Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev update_config=1 country=CZ network={ ssid="dd-wrt" key_mgmt=NONE }Pak jsem zkusil nastavit připojení na školní síť eduroam podle tohoto návodu s malou modifikací - uvádí se tam, že konfigurace má být v souboru 'eduroam', já jsem opět použil konfigurační soubor 'wpa_supplicant.conf' ve kterém podle návodu je následující obsah (samozřejmě upraveno):
# IEEE 802.1X with dynamic WEP keys using EAP-PEAP/MSCHAPv2 ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant network={ ssid="eduroam" key_mgmt=WPA-EAP eap=PEAP phase1="peaplabel=0" phase2="auth=MSCHAPV2" identity="UCO@eduroam.muni.cz" password="SEKUNDARNI HESLO" ca_cert="/etc/wpa_supplicant/CA_cert.pem" }Certifikát mám na uvedeném místě. Nicméně po restartu wifi nefunguje, např. 'iwconfig wlan0' hlásí
wlan0 IEEE 802.11 ESSID:off/any Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=20 dBm Retry short limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off Encryption key:off Power Management:offa 'ip link show wlan0' dává
3: wlan0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc mq state DOWN mode DORMANT group default qlen 1000 link/ether f4:ec:38:8e:21:ba brd ff:ff:ff:ff:ff:ffPročetl jsem a vyzkoušel pár návodů, ale zatím nic nezabralo. Když nabootuju s nastavením pro síť dd-wrt bez hesla, a pak restartuju wpa_supplicant, tak RPi zůstane připojený na dd-wrt. Budu vděčný za každou užitečnou radu. Jirka
Tiskni
Sdílej: