Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
1. volatile globalna premenna (event): "process_end" 2. pocitadlo referencii pracovnych vlakien (atomic_inc pri vytvoreni vlakna, atomic_dec pri ukonceni vlakna) 3. pracovne vlakno nemoze byt vytvorene, ak process_end == 1 (stale je tu race condition, ked otestujeme premennu process_end == 0, a nasledne vytvorime vlakno, no v medzikroku sa vsak process_end nastavi na 1) 4. pracovne vlakno pred cakanim na mutex otestuje, ci process_end == 1, ak ano, ukoncuje sa 5. hlavne vlakno caka v cykle na dekrement poctu vlakien do nuly (tu treba nejaky timeout) 6. hlavne vlakno uvolnuje mutexyExistuje nejake ine, elegantnejsie riesenie, bez race conditions a bez potreby timeoutu? Moja (idealna) predstava je nasledovna:
1. hlavne vlakno uvolni mutexy (pocitadlo referencii na mutex v kerneli vsak vie, ze ine vlakna este mutex vlastnia alebo cakaju nan) 2. pracovne vlakno pri mutex_lock dostane return value "MUTEX_RELEASED" a prejde k svojmu ukonceniu, v ktorom dekrementuje ref_count na pocet vlakien 3. hlavne vlakno po uvoleneni mutexov caka na dekrement poctu vlakien do 0.Tento design vsak pouzit so sucasnym navrhom mutexov, spinlockov, atd. nemozno pouzit.
Volatile v souvislosti s mutithreadingem je vždy chyba, nepoužívej volalile pro synchronizaci, nefunguje to. Volatile se prakticky používá pouze k přímému přístupu k hardware (HW registry mapované do paměti).
Neexistuje jediné obecné řešení, záleží na konkrétním designu tvé aplikace. Obvykle se to dělá tak, že máš nějaký main thread, který zpracovává eventy a pak jednotlivé workery (thready), kterým se z main threadu přiděluje práce. Potom je to jednoduché, main thread dostane event, že se má aplikace ukončit a vyřídí ho. Pokud workery spí, nastaví jim příznak, že mají skončit a probudí je. Každý worker se po probuzení na ten přiznak podívá a pokud se má ukončit, tak skončí. Main thread pak jen udělá join na všechny workery. Pokud workery nespí a něco dělají, je to v zásadě stejné, main thread jim nastaví příznak k ukončení a zase udělá join na všechny workery. Je pak zodpovědnost workera, aby ten příznak čas od času zkontroval a ukončil se.
Pokud ale máš nějaký zásadně jiný design aplikace, tak to budeš muset udělat nějak jinak.
Souhlas, akorát:
Je pak zodpovědnost workera, aby ten příznak čas od času zkontroval a ukončil se.
tady se to může zaseknout na nějaké síťové operaci a ta může trvat i dost dlouho. Není nějaká možnost, jak v rámci procesu vyvolat výjimku/chybu na všech síťových spojeních a tím to ukončit dřív?
Na druhou stranu, tohle je pak zase v rozporu požadavkem na konzistenci. To čekání na konec síťové operace má svůj smysl a jen tak ta spojení pozabíjet může nadělat škody.
Pamatuji si třeba DB klienta s Oracle ovladačem, kde když se rozpadlo síťové spojení (třeba po uspání nebo i jinak), tak to trvalo klidně i několik minut, než to vzdal a prohlásil spojení za neplatné a umožnil se připojit znova. Do té doby byla aplikace nepoužitelná, takže ji uživatel většinou celou natvrdo sestřelil a spustil znova, což bylo rychlejší.
Chápu, že je za tím snaha dokončit případnou transakci a neztratit data předčasným/násilným odpojením, ale z hlediska UI to bylo dost špatné, protože to neumožňovalo okamžité odpojení na žádost uživatele (i za cenu případné ztráty dat z poslední transakce).
Není nějaká možnost, jak v rámci procesu vyvolat výjimku/chybu na všech síťových spojeních a tím to ukončit dřív?Asi by například šlo všechny socket fd dávat do nějakýho globálního kontejneru a při ukončování na případný zbylý sockety zavolat
shutdown()
(a příp. close()
) ...
Volatile používáš k předání informace do jiného threadu, ale to je úplně blbě, k tomu volatile neslouží a nebude to spolehlivě fungovat. Volatile použité v souvislosti s multithreadingem je prakticky vždy chyba.
Nějak tomu workeru musíš předat informaci o tom, že se má ukončit. Je pak zodpovědností workera, že se opravdu ukončí. K předání informace o ukončení stačí nějaký bool flag (atomic nebo obyčejná proměnná pod mutexem). Worker ten flag musí čas od času zkontrovat, to je taky jeho zodpovědnost. Pokud je worker uspaný (nemá co dělat, čeká na práci), tak je zodpovědností main threadu, který mu práci přiděluje, aby ho probudil. No a worker si po probuzení zkontroluje, zda se má ukončit. Condition variable se používá k signalizaci workeru, že má něco dělat. Co konkrétně worker udělá, to už condition variable neřeší, to je věc implementace.
Elementární příklad: https://pastebin.com/EjuxC0zB
1. worker thread moze cakat na rozne eventy a tieto eventy prebudit 1.1 main thread by mal signalizovat vsetky tieto eventy 1.2 worker thread by mal dostatocne casto kontrolovat premennu ukoncenia procesu 2. worker thread moze cakat aj na mutex bez conditional variable alebo semafora 2.1 main thread nema ako signalizovat opustenie mutexu, musi len pouzit timeout 2.2 main thread musi cakat, kym ziaden worker thread opusti sekciu ochranenu mutexom, na ktoru worker thready cakali 2.3 na zrychlenie opustenia kritickej sekcie v bode 2.2 je dobre tiez na jej zaciatku kontrolovat "end_process" premennu (priklad: 100 threadov pristupuje ku kritickej sekcii, ktora trva 10ms => celkovo by main thread musel cakat viac ako 1s)
status = mutex_lock(...);
if (MUTEX_ABANDONED == status) {
/* do cleanup here and terminate the current thread */
}
Teraz ku condition variable. Neviem, ako si to myslel, ale cakanie na condition variable vyzaduje cakanie na event. Na jeden event. Inak povedane, ak cakam na condition variable "data ready", nemozem cakat na condition "end of process".Co ty tvoje worker thready dělají? Pokud čekají někde na nějaké síťové I/O, tak by možná byl dobrý nápad použít
epoll()
, protože pak můžeš do jednoho epoll-based event loopu naházet nějaké sockety atd. a zároven eventfd
deskriptory pro signalizaci nějakých vlastních stavů, jako třeba ukončení apod. epoll pak čeká paralelně na všechny změny stavů, které chceš sledovat. (Také mu můžeš nastavit timeout, pokud to budeš potřebovat.) Nebudeš se pak muset babrat s condition variables apod.
Volatile v souvislosti s mutithreadingem je vždy chyba, nepoužívej volalile pro synchronizaci, nefunguje to. Volatile se prakticky používá pouze k přímému přístupu k hardware (HW registry mapované do paměti).Uz jste videl nejaky kod pouzivajici RCU, pripadne knihovnu liburcu?
Volatile samo o sobě nelze použít pro sychronizaci mezi threadyJeste pred chvili jsi psal neco jineho:
Volatile v souvislosti s mutithreadingem je vždy chyba
Tiskni
Sdílej: