Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Ahoj, mám tři veřejné IPv4. mám lokální sít. mám fyzický HW server, na kterém bych si představoval OpenSuse + QEMU/KVM. Kde budou následující virtuální stroje, dostupné z LAN i WAN: 1) PFSense s vlastní veřejnou IP. 2) Mail tedy postfix+nějaký IMAP s vlastní veřejnou IP. 3) WWW tedy Apache s vlastní veřejnou IP. Fyzický stroj, který řeší virtualizaci, chci spravovat pouze z LAN a nemám pro něj volnou veřejnou IP. Je možné, tedy ve fyzickém stroji na WAN rozhraní nenastavit IP/MASK/GW? Díky za vaše názory. Radek
Řešení dotazu:
Veřejné IP nastavuji přímo na zařízení, které pak připojím do "routeru" poskytovatele. Pokud vezmu tedy PC Linuxem, které má dvě síťovky, eth0 nastavím rozsah pro LAN, eth1 nastavím veřejnou IP přidělenu poskytovatelem a nakonfiguruji IPTables/FW, stává se PC routerem. Asi to popisuji krkolomně, to se omlouvám, ale snad to pomůže pochopit situaci.
No a proto jsem tady přeci, abych od lidí co tuší zjistil, jak na to
(postfix, 4 domény zhruba 100 boxu provozuji cca 18 let, ReadHat a pak OpenSuse) Mám spíše problém se vyjádřit tak, aby bylo pochopitelné co chci vědět. Vize je taková -mám reálný server, který se chová jako FW ... má vlastní veřejnou IP -mám reálný server, který se chová jako SMTP,IMAP,POP3 ... má vlastní veřejnou IP -mám reálný server, který se chová jako WWW,Mysql ... má vlastní veřejnou IP 3 kusy relativně staršího HW. A mám jeden pěkný server (2x 6ti jádrový CPU + 16GB RAM + 2TB pole, který jsem chtěl použít jako "virtualizační" server přenést na něj ty tři reálné servery. A jde mi o nastavení sítě, právě toho "virtualizačního" serveru. Díky za trpělivost, případně tipa co vlastně studovat.
Tiskni
Sdílej: