Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Doma sa mi za roky nahromadili najrôznejšie papierové dokumenty. Mám v úmysle zbaviť sa ich a previesť ich do digitálnej podoby - a napísať si na to vlastnú aplikáciu. V jave. S možnosťou dokumenty otagovať, priradiť dátum, poznámku, nanovo vytlačiť, vyhľadávať, ...
Chcel by som od vás počuť názory na to, ako ukladať oskenované dokumenty:
Ten SQL server mi príde najhorší lebo chcem, aby bolo jednoduché tie dáta zálohovať a presúvať. A to aj pre členov rodiny, ktorí nie sú IT zdatní. Mať niekde SQL server a raz za 5 rokov znova objavovať ako sa to backupuje, upgraduje, ... to ma nenadchýňa. Pri upgrade embeded databázy, ku ktorému rokmi dôjde, by som tiež chcel čo najjednoduchší priebeh.
Máte nejaké rady?
Q1: je dôvod uprednostniť obrázok pred pdf?Ano je, pdf je komplexnější formát. Osobně u důležitých dat vždy uchovávám originál (raw z foťáku, tiff ze scanneru - ano vím, že tiff je jen kontejner pro mnoho formátů) + export v nějaké podobě. U bitmap preferuju png, ale nemám to nějak příliš důkladně obhájené, ve skutečnosti by bylo nejlepší to uchovat jako farbfeld, tedy tak primitivní, jak jen to může být.
kombinácia predchádzajúcich dvoch. V DB metadáta a odkaz na súbor s blobom.Ne, nikdy!!! Toto je nejhorší řešení. Pokud už chcete použít DB, tak do ní uložte i ta data. Není nic horšího, než najít metadata a nemít k nim data (někdo udělal dbdump, ale už jaksi zapomněl na adresář). Data patří do DB a to kompletně. Pokud se z nějakého důvodu bojíte o původní soubory, nechte je na disku a navíc je uložte do db. A obecně nedoporučuji používat BLOBy, ale třeba něco jako pg BYTEA, kdy je tento byte array hodnotou stejně jako cokoliv jiného. Tj lze nad tím mít transakce apod.
farbfeldDo teď mi není jasné, jestli autoři fakt neznali PBM, nebo proč se snažili vytvořit totéž znovu nekompatibilně.
No a pak tu ještě je ten faktor, že musíš jednou za pár let ta média fyzicky číst a nahrazovat nečitelná - a během toho uvidíš, jestli digitální formáty nezestárly.
>H15:@SUM(H3...H14) >G15:@SUM(G3...G14) >F15:@SUM(F3...F14) >E15:@SUM(E3...E14) >D15:@SUM(D3...D14) >C15:@SUM(C3...C14) >B15:@SUM(B3...B14) >A15:/FR"soucet >H14:@SUM(B14...G14) >G14:704 >F14:80 >D14:4494 >C14:706 >B14:3344 >A14:1+A13 atd. ...Pokud chceš skladovat grafická data, vyhnul bych se ztrátové kompresi. A co nejjednodušší uložení dat, nejsnáze rekonstruovatelné mi připadají truecolor a monochromatické bitmapy.
A davas si i sam sobe uzasnej priklad ... napises si aplikaci v jave? V ty jave, kterou prave kvuli zmene licencovani jre vsichni hromadne opousteji? Jo, jasne, ten utek mozna bude trvat 5, mozna i 10 let, ale uz nastal.ale no tak Java je open source https://adoptopenjdk.net/ a ti co utíkají by utekli stejně, nejhorší je smrt z vyděšení
Tiskni
Sdílej: