Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp --dport 8008 -j DNAT --to 192.168.1.2:8008 iptables -t nat -A POSTROUTING -p tcp --dport 8008 -d 192.168.1.2 -j SNAT --to-source $INET_IPPřipojení z jiného stroje z vnitřní sítě funguje, i připojení z internetu funguje, ale pokud se chci připojit přímo z toho routeru pomocí doménového názvu veřejné IP, tak to nejde, nemůžu použít přímo adresu toho stoje, protože je nutné zadat doménový název kvůli certifikátu.
Řešení dotazu:
iptables -t nat -A POSTROUTING -p tcp --dport 8008 -d 192.168.1.2 -j SNAT --to-source $INET_IPTohle, tam nema co delat.
Má to tam co dělat, jinak odpověď pro klienty ve vnitřní síti půjde přímo a nepřeloží se jak má (pokud se to neobejde tím trikem s DNS, ale to taky není ideální). Problém je ale v tom, že obě ta pravidla jsou příliš obecná. Takže bych navrhoval spíš něco jako
iptables -t nat -A PREROUTING -i $INTIF -d $EXTIP -p tcp --dport 8008 \ -j DNAT --to 192.168.1.2:8008 iptables -t nat -A POSTROUTING -i $INTIF -d 192.168.1.2 -j SNAT --to $INTIP(
INTIF
je vnitřní rozhraní, INTIP
vnitřní adresa a EXTIP
vnější adresa). Kdysi dávno jsem tu na toto téma sepsal celý dokument.
V tom pripade bude potreba jeste znovu pokryt DNAT z venku..
Eh, to byla chyba, v tom prvním pravidle nemělo být "-i $INTIF"
(a nebo by bylo potřeba přidat ještě druhé pro $EXTIF
).
nat
tabulce přes PREROUTING
, místo toho jdou přes OUTPUT
. Takže pokud chcete, aby vám ten forward fungoval i přímo z toho routeru s veřejnou IP adresou, musíte to DNAT pravidlo zopakovat ještě jednou pro řetězec OUTPUT
.
Zda pro lokální síť přepisovat DNS nebo použít SNAT je otázka – když použijete SNAT, zatěžujete tou komunikací router. Řešení s DNS bývalo dříve jednodušší, teď vám to může zkomplikovat DNSSEC – pokud ho máte na doméně nasazený, budete muset podepisovat i ty záznamy pro lokální síť. Ne že by to bylo neřešitelné, ale je to komplikace a nejspíš to bude znamenat, že se musíte vzdát automatické správy klíčů DNS serverem a řešit to ručně.
Tiskni
Sdílej: