Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
U Canonu je zrovna trochu problém s tím, že z nějakého zvráceného přesvědčení foťáky nefungují jako USB mass storage, ale jen přes MMTP nebo něco takového. V KDE je na to podpora, takže třeba v Dolphinu ani nepoznáte, že to není normálně namountované. Případně je možné použít něco jako digikam, pokud máte rád tenhle typ programů.
Osobně radši používám čtečku, pak se karta prostě namountuje a můžu si s ní dělat co chci. Podporuje-li čtečka USB 3.0, je to navíc i rychlejší (při dostatečně rychlé kartě, samozřejmě).
Kdyz ale ucinim tu nerozvaznost, ze chci zkopirovat jen poslednich eN fotek a vybrat si je podle nahledu, ktere se mi tez korektne nactou, tak vetsinou stratim nekolik desitek minut a docasne i zdravy rozum.
Snažit se pracovat přímo s obsahem karty opravdu není moc praktické, protože tam jste prostě limitován jednak její rychlostí, jednak rychlostí řadiče ve foťáku/čtečce a jednak rychlostí USB. Takže je lepší je všechno kopírovat do počítače (kdyby nic jiného, tak i kvůli záloze) a s fotkami pracovat až tam.
Osobně radši používám čtečku, pak se karta prostě namountuje a můžu si s ní dělat co chci.Aké máte skúsenosti s SD kartami a čítačkami.
~/fotky/raw/%Y-%m-%d
(zbytečné adresáře vytvořené foťákem to nezachovává) a odpojí SD kartu. Na konci je dotaz, zda otevřít prohlížeč obrázků.
Naopak negativem SDHC je absence zpětné kompatibility se staršími čtečkami SD karet.
Na kartách standardu SDXC je využíván nový systém souborů nazvaný exFAT, který umožňuje obejít hranici maximální velikosti souboru 4 GiB, kterou přinášel systém FAT32. Tento systém souborů však většinou není podporován staršími zařízeními podporujícími pouze standard SDHC, proto lze dle oficiálních doporučení používat SDXC karty jen v SDXC zařízeních.[4]. Použitím různých neoficiálních nástrojů jako fat32format je však možné i SDXC karty zformátovat na systém souborů FAT32 a s určitými omezeními je pak využívat i v zařízeních pro SDHC.
notes totalne nereaguje a dioda na fotaku blika
gphoto2 -P --skip-existing
http://www.gphoto.org/doc/manual/ref-gphoto2-cli.html
Tiskni
Sdílej: