Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
apt install libreoffice-l10n-cs libreoffice-help-csPrv nez zacnes instalovat, tak najprv nainstaluj zoznam balickov:
apt update
# obecne sudo dpkg -i nazev_souboru # instalace vsech balicku s koncovkou deb v aktualnim adresari sudo dpkg -i *.deb # pokud by instalace skoncila chybou, tak opravit zavislosti sudo apt install -ftoto reseni ale znamena ze kazdou dalsi verzi budes muset totozne rucne instalovat znovu...
sudo apt install nazev_balickutoto reseni by resilo "samo" pak budouci aktualizace, ALE v repositari neni verze 7.0, byla by moznost pridat externi repositar, LibreOffice ma oficialni PPA, ale tam zatim verze 7.0 neni...
toto reseni by resilo "samo" pak budouci aktualizace, ALE v repositari neni verze 7.0, byla by moznost pridat externi repositar, LibreOffice ma oficialni PPA, ale tam zatim verze 7.0 neni...
Já jsem dnes zkoušel tohle. Nezadařilo se. I když jsem pak LO (ne 7) zpět nainstaoval, tak zlobyly a musel jsem Clonezillou obnovit OS. Možná to byl ale problém mého OS a někomu jinému by to mohlo fungovat. Raději ale napřed ve virtuálu
To je neuvěřitelné. Proč tohle někdo dělá? Nechápu.
Tímhle mu moc nepomůžeš. Pokud ti tedy o to vůbec jde.
Vlastně to má zodpovězeno v jiném, vlastním vlákně.
Xubuntu je založené na Debianu a obě distra používají .deb balíky, takže postup je pro obě distra totožný.
Asi by bylo dobré rozvést:
1. Odinstaluju LibreOffice komplet ze systému - to znamená všechny balíčky s LibreOffice, včetně libreoffice-menu atd.
# zobrazeni nainstalovanejch balicku s nazvem libreoffice s infem okolo dpkg -l | grep libreoffice # zobrazeni jen nazvu balicku dpkg -l | grep libreoffice | awk '{print $2}' # odinstalovani tech balicku sudo apt purge $(dpkg -l | grep libreoffice | awk '{print $2}')
sudo apt purge *libreoffice*
sudo apt purge ^.*libreoffice.*(tento "slozitejsi" format pobere i apt <2.x)
Díky, ukládám do učebnice.
Nevím, co je na tom složitého. [...] Tak mám nejnovější LibreOffice bez repozitářů třetích stran. Instaluju to tak snad 10 let.nevim ze by nekdo krome tebe psal o slozitosti, krome tazatele kterej tomu proste logicky nerozumi...
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-7-0 sudo apt update && sudo apt upgrade && sudo apt full-upgradev tomto ^^^ PPA se bude casem objevovat 7.0.1, 7.0.2 atd, tedy zmeny te posledni cislovky... pokud bys chtel repositar kterej ti automaticky pri aktualizacich nabidne prechod z 7.0.x na 7.1.x, tak to je PPA "LibreOffice Fresh", tam zatim 7.0 neni, ale v podstate ten repositar muzes pridat taky, s tim ze ted se ti udela upgrade z tveho 6.x na 7.0 z "PPA 7.0" a az vyjde 7.1 a pridaji to do Fresh, tak se ti z 7.0 na 7.1 povysi samo a PPA 7.0 se prestane vyuzivat tim ze z Fresh (resp. z jakehokoliv dostupneho v systemu) bude dostupna novejsi verze balicku...:
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa sudo apt update && sudo apt upgrade && sudo apt full-upgrade
sudo apt install libreoffice-l10n-cs libreoffice-help-cs
sudo apt purge $(dpkg -l | grep libreoffice | awk '{print $2}') sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-7-0 apt update && apt upgrade && apt full-upgrade sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa apt update && apt upgrade && apt full-upgrade apt install libreoffice-l10n-cs
Zkusil jsem ve VM a pohoda :)
sudo apt purge ^.*libreoffice.* sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-7-0 sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa sudo apt install libreofficeprotoze pokud libreoffice nejdriv odinstalujes, neni uz proc je aktualizovat, pak po add-apt-repository neni potreba zvlast apt udpate, resp. mi doslo ze neni potreba vubec, protoze od nekdy/nevim_kdy se vlastne 'apt update' pousti automaticky po pouziti add-apt-repository , a nakonec staci instalovat balicek libreoffice a tim ze je vychozi stav instalovat Doporucovane balicky automaticky, se samo nainstaluje i libreoffice-l10n-cs a libreoffice-help-cs tim ze zjisti ze mas v systemu aktivni jazyk cestina
sudo apt install libreoffice libreoffice-l10n-cs libreoffice-help-csresp. v podstate to ze si instaloval jen libreoffice-l10n-cs staci, protoze si to libreoffice prida samo, ale radeji pisu vsechny 3 pro prehlednost :)
Já jsem si češtinu i českou nápovědu doinstalovával zvlášť a v pohodě to prošlo a funguje.
Jinak Mint má parádní vychytávku. Když nemáš např. v LO češtinu, tak to systém zjistí a v systray se ti objeví ikona s upozorněním, že je dostupná a jestli jí chceš nainstalovat? Klikneš, že ano a je to. Tohle se mi moc líbí.
Ještě o jednu radu bych Vás poprosil. Po nainstalování XUBUNTU start byl velice rychlý , nyní je to o hodně pomalejší. Lze to nějak vyčistit?
Položte nový dotaz.
Tiskni
Sdílej: