Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
<VirtualHost *:80>
ServerAdmin webmaster@server.cz
ServerAlias test.server.local
ServerName test.server.cz
ProxyPass / http://test.server2.local/
ProxyPassReverse / http://test.server2.local/
</VirtualHost>
chtěl bych přesměrovat i https a ideálně volání z http přecvaknout na https. Ale ani obyčejné přesměrování se mi nedaří.
na virtuálu je tento virtualhost :
<IfDefine SSL>
<IfDefine !NOSSL>
<VirtualHost *:443>
ServerName "test.server.cz"
ServerAlias "test.server.local, test.server2.local "
DocumentRoot "/srv/www/test"
ErrorLog /var/log/apache2/ssl_test_error.log
CustomLog /var/log/apache2/ssl_test_custom.log ssl_combined
LogLevel warn
SSLEngine on
SSLProtocol all -SSLv2 -SSLv3
SSLCipherSuite ALL:!aNULL:!eNULL:!SSLv2:!LOW:!EXP:!MD5:@STRENGTH
SSLCertificateFile /etc/apache2/ssl.crt/https_2018.crt
SSLCertificateKeyFile /etc/apache2/ssl.key/https_2018.key
SSLCACertificateFile /etc/apache2/ssl.crt/Servers.crt
<Directory /srv/www/test>
AllowOverride None
Options +ExecCGI -Includes
<IfModule !mod_access_compat.c>
Require all granted
</IfModule>
<IfModule mod_access_compat.c>
Order allow,deny
Allow from all
</IfModule>
</Directory>
</VirtualHost>
</IfDefine>
</IfDefine>
a z viditelného serveru se to pokouším přesměrovat podobně jako http provoz, ale nedaří se mi. různé návody, co jsem našel, nejsou úplně na stejný případ, a vždy se to někde sekne.
Když v LAN zavolám https://test.server2.local, tak mně prohlížeč pochopitelně seřve kvůli certifikátu, ale jinak to běží. Ale přesměrovat to nedokážu.
Děkuji předem za nějakou tu nápovědu
Milan
Řešení dotazu:
<VirtualHost *:443>
ServerAdmin webmaster@jednota.podborany.cz
ServerAlias test.server.local
ServerName test.server.cz
ProxyPass / http://test.server2.local/
ProxyPassReverse / http://test.server2.local/
SSLEngine On
SSLProtocol all -SSLv2 -SSLv3
SSLCipherSuite ALL:!aNULL:!eNULL:!SSLv2:!LOW:!EXP:!MD5:@STRENGTH
SSLCertificateFile /etc/apache2/ssl.crt/https_2018.crt
SSLCertificateKeyFile /etc/apache2/ssl.key/https_2018.key
SSLCACertificateFile /etc/apache2/ssl.crt/Servers.crt
...
</VirtualHost>
No pokládám otázku .. říkám si zkusím a ono to zevnitř nefunguje .. nevím proč, nahodí se mi server2 do adr. řádku, certifikát neplatí (viz výše), ale zvenčí jen upozornění, že vydavatel není znám ( samopodepsaný ) ...
Takže jak to vypadá, tohle je částečné řešení.
Uvědomuji si tu krkolomnost toho co dělám, žádám jeden secure server1 aby mi podal obsah z jiného secure serveru2, kde je cerifikát jen na ten server1...
Aby přesměrování vůbec fungovalo, musí mít ten druhý server i jiné doménové jméno, čímž se narušuje ten secure provoz .. no je to maglajz. Mohl bych na server2 dodělat certifikát, jen jsem nevěděl, zda tím jen nezkomplikuji celý problém ...
Děkuji za radu, která mně nasměrovala.
SSLProxyEngine Onsamosebou musíš mít příslušné apache moduly pro proxy a SSL.
Co se týče provozu ( zátěže ), tak zrovna tohle přesměrování asi nebude nic extra, apač jen předává požadavky dále a přijaté data šifruje a posílá zpět. Nebo se pletu ?Jenže na to „jen předání“ musíte mít celý proces Apache (resp. několik procesů), Apache ten požadavek zpracuje úplně stejně, jako kdyby ho měl následně předat třeba modulu pro PHP, a předá ho modulu pro reverzní proxy. Při nízkém provozu to není potřeba řešit, zvlášť pokud na tom Apache máte i jiné aplikace, které jsou pro Apache odladěné. Z toho původního dotazu nebylo jasné, zda ten server nemá dělat jen reverzní proxy, a pak by na to existovaly vhodnější nástroje, než Apache. Už čistě jenom z toho důvodu, že Apache je univerzální webový server, a jeden z mnoha jeho modulů je reverzní proxy server – který tam je spíš z toho důvodu, že univerzálnost Apache umožňovala přidat tam i tohle. Jiné servery vznikly později a právě s tím záměrem zakončit na nich HTTP(S) spojení od klienta, vyčistit ho, případně rychle odbavit statické soubory – ale pokud klient požaduje něco, co od serveru vyžaduje skutečnou práci aplikace, přeposlat ten požadavek někam dál, kde se ta práce vykoná. Je to jiný charakter práce serveru, takže se pro to i hodí jiná aplikace.
Tiskni
Sdílej: