Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
devuan@tux:~$ w 22:20:56 up 21 min, 0 users, load average: 0.80, 1.17, 0.81 USER TTY FROM LOGIN@ IDLE JCPU PCPU WHATZda sa mi cudne,ze sa mi nic nezobrazilo.Coreutils som preinstaloval, v tom asi chyba nebude.Spustil som rkhunter, ktory som som pred updatom musel v configu upravit, aby vobec updatoval.Vysledok bol, ze mi vyhodilo
Suspect files: 42To si ale skor myslim,ze su false positives.
Problém není v programu w. Ten jen čte, co je zapsané ve /var/run/utmp. Problém je v tom, že tam nezapisuje ten, kdo by měl.
Konkrétně xterm tam při spuštění standardně zapíše, což se můžete dočíst v manuálové stránce xtermu. Tipl bych si, že Xfce-terminal a Mate-terminal, coby potomci Gnome, které na standardy má svůj vlastní názor, tam nic nezapisují.
Ověřit to lze tak, že se přihlásíte, spustíte xterm, v něm w a uvidíte tam jeden záznam pro xterm. Pak spustíte druhý xterm, a v prvním opět pustíte w. Uvidíte dva záznamy. Pak pustíte ten váš divný terminál a opět v prvním xtermu pustíte w. Řekl bych, že tam záznam pro ten váš terminál nepřibude.
Nějaké povídání o utmp je opět v manuálu, kde právě tento problém zmiňují.
Tipl bych si, že Xfce-terminal a Mate-terminal, coby potomci Gnome, které na standardy má svůj vlastní názor, tam nic nezapisují.spatnej tip
1. Xfce-terminal neni potomek Gnome-terminal
xfce4-terminal je postavený nad vte. mate-terminal jak by smet. Podobnost vlastností/chyb, z nichž se jedna řeší právě tady, je nepřehlédnutelná.
devuan@(none):~$ w 11:59:24 up 2:01, 0 users, load average: 1.36, 1.14, 0.83 USER TTY FROM LOGIN@ IDLE JCPU PCPU WHATNeviem, este skusim lepsie pogooglit.Dakujem
sessionstop_cmd exec sessreg -d -l $DISPLAY %user sessionstart_cmd exec sessreg -a -l $DISPLAY %userAle v tom odkaze je zrejme cistejsie riesenie> github Celkom nerozumiem kam mam zapisat tie zmeny uvadzane v tom odkaze.Ktore konfiguraky mam editovat.Viete mi prosim poradit? Dakujem
0.6.92 - Remove "Update utmp/wtmp records when command is launched" setting since the feature has been removed from vte (bug #12817)pak sem kouknul do git zdrojaku ale stale ji tam vidim, nevim zda je to pouzustatek a nekde je deaktivovana, nebo se zobrazi jen za nejakejch okolnosti, polozka v ui nastaveni je napojena na funkci command-update-records, kterou take vidim
xfce4_terminal-terminal-screen.o: In function `terminal_screen_spawn_async_cb': /data/Devel/xfce4/xfce4-terminal/xfce4-terminal/terminal/terminal-screen.c:1846: undefined reference to `utempter_add_record' xfce4_terminal-terminal-widget.o: In function `terminal_widget_finalize': /data/Devel/xfce4/xfce4-terminal/xfce4-terminal/terminal/terminal-widget.c:214: undefined reference to `utempter_remove_record'coz nejspis souvisi s tim "feature has been removed from vte"...
/* Define to 1 if you have the `utempter' library (-lutempter). */nebyl sem si jistej kde to uvest, u configure/make nebo v Makefile:LD/LDFLAGS to nepomahalo, nicmene sem hledal dal a uz sem neprehlidl parametr pro autogen.sh resp configure --with-utempter, s tim uz se samo jak nastavi definice HAVE_LIBUTEMPTER tak prida do (Makefile:)LIBS(="-lutempter"), kompilace projde a v nastaveni uz polozka je, tzn. kdyz to shrnu, tazatel muze zkompilovat xfce4-terminal v posledni verzi (pripadne muze uvest cislo verze ktere ted pouziva):
wget https://git.xfce.org/apps/xfce4-terminal/snapshot/xfce4-terminal-0.8.8.tar.gz tar xf xfce4-terminal-0.8.8.tar.gz cd xfce4-terminal-0.8.8 ./autogen.sh --with-utempter make sudo make installa v xfce4-terminal menu: Upravy/Predvolby/Obecne/Prikaz zapnout "Aktualizovat zaznamy utmp/wtmp pri spusteni prikazu"
Tiskni
Sdílej: