CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie) prostřednictvím svého fondu Sovereign Tech Fund podpoří KDE částkou 1 285 200 eur.
Google na včerejší akci The Android Show | I/O Edition 2026 (YouTube) představil celou řadu novinek: Gemini Intelligence, notebooky Googlebook, novou generaci Android Auto, …
Ahoj!
pár měsíců zpět jsem zde pokládal dotaz na Zeroconf na Linuxu a Raspbianu, úspěšně po odpovědích jsem tuto featuru rozjel a vše fungovalo jak má. Bohužel pár dní zpět se mi resetnul jeden PC s Ubuntu a z ničeho nic po nahrání zálohy mi přestal fungovat Zeroconf na síti.
Co se týče Zeroconfu na mé lokální sítí, využíval jsem RPi jako Samba, FTP a HTTP server a ostatní počítače byly pouze jako klienti ( max někteří využívali SSH a VNC over Avahi ), vše fungovalo jak má, doména .local se překládala všude správně, avahi-resolve správně překládalo názvy na IPv6 a avahi-browse i avahi-discover správně ukazovaly sdílené porty přes Zeroconf. Dokonce se mi i správně zobrazovali v GUI Ubuntu sdílené SMB složky.
Bohužel aktuálně jediné co mi funguje je Avahi-browse a Avahi-discover, ale pokud zkouším ping na [něco].local, nebo konkrétní připojení přes SMB/SSH na [něco].local, už nedokáže resolvnout hostname.
Zkontroloval jsem běh services na PC i RPi, vše se tváří jako UP a running, flapnutí interfacu taky nepomohlo nikde a ani restart různých services (avahi-daemon, smbd, ssh ... )..
Zde je konfigurace Avahi z RPi: ( parametry které nevyužívám jsem odmazal )
[server]
host-name=rpi
domain-name=local
use-ipv4=no
use-ipv6=yes
allow-interfaces=eth0
ratelimit-interval-usec=1000000
ratelimit-burst=1000
[wide-area]
enable-wide-area=yes
[publish]
publish-addresses=yes
publish-hinfo=yes
publish-workstation=yes
publish-domain=yes
publish-dns-servers=[privateDNS]::53, 2606:4700:4700::1111
publish-resolv-conf-dns-servers=yes
Ano, u Avahi využívám [jméno].local ... taky vše přes to fungovalo a avahi-resolve to dokázal přeložit..
IPv6 only využívám, jak říkám, fungovalo to, jen teď přestalo.
Natrefil jsem na errory v daemon logách, viz níže ↓
dhcpcd[374]: ipv6_addaddr1: Invalid argument
Vypadá to na interní chybu v mDNS resolveru, ověřím a případně uzavřu diskuzi.
https://github.com/lathiat/nss-mdns/blob/master/README.md#activation
Tiskni
Sdílej: