Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Otázka do pléna zní, pro jaký typ úloh očekáváte výkonostní profit u takto koncipovaného CPU tj. (1c/1CCX/16MB L3) a u jakých naopak dopad na výkon?Pozri si benchmarky. V nich sa pise, za aky podmienok a aky testy prebiehali. A nasledne si zisti, co su zac tie testy. Ine je preklad jadra, ine vypis prvocisiel a vypis vsetky delete 17. Kazde ma ine naroky a paraletizmus.
1950X@stock 16c 4c_ccx 66276 4c 1c_ccx 25594 4c 4c_ccx 21441 1950X@3400Mhz 16c 4c_ccx 66166 4c 1c_ccx 25559 4c 4c_ccx 21456Druhá sada měření na zafixovaných taktech ukázala, že obavy z vlivu boost taktů jsou u masivní vícevláknové zátěže zbytečné, výsledky jsou na zafixovaných 3400MHz prakticky shodné. Rozdíl mezi variantou s jedním aktivním core v ccx (1c_ccx tj. 8MB L3/core) a čtyřmi aktivními core v CCX (4c_ccx tj. 2MB L3/core) jsou vcelku značné. Zda jde rozdíl výkonu cca 16% na vrub větší L3 cache či paralelnímu přístupu z více CCX (průměrně kratší latence?) je otázkou. V dalších testech se již omezím na varianty 1c_ccx a 4c_ccx. Uvidíme zda se rozdíl výkonu udrží i v renderingu (osobně bych, za předpokladu dostatečnosti menší L3 cache tipoval spíš opak).
C-ray 4c 1c_ccx 162,5 sec 4c 4c_ccx 173,4 sec
php-build 4c 1c_ccx 76,5 sec 4c 4c_ccx 90,4 secPozn. Zapoměl jsem zmínit, že konfigurace simulovaného quad-core je vždy 4c/8t (je aktivní SMT), viz screenshoty lstopo výše.
unigine/santuary 800x600 (1080Ti) 4c 1c_ccx 456 fps 4c 4c_ccx 403 fps
OpenSSL 1.1.1 4c 1c_ccx 857 sign/sec 4c 4c_ccx 791 sign/sec+8% výkonu na straně 1c/ccx I když bude řada úloh, které budou separací core v CCX asi výkonostně trpět, další ze separace nejspíš budou profitovat. Otázkou je míra případného profitu/propadu, aby při pravděpodobně vyšší ceně CPU nebyl poměr cena/výkon výrazně horší proti sousedním SKU v nabídce. Na druhou stranu pokud se potvrdí výše taktů a boost takty budou zcela jinde než ostatní SKU, pak vlastně nebude co srovnávat. Výhled na jiný EPYC s boostem dejme tomu ke 4GHz tu není (řeč je o potenciálním 7F52). Podle dočasně nalezených výsledků na Geekbench DB lze očekávat i model 7F72 (24c, base 3,2GHz, velikost cache neznámá). Těmito SKUs může AMD částečně zaplnit svou WS díru na trhu (>PCIe slotů, >>256GB RAM, >1S, >TDP, >>3,35GHz boost).
Tiskni
Sdílej: