FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
add=# select count(*) from file; count ----------- 106407926
A ty hotové řešení mají většinou i nějaké standardizované API (S3 apod.).Tomu naprosto rozumím. Myslím si, že nejlepší varianta je CEPH, ale ten je zase náročnej z hlediska konfigurace a správy. (Tj pokud k tomu nemáš oddělení adminů, tak to není dobrý nápad.) O ostatních projektech nějak není ani slyšet. Občas někdo něco na konferenci kecne, ale většinou je to ve smyslu: migrovali jsme z něčeho na něco. Zatímco já už 12let používám PG a furt to funguje, tak některé jiné projekty mají pátý storage. Někdy se ten konzervatismus vyplácí. Akorát to teda nemá standardní storage API no.
pokud k tomu nemáš oddělení adminů...nebo rozpočet na support
My to teď máme taky v DB a v BLOBech (Oracle), ale je to docela pomalý.
je to docela pomalý.nebo
Zkoumat strukturu ukládání dat / tabulek a jak funguje ta aplikační část, na to u končícího řešení dlabu.
Mám za sebou několik CEPH clusterů (návrh, implementace, operation), jeden z nich aktuálně 2 roky v produkci pořád aktivně opracováván (pridavani nodu, tiering, OSD, pridavani funkcionalit), většina slouží jako backend storage pro OpenStack nebo K8s.
Pokud něřešíš storage spolu s HW - například přechod od centrální storage k SDS, případně nepredikovatelný růst tak CEPH není úplně vhodný a přiklonil bych se k výše zmíněnému MinIO a S3.
V případě náhrady central storage za SDS pak CEPH je skvělá volba s tím, že čím větší cluster je tím lépe a vlastně to trpí pokud není cluster dost velký (počet nodů, počet OSD)
Souhlas, 20TB je málo.
Clustery, o kterých se bavím, že už dosahují rozumné velikosti, mají přes 9 nodů, cca 180 OSD (disků) a kapacitně přes 400TB RAW kapacity.
Tiskni
Sdílej: