Bylo vydáno Ubuntu 26.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek a oprav na Discourse.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2025 (pdf). Incidentů ubylo, sofistikovanost útočníků roste.
Open source softwarový stack AMD ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán v nové major verzi 10.0. S ROCm.AI. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Finanční skupina Partners se stala minulou neděli obětí kybernetického útoku, při kterém se útočníci dostali k některým osobním údajům klientů. Společnost o tom informovala ve čtvrtek. Ujišťuje, že peníze klientů nejsou v ohrožení. „Kybernetický útok zasáhl část IT infrastruktury naší společnosti. Ihned po zjištění útoku jsme s pomocí externích bezpečnostních odborníků začali intenzivně pracovat na minimalizaci škod. Útočníci se
… více »Americká technologická společnost Meta Platforms se dohodla, že zaplatí až zhruba 18 miliard dolarů (asi 373 miliard Kč) za mimosoudní urovnání sporu o závislosti dětí na sociálních sítích a provede významné změny pro jejich používání mladistvými. Téměř tři desítky států USA firmu v roce 2023 obvinily z toho, že sítě Facebook a Instagram vědomě navrhla tak, aby u dětí vyvolávaly závislost, a zatajovala tyto dopady před veřejností. Firma se
… více »Byl publikován aktuální přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Blíží se vydání podporující čipy M3. Vývojáře lze podpořit na GitHub Sponsors a Open Collective.
Kancelářský balík LibreOffice byl vydán ve verzi 26.8. Mimo jiné vylepšuje typografii a kompatibilitu s formáty MS Office, více v poznámkách k vydání.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 23.1.0, tj. první stabilní verze z nové řady 23.1.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Google Chrome 152 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 152.0.7977.64 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 327 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
user@archlinux ~]$ su Heslo: [root@archlinux ]# mkdir /var/lib/samba/usershare [root@archlinux ]# groupadd -r sambashare [root@archlinux ]# chown root:sambashare /var/lib/samba/usershare [root@archlinux ]# chmod 1770 /var/lib/samba/usershare [root@archlinux ]# gpasswd sambashare -a marek Přidal jsem uživatele marek do skupiny sambashare [root@archlinux bada]# smbpasswd -a marek [root@archlinux bada]# smbpasswd marek Nastavil jsem mu heslo pro sambu [root@archlinux]# #zkontrolovat jestli je uživatek v sambě: pdbedit -L -v #zkontrolovat práva na /var/lib/sambashare (nemusí stačit rwx jen na user a group) # do /etc/samba/smb.comf dát (stačí jen tohle - nic víc tam být nemusí): [global] usershare path = /var/lib/samba/usershare usershare max shares = 100 usershare allow guests = yes usershare owner only = yes #zapnout sambu v systemctl: systemctl enable nmb.service systemctl enable smb.servicehttps://wiki.archlinux.org/index.php/Samba#Enable_Usershares Doinstalovat kdefilenetworksharing, nebo nautilus-user-share a podobne Snad mi tam nic důležitého nevypadlo...
[global]
usershare path = /var/lib/samba/usershare
usershare max shares = 100
usershare allow guests = yes
usershare owner only = yes
[movies]
comment = Movies
path = /home/lajka27
read only = no
guest ok = yes
writeable = yes
browseable = yes
Přitom v Manajaru nebo Mintu mně samba fungovala vždy perfektně.
tak mi to napíše že nemám potřebná oprávněníÁno. Kvôli tomu som použil ten druhý príkaz.
drwxrwx--T 2 root sambashare 4096 Dec 11 18:01 /var/lib/samba/usershares/Ale ten adresár nesúvisí s tým, že on chce zdieľať /home/lajka27 ako movies a definoval to v /etc/samba/smb.conf Preklepy includet. PS
marek@archlinux:~$ cat /etc/samba/smb.conf [global] usershare path = /var/lib/samba/usershare usershare max shares = 100 usershare allow guests = yes usershare owner only = yes marek@archlinux:~$ ls -fl /var/lib/samba/ drwxrwx--T 1 root sambashare 64 31. pro 17.22 usershare marek@archlinux:~$ ls -fl /var/lib/samba/usershare/takže to odpovídá i tvému nastavení další co mě napadá je, že nemá správně zadaného uživatele/heslo pro sambu
Tiskni
Sdílej: