Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Údajně závisí na firmwaru uvnitř modemu. Já jsem dostal E3372h, který měl ten správný.
Stačí zapnout usb_modeswitch, který přepne modem do režimu NCM a jádro pak zavede modul huawei_cdc_ncm, který vytvoří ethernetové rozhraní skrze NCM protokol.
Modem se ovládá skrze příkazy zaslané do /dev/ttyUSB0. Na to je třeba mít jaderný modul option a usb_wwan. Jsou příkazy na připojení, odpojení, zjištění IP adresy, síly signálu apod. Takže buďto si můžete lokální adresu a adresu brány zjistit přes sériové rozhraní a nastavit si ho na síťovém rozhraní ručně, nebo můžete pustit DHCP klienta, protože firmware modemu implementuje server.
Bonus navíc je, že modem v tomto režimu nedělá žádný NAT. Takže jestli máte od operátora veřejnou adresu, tak ji máte ve svém počítači.
Příkazy pro ovládání LTE jsou proprietární, ale dají se na Internetu nalézt dokumenty od Huawei na podobné rodiny modemů. Předpokládám, že s SMS službami to bude podobné.
Ten modem vytváří dvě sériové rozhraní, na druhém jsem nic zajímavého nenašel. Ale třeba to bude tím, že mám jen datovou kartu.
Na ovládání modemu jsem si napsal perlový skript, ale předpokládám, že nějaký modul do NetworkManageru ho dokáže také ovládat.
AT+CMGF=1
a AT+CMGL="ALL"
(pozor konce řádků jsou asi DOSové) a vypíše mi to SMSky na kartě. Přímo si o stav kreditu říct bylo nějaké složité (vyžadovalo to zakódovat ten řetězec *103#
) a asi jsem ty poznámky ztratil. Ale třeba T-Mobile i Kaktus tohle mají vidět v samoobsluze (na kterou se dá přihlásit pomocí SMS, kterou ti pošlou na to číslo, a přečíst si ji můžeš výše uvedeným).
Tiskni
Sdílej: