abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 397 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: KVM - Gluster setup

    21.1.2019 09:45 H@nz | skóre: 4
    KVM - Gluster setup
    Přečteno: 430×
    Potřeboval bych poradit s následujícím s scénářem:

    Mám server (3x identické), které budou plnit KVM hosta + Gluster store. V serveru je HW řadič z něhož jsou vytvořené 2 virtuální disky. Otázka tedy zní, jak správně vytvořit Gluster store. Jestli ve schématu: HW RAID-LVM THIN-BRICK-?LVM THIN?-image VM nebo jinak?

    Děkuji

    Odpovědi

    21.1.2019 10:14 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KVM - Gluster setup
    Viz GlusterFS na naší wiki.

    Podle mého názoru je lepší použít na virtuální disky Sheepdog. Psal jsem o něm svého času i tady, viz blogpost sheepdog - hrajeme si v hampejzu.

    GlusterFS je užitečnější přímo na sdílení dokumentů mezi hostiteli a virtuály. Ovšem pozor, nevím jak je to dnes, ale když jsem ho zkoušel neměl žádné extra zabezpečení. Tj. že není zrovna nejlepší nápad mít ho na veřejném segmentu. Já měl pro něj zcela izolovanou síť. Zvenčí bylo po síti vidět pouze do virtuálu.
    21.1.2019 19:12 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KVM - Gluster setup
    Jinak pokud mohu doporučit, vybodni se na LVM THIN. Je potřeba pouze pokud chceš dělat snapshoty u GlusterFS. Ale ty stojí, stejně jako snapshoty na úrovni LVM, za starou belu.

    Sheepdog funguje podstatně líp a má snapshotování podobné jako Btrfs. Btrfs je také pro něj optimální podkladový FS, protože řeší interně kompresi i checksumy. I když ty jsou sheepdogu vcelku fuk. Pokud narazí na vadný blok, automaticky ho nahradí zdravým z jiného stroje. Tzn. že můžeš použít Btrfs v single mode – odpadne ti režie spojená s raidem.

    Sheepdog udělá kontrolu všech bloků automaticky pokaždé, když mu vypadne nějaký nod, nebo naopak když mu nějaký přibude – tímto krokem pro něj začíná vždy nová "epocha". Ovšem tahle kontrola je podstatně rychlejší, než když řeší split brain GlusterFS. U toho čím je soubor větší, tím déle trvá.

    Vražda je, když GlusterFS obsahuje tisíce malých souborů (velká I/O režie) nebo když na něm jsou velké image. Při použití je to jinak vcelku v pohodě, protože s těmi velkými soubory umí pracovat atomicky.

    21.1.2019 20:29 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KVM - Gluster setup
    Sheepdog i GlusterFS jsou pořád příliš mladé na stabilní nasazení.

    Stačí se podívat, jaké chyby se řeší na domovských stránkách a co doporučuje pro takové použití RedHat (GlusterFS to není).

    GlusterFS vypadá strašně jednoduše na použití, skutečnosti se objeví až při testování výpadků jednotlivých nódů.

    Doporučil bych vše pořádně otestovat. :-)
    21.1.2019 21:36 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KVM - Gluster setup
    Proto taky v CERNu vymysleli CEPH...
    21.1.2019 22:42 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KVM - Gluster setup
    Jo. Ceph používáme. Ovšem ani ne tak proto, že by byl lepší, jako spíš proto že kolega který ho nasadil měl k dispozici víc výkonnějších nodů. Mně osobně to je fuk, jaké distribuované blokové zařízení se používá. Můj virtualizační KVM skript umí použít všechno s čím umí binární qemu.

    Bohužel v současných podmínkách si vícenodový cluster nepostavím - je to zbytečné.
    21.1.2019 22:16 H@nz | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KVM - Gluster setup
    Tak jsem se dozvěděl zásadní změnu. Ty servery nebudou 3, ale 2. Což asi zásadně mění situaci s Glusterem. Sheepdog vyžaduje minimálně 3 nody? Stejně tak Ceph?
    21.1.2019 22:35 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KVM - Gluster setup
    Ne. Minimální množství u sheepdogu ro zajištění redundance jsou 2 nody. V nouzi jede i na jednom.

    U dvounodového clusteru bych ale spíš nasadil DRBD.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.