Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Výkon ti nezlepšíFakt Vám nevěřím, že filesystém nad filesystémem nad blokovým zařízením je rychlejší než filesystém nad blokovým zařízením.
Operace se snapshoty u LVM jsou šíleně pomalýRychlost snapshotů u LVM je problém v případě, když člověk není ochoten investovat pár tisíc do dvou SSD na metadata. S těmi je to docela v pohodě.
Já tvrdím, že performance impact u qcow2 je relativně zanedbatelný a v některých věcech nepostřehnutelný...Ok, to beru.
pokud někde rezervy mám, tak nevidím důvod používat LVM.Třeba když nepotřebuju funkce, které nabízí qcow2, ani podporu app třetích stran
Pokud ve virtuálu je databáze, tak ji před tím dumpnu do souboruU databází, které to podporují, tohle jde ještě vylepšit tak, že se DB serveru řekne, aby data na filesystému uvedl do stavu, kdy půjdou zazálohovat (např. u Postgresu pg_start_backup()). Pak není potřeba nic dumpovat a zálohu jde zkopírovat ze snapshotu rsyncem.
Neco ukousnout na system (davam obvykle 8 GB) a zbytek uz bude jen prostor pro LVM svazky.Osobně dávám systém též na LVM, minimálně v Debianu je to již mnoho let plně automatické a bezproblémové. Když dělám nějakou zásadnější změnu (typicky přechod na novou major verzi distribuce), tak udělám snapshot, a když se něco podělá (což se naštěstí stává málokdy), tak to bez stresu vrátím a můžu problém vyřešit. (protip (Debian): dělejte to v pořadí změna sources.list, apt-get update, apt-get -dy dist-upgrade, snapshot, apt-get dist-upgrade. Díky tomu nebudete mít ve snapshotu zbytečně všechny stažené balíčky, což trochu pomůže rychlosti třeba na pomalém rotačním RAID6)
Po siti se pak prenasi vzdy jen incrementy a ty jsou v zaloze vzdy sestavene do celku a vzdy tvori fullbackup. Priklad: mam 300GB velky LV patrici nejake virtualce. Od posledni zalohy se zmenilo treba jen 5MB. Po siti tedy odjede jen 5MB.Počkej, tohle mi nefunguje (nepoužívám tedy Borg, ale již zmíněný skriptík v Pythonu, který by měl ale dělat v zásadě totéž, jen bez hezkých věcí okolo). Teda jestli to chápu dobře, ty bereš diffy toho blokového zařízení. A mně to na ext4 vždycky přenese minimálně 150-300 MB (víceméně podle velikosti filesystému), i když se skoro nic nezměnilo. Podezřívám, že za to může žurnál, který se furt přepisuje jako kruhový log.
Osobně dávám systém též na LVM, minimálně v Debianu ... Když dělám nějakou zásadnější změnu ..., tak udělám snapshot,To dělám taky.
(protip (Debian): dělejte to v pořadí změna sources.list, apt-get update, apt-get -dy dist-upgrade, snapshot, apt-get dist-upgrade.Z toho tak nějak chápu, že ten snapshot děláš za běhu. Je to tak? To ale nemůže být konzistentní, ne? Já ho v takovém případě vytvářím při rebootu, před namontováním root volume.
Z toho tak nějak chápu, že ten snapshot děláš za běhu. Je to tak? To ale nemůže být konzistentní, ne?Je to ve stejném stavu jako kdyby se ten systém natvrdo vypnul, a to se prostě děje a musí to vydržet.
Je nemyslitelné, aby každá záloha obnášela reboot.Tak ještě se dá použít
fsfreeze halts any new access to the filesystem and creates a stable image on disk. fsfreeze is intended to be used with hardware RAID devices that support the creation of snapshots.Akorát když si člověk nedá pozor, snadno se dostane do stavu, kdy už nejde unfreeze
Tiskni
Sdílej: