vlastně běží, a taky bych ten firewall řešil i na IPv6 (ip6tables).
Active Internet connections (only servers)
Proto Recv-Q Send-Q Local Address Foreign Address State PID/Program name
tcp 0 0 127.0.0.53:53 0.0.0.0:* LISTEN 27395/systemd-resol
tcp 0 0 0.0.0.0:22 0.0.0.0:* LISTEN 946/sshd
tcp6 0 0 :::22 :::* LISTEN 946/sshd
udp 0 0 127.0.0.53:53 0.0.0.0:* 27395/systemd-resol
udp 33728 0 0.0.0.0:1194 0.0.0.0:* 933/openvpn
díky moc za informace
ping nechci zakazovat a ani omezovat - nebo to je velké riziko nechat ten port takhle otevřený?
server nemá veřejnou IPv6 nakonfigurovanou (a ani mít nebude)Stále mu může někdo ze stejné sítě poslat router advertisement nebo se připojit na link-local adresu. Ten systemd-resolved bych nějak omezil aby neposlouchal do světa (byť je to zakázané firewallem).
nebo to je velké riziko nechat ten port takhle otevřenýNení, a ICMP nemá porty.
Předpokládejme, že OpenVPN server je nastavený v rámci možností maximálně bezpečně.Tady by mohlo hrat podstatnou roli stari SSL knihovny, velikost klicu, zvolena sifra a konkretni model bezpenosti, ktere Open VPN umoznuje(TA key, passphrase, PSK etc.). Osobne ICMP neblokuji. Jak spomenuj Jenda:
tcp6 0 0 :::22 :::* LISTEN 946/sshdPokud je IPv6 firewall v implicitni konfiguraci, kdy povoluje vse, tady je mozne pripojit se lokalne i bez VPN. Jeste k firewallu, pokud to lze je mozne omezit rozsah zdrojovych IP adres pro VPN klinety.
-A INPUT -p icmp -m icmp --icmp-type 8 -m state --state NEW,RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPTZdar Max
Tiskni
Sdílej: