V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zdravím,
dostal jsem na starost server na linuxu, kde se nachází mail server. Konkrétně - Linux mail 2.6.38-2-amd64. Jsem totální linuxový začátečník, tak se předem omlouvám za neodbornost. Není zde nainstalován žádný panel pro ovládání mailů s postmasterem (roundcube atd..).Jak prosím zjistit seznam uživatelů? Vidím uživatele ve složce /home/ jejich obsah, ale nevidím pro kterou doménu jsou definování / vytvoření. Máme více uživatelů a více připojených domén.
1.) Jak vyjet seznam uživatelů (s doménou) ? Např. pepavomacka@seznam.cz, pepavomacka2@centrum.cz
2.) Jak zjistit, která schránka je kam přesměrována?
Předem děkuji.
Řešení dotazu:
/etc/dovecot
a ze souborů tam musíš pochopit, jestli se uživatelé ověřují pomocí systémové databáze (tj. máš ty uživatele co vidíš v /home
, resp. v /etc/passwd
), mysql, souborem s virtuálními uživateli, nebo nějak jinak. Já mám například v /etc/dovecot/conf.d/auth-sql.conf
napsáno
userdb { driver = sql args = /etc/dovecot/dovecot-sql.conf.ext }a v uvedeném souboru jsou přístupové údaje k MySQL databázi a zapsány SQL dotazy kterými poštovní server zjistí jak uživatele z databáze vybrat. Osobně si ale vzhledem k použití eximu, který bohužel detailně neznám, myslím, že to bude používat systémové uživatele. Pomohlo by alespoň vědět, jestli se uživatelé přihlašují k pop3/imap serveru jen jménem, nebo jako uživatel@doména. V tom prvním případě to bude systémový uživatel, v tom druhém databáze/virtuální soubory. Mimochodem kernel 2.6.38 je na Debianu nestandardní a dost starý a Debian Wheezy už není rok a půl podporovaný a tato verze obsahuje neopravenou bezpečnostní díru. Bylo by opravdu vhodné to upgradovat a obecně sehnat někoho kdo se na to podívá (pokud je to server, o který se několik let nikdo nestaral, budou tam kostlivci ve skříni).
Tiskni
Sdílej: