OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
KEYMAP=cz-qwertz FONT=Lat2-Terminus16, ale to nepomohlo a tak vždy po přihlášení musím zadat
setfont Lat2-Terminus16. Poraďte prosím, co kde změnit, aby byl font Lat2-Terminus16 výchozí. Moc díky.
Řešení dotazu:
Podle Arch wiki bych se zaměřil na tohle:
If the fonts appear to not change on boot, or change only temporarily, it is most likely that they got reset when graphics driver was initialized and console was switched to framebuffer. To avoid this, load your graphics driver earlier. See for example Kernel mode setting#Early KMS start, [3] or other ways to setup your framebuffer before /etc/vconsole.conf is applied.
MODULE="radeon"pak jsem spustil
mkinicpio -p linux(oboje jako root), ale font mám pořád jiný než Lat2-Terminus16 a v konzoli se mi místo znaků "č" a "š" objevuje znak podobný "?" .Jiné české znaky jsou v pohodě. Kde může být zakopaný pes? Moc díky.
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="vconsole.font=Lat2-Terminus16"a potom vygenerovat nový config
grub-mkconfig --output /boot/grub/grub.cfgV manuálu k vconsole.conf se píše: "A few configuration parameters from vconsole.conf may be overridden on the kernel command line."
Tiskni
Sdílej: