abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Humor

    Kanadský vývojář Anthony Sistilli vytvořil ironický DIY projekt parodující kamerové systémy Flock, s cílem názorně demonstrovat rizika masového sledování jaké provozují tyto komerční ALPR systémy. Z levné IP kamery a vlastního ML softwaru (napsaného s pomocí SI circa za 20 minut, kód se mi bohužel nepodařilo dohledat) běžícího v laptopu sestavil jednoduchý systém, který detekuje výhradně policejní vozidla, zaznamenává jejich SPZ a

    … více »
    ❗Červivý Hřib krade❗ | Komentářů: 3
    dnes 12:44 | Upozornění

    Část údajů uživatelů internetového supermarketu Rohlík byla odcizena. Kyberútočníci napadli nástroj zákaznické podpory Rohlíku, odcizili tak jména, e-mailové adresy, v některých případech také telefonní čísla nebo přepisy komunikace mezi klienty a zákaznickou podporou. Rohlík incident nahlásil příslušným orgánům a přijal příslušné opatření, aby zamezil podobným případům v budoucnosti, uvedla firma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 11:11 | IT novinky

    Aplikace eDoklady fungovala v obou volebních dnech stabilně a prakticky bez front. Digitální a informační agentura (DIA) odhaduje, že se digitálním dokladem prokázalo více než 100.000 voličů. Aplikaci si před volbami či během nich aktualizovalo 247.517 uživatelů. Nových registrací bylo 19.431 a do aplikace se přihlásilo 357.879 lidí. Největší nápor přišel bezprostředně po otevření volebních místností mezi 14. a 16. hodinou, kdy si

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Začal semestr, začal i podzim a kromě hub rostou jako po dešti i veřejné dílny v Praze. Nedávno strahováci referovali o hackerspacu Bordel, nyní se otevřela dílna Dejvice Lab jen kousek od ČVUT. Na blížící Virtuální Bastlírně tak uslyšíte nejen report z návštěvy dílny HWLab, ale i řadu novinek, událostí a úsměvných momentů, které se za poslední měsíc ve světě techniky, ale i vědy udály. Připojte se tedy již v úterý 13.10. od 20:00 a zapojte se do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 11:33 | Nová verze

    Byl vydán LineageOS 24 (Mastodon). LineageOS (Wikipedie) je svobodný operační systém pro chytré telefony, tablety a set-top boxy založený na Androidu. Jedná se o nástupce CyanogenModu. LineageOS 24 je založený na Androidu 17.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:55 | IT novinky

    Společnost Valve publikovala na svém GitLabu nákresy a schémata zapojení headsetu Steam Frame. Pro nekomerční účely.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.10. 23:11 | Bezpečnostní upozornění

    Soutěž Pwn2Own Ireland 2026 skončila 9. října. Bezpečnostní výzkumníci získali celkem 1 262 000 dolarů na odměnách. Během soutěže bylo předvedeno zneužití 98 zero-day zranitelností. Testování zahrnovalo různé kategorie zařízení a software. Výzkumníci předváděli prakticky fungující útoky podle pravidel soutěže. Výsledky následně slouží výrobcům při přípravě oprav. Mezi pokořenými jsou: Samsung Galaxy S26, OpenAI Codex, Oracle Autonomous AI Database, Google Pixel 10, u iPhone 17 neuspěli.

    vencour | Komentářů: 1
    9.10. 22:44 | Nová verze

    Programovací jazyk Python byl vydán v nové verzi 3.15.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    9.10. 22:33 | Zajímavý projekt

    BIGWORDS.PAGE je open-source webová aplikace, která po otevření odkazu v prohlížeči vykreslí přes celou obrazovku jednoduché informační sdělení. Zpráva i její nastavení jsou uložené v části URL za znakem #, například odkaz https://bigwords.page/#abclinuxu zobrazí jako velký bílý nápis 'abclinuxu' na černém pozadí. Obsah odkazu lze upravovat i vestavěným editorem, ten umožňuje nastavovat formátování a vizuální efekty textu, časovače, QR kódy a obrázky. Zdrojový kód je dostupný pod licencí MIT na GitHubu.

    ❗Červivý Hřib krade❗ | Komentářů: 10
    9.10. 11:55 | Upozornění

    V neděli 11. října proběhne rotace klíče kořenové zóny. Podruhé v historii. Ondřej Filip na blogu CZ.NIC: "Pokud je pro Vás DNS protokol spíše výzva, ale přesto spravujete nějakou síť či DNS resolver, zkuste si jednoduchý test, který připravila firma Cloudflare na této adrese. Obzvláště zbystřit byste měli, pokud uvidíte nějaká červená políčka."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (9%)
     (7%)
     (4%)
     (21%)
     (29%)
     (8%)
     (5%)
     (2%)
     (14%)
     (20%)
    Celkem 2837 hlasů
     Komentářů: 32, poslední včera 17:02
    Rozcestník

    Dotaz: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?

    29.2.2020 11:56 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    Přečteno: 956×
    Společnost AMD u svých procesorů Epyc řady 7002 škáluje výkon/cenu mj. počtem jader, dosahovaných taktů(base/boost), maxima TDP, průchodností(suma IF), efektivním memory bandwith. To je kromě jiného důsledkem počtu použitých chipletů (počtu použitých CCX/jader v nich), z čehož vyplývá i celková velikost L3 cache. Maximem je využití osmi chipletů(2 CCX/chiplet ) s celkem šestnácti CCX(4 core/CCX) tj. 64core a 256MB L3 cache.

    16-core EPYCy řady 7002 jsou dostupné v několika variantách (neuvažuji teď modely s P na konci, určené pro single SP3 socket).

    Například model 7282 disponuje 16-core a 64MB L3 cache (při pravděpodobně platících pravidlech, že L3 cache se z CCX vždy použije celá a v CCX musí být aspoň jedno aktivní jádro) to znamená použití 4 CCX. O tomto modelu se hovoří jako o quad-channel oriented (i když centrální die umí fyzicky obsloužit octa-channel, průchodnost asi prakticky odpovída quad-channel).

    Vyšší model 7302 disponuje 16-core a 128MB L3 cache (--"--) což znamená využití 8 CCX(po dvou aktivních core/CCX).

    Dle uniklých informací z firmware MB ASUSu se údajně očekává uvedení dalšího modelu. Model 7F52 při 16-core má disponovat 256MB L3 cache (--"--) což znamená využití 16 CCX (v osmi chipletech). Tento procesor bude mít tedy v každém CCX aktivní pouze jediné jádro. Měl by disponovat značně vysokým TDP 240W (na 16-core) což naznačuje vyšší takty (údajně 3,5GHz base, boost neznámý).

    Díky pouze jedinému aktivnímu jádru v CCX bude veškerá komunikace s okolím asi probíhat přes IF, každé jádro bude mít svých 16MB L3 cache, ale paralelní(2-4) vlákna nad společnými daty v tomto případě nebudou profitovat z možnosti umístění ve společné L3 cache (jako při situaci s více aktivními core v jednom CCX) a každé jádro bude mít muset svou kopii dat ve své L3 cache. Pokud jsem to tedy pochopil správně. Cena tohoto 16-core bude asi značná (pravděpodobně přesáhne levnější Epyc 24c, můj odhad je tak 1300US$+),aspoń podle toho jak vysoce má být naceněn ekvivalentní model s 32c/256MBL3(který ani nedosahuje výrazně vyšších taktů). Díky pravděpodobně vyšším boost taktům (čistě má spekulace 4GHz+?) by mohlo jít o zajímavou alternativu k Tr 3xx0 (bez jeho omezení na 256GB RAM). Otázkou je dostupnost nabídky MB podporujících vyšší TDP, zvlášť pro 2S osazení (o PCIe 4.0 nemluvě).

    Otázka do pléna zní, pro jaký typ úloh očekáváte výkonostní profit u takto koncipovaného CPU tj. (1c/1CCX/16MB L3) a u jakých naopak dopad na výkon?

    Profit (proti modelům s více core/CCX a menší L3 cache) bych očekával u IO operací, u masivnějšího paralelismu (úspěšnější udržení datového contextu v cache), paralelizovaných úloh nad separovanými (na cache hladovějšími daty .. lepší cache-hit-ratio), úlohy citlivé na memory bandwith. U úloh/vláken probíhajících na společnými daty v RAM to možná bude kontrapoduktivní.

    Odpovědi

    29.2.2020 13:33 debian+
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    Otázka do pléna zní, pro jaký typ úloh očekáváte výkonostní profit u takto koncipovaného CPU tj. (1c/1CCX/16MB L3) a u jakých naopak dopad na výkon?
    Pozri si benchmarky. V nich sa pise, za aky podmienok a aky testy prebiehali. A nasledne si zisti, co su zac tie testy.

    Ine je preklad jadra, ine vypis prvocisiel a vypis vsetky delete 17. Kazde ma ine naroky a paraletizmus.
    29.2.2020 18:14 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    Procesory Epyc s (1core/1CCX/16MBL3) zatím ještě na trhu nejsou, takže benchmarků nět. Srovnávat a vyvozovat dopad například z rozdílu výsledků dostupných modelů s (2,3,4 core/CCX) lze těžko, jelikož se tyto liší značně i frekvencemi a bez srovnání výsledků benchmarků na sjednocených taktech nemůžeme spolehlivě vyvozovat vliv jejich architektonických rozdílů (core/CCX/L3).
    29.2.2020 18:53 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    Příloha:
    Asi by to šlo nasimulovat na nejvyšších modelech s (SW/HW) disablováním ostatních jader, velmi omezeně asi i pouhou afinitou vláken benchmarku ke core.

    Na svém 1950X mohu leda tak nasimulovat quad core s (1c/CCX), (2c/CCX) a (4c/CCX). Třeba to něco napoví, zkusim prvně ten největší rozdíl quad-core(4c/CCX) a quad-core(1c/CCX).
    29.2.2020 20:34 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    Jako první benchmark jsem zvolil pts/compress-7zip z Phoronix-test-suite.
    1950X@stock
    16c 4c_ccx 66276
    4c 1c_ccx 25594
    4c 4c_ccx 21441
    
    1950X@3400Mhz
    16c 4c_ccx 66166
    4c 1c_ccx 25559
    4c 4c_ccx 21456
    
    Druhá sada měření na zafixovaných taktech ukázala, že obavy z vlivu boost taktů jsou u masivní vícevláknové zátěže zbytečné, výsledky jsou na zafixovaných 3400MHz prakticky shodné.

    Rozdíl mezi variantou s jedním aktivním core v ccx (1c_ccx tj. 8MB L3/core) a čtyřmi aktivními core v CCX (4c_ccx tj. 2MB L3/core) jsou vcelku značné. Zda jde rozdíl výkonu cca 16% na vrub větší L3 cache či paralelnímu přístupu z více CCX (průměrně kratší latence?) je otázkou.

    V dalších testech se již omezím na varianty 1c_ccx a 4c_ccx. Uvidíme zda se rozdíl výkonu udrží i v renderingu (osobně bych, za předpokladu dostatečnosti menší L3 cache tipoval spíš opak).
    29.2.2020 21:03 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    V benchmarku C-ray z Phoronix Test Suite stále zvítězila varianta 1c/ccx byť s podstatně menším náskokem 6%.
    C-ray
    4c 1c_ccx 162,5 sec
    4c 4c_ccx 173,4 sec
    
    29.2.2020 21:40 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    Zástupce benchmarku compilace z Phoronix Test Suite (php-build) nás vrací zpět na cca 15% ve prospěch 1c_ccx.
    php-build
    4c 1c_ccx 76,5 sec
    4c 4c_ccx 90,4 sec
    
    Pozn. Zapoměl jsem zmínit, že konfigurace simulovaného quad-core je vždy 4c/8t (je aktivní SMT), viz screenshoty lstopo výše.

    29.2.2020 22:14 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    PTS benchmark Unigine/Sanctuary (z pohledu GPU, zvlášť při nízkém rozlišení 800x600 na Geforce 1080Ti velice nenáročný 3D benchmark), jde prakticky o CPU benchmark a při pouze cca 1,25x core zátěže s docela překvapivým náskokem 11% zvítězil 1c_ccx.
    unigine/santuary 800x600 (1080Ti)
    4c 1c_ccx 456 fps
    4c 4c_ccx 403 fps
    
    1.3.2020 09:03 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    Příloha:
    V Geekbench 5.1 jsou souhrnné výsledky v single core testu prakticky shodné, v multi core benchmarku je celkový rozdíl cca 11%.

    Při detailním pohledu se dají najít výsledky s vyšší (AES-XTS 21%) či nižším výkonostním ziskem (HTML5) a dokonce je tu konečně test kde vítězí 4c/ccx (N-body physics o 11%). Detaily viz příloha.

    Tipnul bych si, že jde o test, který se odehrává na společnými daty s velkou proměnlivostí a tudíž zde asi hraje roli profit rychlého přístupu na výpočtu se podílejících vláken do společné L3. N-Body Physics benchmark sedí asi více Intel CPU s jejich monolitickou architekturou (všemi jádry v socketu sdílenou L3), což asi naznačují i výsledky v DB Geekbench.
    1.3.2020 18:03 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    PTS OpenSSL 1.1.1
    OpenSSL 1.1.1
    4c 1c_ccx 857 sign/sec
    4c 4c_ccx 791 sign/sec
    
    +8% výkonu na straně 1c/ccx

    I když bude řada úloh, které budou separací core v CCX asi výkonostně trpět, další ze separace nejspíš budou profitovat. Otázkou je míra případného profitu/propadu, aby při pravděpodobně vyšší ceně CPU nebyl poměr cena/výkon výrazně horší proti sousedním SKU v nabídce. Na druhou stranu pokud se potvrdí výše taktů a boost takty budou zcela jinde než ostatní SKU, pak vlastně nebude co srovnávat. Výhled na jiný EPYC s boostem dejme tomu ke 4GHz tu není (řeč je o potenciálním 7F52).

    Podle dočasně nalezených výsledků na Geekbench DB lze očekávat i model 7F72 (24c, base 3,2GHz, velikost cache neznámá). Těmito SKUs může AMD částečně zaplnit svou WS díru na trhu (>PCIe slotů, >>256GB RAM, >1S, >TDP, >>3,35GHz boost).
    1.3.2020 23:41 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    Single socket SP3 MB (s podporou 240W TDP) asi nebude problém, byť tyto MB typicky nedisponují přídavným PCIe6pin pro posílení napájení PCIe16x slotů. V server segmentu se asi předpokládá, že všechnu "12V" energii dostane en.náročná karta externě (u desktop GK bych za to ruku do ohně nedal). https://www.gigabyte.com/cz/Server-Motherboard/MZ32-AR0-rev-10#ov

    Bohužel zajímavý MB od Asrocku má deklarovanou podporu pouze TDP 225W (také jeho napájecí kaskáda vypadá proti té GB nahoře slabší). https://www.asrockrack.com/general/productdetail.asp?Model=ROMED8-2T#Specifications

    Tyan si na 240W TDP troufá i v ATX formátu, dokonce včetně Intel X550-BT2. https://www.tyan.com/Motherboards_S8030_S8030GM2NE

    Supermicro nám zatím v E-ATX segmentu (PCIe4.0) pro Epyc 7002 moc nepředvedlo, asi mají jiné priority (zbavit se zásob PCIe3.0 MB?).

    Architektura Zen3 má údajně sjednotit L3 cache v chipletu (s 8c?), což asi AMD umožní uvést jemnější škálu SKUs (než 8c,12c,16c,24c,32c,48c,64c). S 8c/CCX se společnou cache (32MB?) může v budoucnu stáhnout výhodu Intelu v předmětných testech (na druhou stranu Zen3 snad byl vyvíjen nezávisle na Zen2 takže kdo ví).
    14.4.2020 21:59 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)?
    Takže jsme se dočkali nacenění nových modelů EPYC Rome CPU, jejichž technická (ne)výhoda byla podnětem pro toto téma. Jak to jen podat, cena je ještě vyšší než vyšší. :-( https://ir.amd.com/news-releases/news-release-details/new-2nd-gen-amd-epyctm-processors-redefine-performance-database?sf232730138=1

    Založit nové vlákno • Nahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.