OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
U Canonu je zrovna trochu problém s tím, že z nějakého zvráceného přesvědčení foťáky nefungují jako USB mass storage, ale jen přes MMTP nebo něco takového. V KDE je na to podpora, takže třeba v Dolphinu ani nepoznáte, že to není normálně namountované. Případně je možné použít něco jako digikam, pokud máte rád tenhle typ programů.
Osobně radši používám čtečku, pak se karta prostě namountuje a můžu si s ní dělat co chci. Podporuje-li čtečka USB 3.0, je to navíc i rychlejší (při dostatečně rychlé kartě, samozřejmě).
Kdyz ale ucinim tu nerozvaznost, ze chci zkopirovat jen poslednich eN fotek a vybrat si je podle nahledu, ktere se mi tez korektne nactou, tak vetsinou stratim nekolik desitek minut a docasne i zdravy rozum.
Snažit se pracovat přímo s obsahem karty opravdu není moc praktické, protože tam jste prostě limitován jednak její rychlostí, jednak rychlostí řadiče ve foťáku/čtečce a jednak rychlostí USB. Takže je lepší je všechno kopírovat do počítače (kdyby nic jiného, tak i kvůli záloze) a s fotkami pracovat až tam.
Osobně radši používám čtečku, pak se karta prostě namountuje a můžu si s ní dělat co chci.Aké máte skúsenosti s SD kartami a čítačkami.
~/fotky/raw/%Y-%m-%d
(zbytečné adresáře vytvořené foťákem to nezachovává) a odpojí SD kartu. Na konci je dotaz, zda otevřít prohlížeč obrázků.
Naopak negativem SDHC je absence zpětné kompatibility se staršími čtečkami SD karet.
Na kartách standardu SDXC je využíván nový systém souborů nazvaný exFAT, který umožňuje obejít hranici maximální velikosti souboru 4 GiB, kterou přinášel systém FAT32. Tento systém souborů však většinou není podporován staršími zařízeními podporujícími pouze standard SDHC, proto lze dle oficiálních doporučení používat SDXC karty jen v SDXC zařízeních.[4]. Použitím různých neoficiálních nástrojů jako fat32format je však možné i SDXC karty zformátovat na systém souborů FAT32 a s určitými omezeními je pak využívat i v zařízeních pro SDHC.
notes totalne nereaguje a dioda na fotaku blika
gphoto2 -P --skip-existing
http://www.gphoto.org/doc/manual/ref-gphoto2-cli.html
Tiskni
Sdílej: