Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj
Dokázal by prosím někdo poradit, jaký sporttester, hodinky, náramek nebo jinou věc na zápěstí si pořídit, abych si mohl zaznamenávat trasu a potom si to stáhnout v počítači s Linuxem?
Kritériem je tedy možnost stažení GPS trasy (ideálně GPX nebo něco konvertovatelného) přes USB nebo Bluetooth přímo do počítače s Linuxem (Ubuntu) pomocí OFFLINE aplikace (pokud možno opensource), přičemž telefon s Androidem za řešení nepovažuju, byť kdesi uvnitř taky má Linux.
Preferována dlouhá výdrž baterie, spolehlivost, přesnost GPS a nejlépe nastavitelný interval záznamu polohy. Záznam srdečního tepu ze zápěstí by potěšil, vodotěsnost by byla fajn, ostatní funkce jsou podružné.
Předem díky za tipy...
Preferována dlouhá výdrž baterie, ..., přesnost GPS ...To by zaujímalo aj mňa. Do hodiniek sa zmestia baterky ktoré majú tak 0.1AH až 0.25AH, a nejako mi z toho nevychádza že by tak stabučká baterka dokázala udržať zariadenie v reálnej prevádzke dlhú dobu. Najmä ak som zvyknutý že môj dumbfón nabíjam raz za mesiac.
Do hodiniek sa zmestia baterky ktoré majú tak 0.1AH až 0.25AHto nevim kde si sebral, ja mam v hodinkach 0.58AH s 0.1-0.25 by nebyla vydrz ani pul dne
Tie obyčajné náramky (čo sú žiaľ bez GPS, ale majú krokomer, a sledovanie pulzu a farby krvi a majú baterku o ktorej som hovoril) vydržia tak dva až štyri týždne.no hovoril si o "Do hodiniek sa zmestia baterky", upresneni/zmena ze si myslel naramek ok, u tech hodinek je ale treba uvazit ze maji 4x1.1GHz CPU a bezi tam regulerni Android7 (tedy zadne "oklestene" AndroidWear), ty moje vydrzi az 4dny pri 99% v airplane rezimu, po "vyladeni", s greenify v root rezimu atd... jakmile zapnu GSM/LTE/Wifi/GPS/BT/Krokomer/SensorTepu/ZapnutiLCDpohybem/GoogleSync tak samozrejme vydrz leti drasticky dolu, s tim je potreba (a logicky) pocitat...
Práve sme sa pochopili v plnej miere. Jediné čo k tomu môžem dodať je, že existujú vrchné kapsy na stredovú tyč do ktorých sa ten mobil zmestí. Ale zvyknú sa zapínať suchým zipsom čo pre mňa nie je, ja jazdím aj v daždi. Môj smradfón má skoro 1/4Kg (mechanicky odolný, vodovzdorný a s modernou baterkou), a behám aj po teréne, takže by mi to ajtak uletelo. Držiaky na riaditká neodporúčam ak človek nejazdí na žiletke po rovinke bez dier v asfalte.
Kvalitní držák na řidítkách vydrží rozhodně déle, než jezdec. Pokuď si ale pořídíš "Čínskou anténu" (takový ty plasty na tyči z představce/řidítek) a "čtvrtlibrákovou dlažební kostku" jako telefon k tomu, tak s tím KOM jinde než na Kundodromu opravdu neuděláš...
Vzhledem k tomu, že i etalon zákaznického ojebu a propertiálních protokolů - Garmin - dneska umí "mass storage device", tak bych řekl, že propojení s Linuxem už není nic co by se muselo extra řešit.
Tejden logovat ti nevydží žádný hodinky, 12h na jednu aktivitu zase dají dneska už asi všechny, takže tady mi nepřijde, že by ten parametr byl zrovna úplně směrodatnej. Rozhodně ne víc, než velikost/vzhled, protože některý kousky jsou opravdu "hnus fialovej". Jinak pak samozřejmě klasika, levná Čína - nedotaženej FW, cenově neujetý značkový modely - umělá omezení (třeba Garmin Forerunner 30(pravděpodobně i 35) bez nadmořské výšky...).
Ano, bylo by super, kdyby to vydrželo logovat GPS trasu 24 hodin plus nějakou rezervu právě kvůli delším závodům (třeba s delším intervalem, nemusí být pozice po vteřině), i když primárně mi jde o běžné OB závody. Nepotřebuju výdrž týden, ale když jsem procházel parametry běžných sportesterů, tak se zapnutou GPS bývá maximum okolo 12 hodin, což mi přišlo fakt málo, to nestačí ani na celodenní výlet.
Jako je hezké, že do hodinek už dokážou integrovat mobilní telefon s foťákem, gigahertzovým procesorem, wifi, Facebookem a padesáti dalšími funkcemi... asi jsem stará konzerva, ale předpokládal jsem, že jednoúčelovější zařízení by mohlo nabídnout delší výdrž baterie a hlavně spolehlivost.
Každopádně je zajímavá informace, že by s Linuxem mělo fungovat všechno, čekal jsem spíš opak, protože oficiálně se píše o Androidu, IOS a někdy Windows...
Kdyz to ma byt na zapesti, tak jsi limitovany velikosti a vahou. A zadny zazrak proste nevykouzlis.Já jsem zadal náhodný dotaz do Googlu a našel jsem UBX-M8230-CT, u kterého tvrdí, že má při poloze jednou za sekundu spotřebu 22 mW. O kus výš kedar píše, že má v hodinkách baterku o kapacitě 2 Wh. Takže tohle by vydrželo běžet 100 hodin. Samozřejmě MCU, displej, na druhou stranu zadání bylo ukládat jednou za 30 sekund, podle mě není problém se dostat na těch 24 hodin i v naprosto amatérských podmínkách (možná si budeš muset nechat osadit to BGA).
Děkuji za tip.
Chápu, že pro tebe je GPS podružnou funkcí, ale pro mě je to funkce primární, takže pokud jsi GPS nezkusil ani zapnout a netušíš, jak dlouho by to zapnuté vydrželo běžet, moc mi to nepomůže...
Tohle je jistě zajímavá mnohafunkční hračka, ale doufal jsem spíš v doporučení konkrétního jednoúčelového výrobku, kde bude GPS spolehlivě fungovat, než se bát, že se tohle po půlhodině zasekne a bude potřebovat restart...
PS: Ve specifikaci z tvého odkazu je baterie jen 350 mAh.
Někde se lze dočíst, že na Amazfit Bip lze přistupovat alespoň přes ADB, ale taky by mě zajímalo, jestli je to skutečně pravda.
Tiskni
Sdílej: