Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
A já si myslím, že python je soubor a ne adresář a proto v něm nemůže být activate. A odpovídal by tomu i název okna z prvního obrázku.
Ups. Myslel jsem, že se tazatel snaží spustit soubor activate v adresáři python, ale asi se snaží příkazem acitvate spustit soubor python. To má ale asi špatně syntakticky.
1) Myslím, že python je soubor a proto v něm nemůžeš mít activate, jako by šlo o adresář.
2) Změna vlastníka: sudo chown tomas:tomas /cesta/k/tomu/co/chces/menit
venv/bin/activate
, takze ~/venv/bin/activate
- ten neexistuje.~/naucse-python/venv/bin/
a pokusis se sourcovat venv/bin/python/activate
, coz ale vzhledem k aktualnimu adresari je ~/naucse-python/venv/bin/venv/bin/python/activate
- ten neexistuje.~/naucse-python/
a zkus to znovupython/activate
../../venv/bin/python/activate
cd ~/naucse-python source venv/bin/python/activate
Zavedl jsem systém, který mám nainstalovaný na flešce a v ~/naucse-python/venv/ mám bin/ include/ lib/ lib64/ pyvenv.cfg share/ .
Podstatnější ale je, co je v ~/naucse-python/venv/bin/ . Já tam mám mnohem více souborů: activate activate.csh activate.fish easy_install easy_install-3.6 pip pip3 pip3.6 python python3 .
Tomáši
na tvém místě bych začal znovu. Drž se striktně toho co tam píší. Pokud už něco bude nainstalováno, tak ti to systém oznámí a prostě budeš jen pokračovat dál.
~/naucse-python/venv/binčo pravdepodobne znamená
/home/tomas/naucse-python/venv/bin, tak príkaz
source venv/bin/python/activateznamená, že chceš spustiť skript, ktorého celá cesta je
/home/tomas/naucse-python/venv/bin/venv/bin/python/activateNo a keď budeme mať jasno v tom, kde ten súbor vlastne je, tak treba vedieť, že v Linuxe sú buď programy skompilované alebo v podobe skriptu. Použitie "source" naznačuje, že ten tvoj program "activate" je skript. Presvedčiť sa dá tak, že sa pozrieš dovnútra. Ak je to skript, tak pravdepodobne začína znakmi
#!a za nimi nasleduje program, ktorý bude interpretovať zvyšok skriptu. Ak tam je uvedený program nesprávny (napr. s nesprávnou cestou), tak to fungovať nebude. Už nebudem ďalej špekulovať. Ujasni si kde ten súbor je, čo je v ňom napísané a podľa toho sa pohneš ďalej.
Mně připadá, že netušíš, co přesně chceš udělat. To je ale nejdůležitější první krok — ujasnit si, čeho chceš nějakými příkazy shellu docílit.
Příkaz source
je specifický pro shell (například Bash). Je zhruba stejný jako příkaz „tečka na začátku řádku“ a načte do současného shellu, ať už interaktivního nebo spuštěného se skriptem, obsah požadovaného souboru, který ale musí být taky shell skript. Těžko můžeš do shellu načíst skript v Pythonu. To řekne tak leda syntax error
.
Předpokládám tedy, že chceš spustit skript v Pythonu. Dejme tomu, že máme skript typu Hello, World v souboru /tmp/blah.py
. Takhle by se ten soubor dal vytvořit:
cat > /tmp/blah.py <<<"print('hello fucking world')"
Takhle by se dalo prohlédnout, co v něm je:
cat /tmp/blah.py
A takhle by se dal spustit:
python3 /tmp/blah.py
Nebo s úplnými cestami:
/usr/bin/python3 /tmp/blah.py
Nebo když budeš ve správném adresáři:
cd /tmp python3 blah.py
cd /tmp python3 ./blah.py
Všimni si, že na tohle^^^ vůbec nebylo potřeba, aby byl soubor spustitelný (aby měl nastavený x
bit). Spustitelný je totiž interpret Pythonu, který pak interpretuje příslušný skript v Pythonu.
Pokud chceš používat blah.py
přímo jako spustitelný soubor, k tomu slouží shebang Můžeš si přidat do souboru ten speciální první řádek nebo znovu vytvořit soubor třeba takto:
cat > /tmp/blah.py <<-BLAH #!/usr/bin/python3 print('hello fucking world') BLAH
Soubor blah.py
tedy bude obsahovat toto (cat /tmp/blah.py
):
#!/usr/bin/python3 print('hello fucking world')
Pak nastavíš, že má být spustitelný:
chmod +x /tmp/blah.py
A pak ho spustíš:
/tmp/blah.py
Nebo tedy přímo z místního adresáře:
cd /tmp ./blah.py
Je jenom potřeba si ujasnit, kde je současný adresář, kde je soubor, který chceš spustit, co v něm je (a má být) atd. atp. To je celé. Tedy neprovádět nějaký návod naslepo a s chybamí, ale vždy mít přehled o tom, co který krok dělá a znamená, jak si můžu prohlédnout výsledek nějaké akce (obsah souboru, cíl symlinku, práva souboru (ls -l
) atd.) a co vlastně dělám.
V tom tvém screenshotu používáš relativní cestu k souboru, ale první dva adresáře té relativní cesty jsou tam chybně navíc, protože to je adresář, ve kterém už jsi, který máš jako současný adresář v shellu. Pak není divu, že to celé nefunguje. (Samozřejmě tam asi budou ještě i další chyby.)
Tiskni
Sdílej: