Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev update_config=1 country=CZ network={ ssid="dd-wrt" key_mgmt=NONE }Pak jsem zkusil nastavit připojení na školní síť eduroam podle tohoto návodu s malou modifikací - uvádí se tam, že konfigurace má být v souboru 'eduroam', já jsem opět použil konfigurační soubor 'wpa_supplicant.conf' ve kterém podle návodu je následující obsah (samozřejmě upraveno):
# IEEE 802.1X with dynamic WEP keys using EAP-PEAP/MSCHAPv2 ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant network={ ssid="eduroam" key_mgmt=WPA-EAP eap=PEAP phase1="peaplabel=0" phase2="auth=MSCHAPV2" identity="UCO@eduroam.muni.cz" password="SEKUNDARNI HESLO" ca_cert="/etc/wpa_supplicant/CA_cert.pem" }Certifikát mám na uvedeném místě. Nicméně po restartu wifi nefunguje, např. 'iwconfig wlan0' hlásí
wlan0 IEEE 802.11 ESSID:off/any Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=20 dBm Retry short limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off Encryption key:off Power Management:offa 'ip link show wlan0' dává
3: wlan0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc mq state DOWN mode DORMANT group default qlen 1000 link/ether f4:ec:38:8e:21:ba brd ff:ff:ff:ff:ff:ffPročetl jsem a vyzkoušel pár návodů, ale zatím nic nezabralo. Když nabootuju s nastavením pro síť dd-wrt bez hesla, a pak restartuju wpa_supplicant, tak RPi zůstane připojený na dd-wrt. Budu vděčný za každou užitečnou radu. Jirka
Tiskni
Sdílej: