OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
A muzu hostovi nejak nastavit opravneni, napriklad mu je jeste vic zprisnit nebo zmenit nejaka nastaveni napr. pozadi plochy, vychozi homepage www prohlizece, ...?Tieto zmeny mozes dosiahnut u hocijakeho uzivatela.
systemctl disable gdm
jako root (popř. místo gdm tam může být sddm, xdm, …). stop
místo disable
ukončí grafické rozhraní hned.
Na distrech s jiným initem se použije odpovídající příkaz (např. s OpenRC na Gentoo, které používám, to je rc-update del xdm
).
Tohle umí ± jakékoliv distro.
sudo systemctl start lightdmtam se sice bude muset znovu prihlasit, ale muze zvolit jineho uzivatele a/nebo do jakeho desktop sezeni
Nejvíc by se mi asi hodilo, aby se moje UBuntu MATE 16.04.3 chovalo při spouštění tak jak jedno distro (jehož název si bohužel nevzpomenu, znám ho z doby, kdy jsem pokud se mi vyskytl volný čas, tak jsem ve volném čase žil tím, že jsem testoval okolo jedné až dvou desítek různých LiveCD disterTo funguje aj dnes, standardne sa GUI rozhranie spustsa na ALT+F7 a na ALT+F1-F6 mas konzoly. Z GUI do konzoly sa prepina cez CTRL+ALT+FX. Ak nechces aby hned nabehlo GUI, tak nastav podla toho.), že po nabootování se objevila jen textová konzole: "(název PC) login: _", po zadání username se to zeptalo "password: _" a po úspěšném přihlášení mi to napsalo něco že přihlášení bylo úspěšné a mohl jsem pracovat, ale stále jsem zůstával jen v textové konzoli a mohl spouštět jen konzolové programy.
Pokud jsem chtěl spustit GUI (např. GNOME, MATE, KDE, XFCE, ... cokoliv grafického nekonzolového), tak se AŽ PO PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE musel napsat příkaz, myslím že to bylo "startx" nebo tak něco, pokud měl uživatel více nainstalovaných GUI tak šlo myslím i nějak vybírat, které se spustí a nějaké další volby jako jazyk prostředí, ...apod., čímž se u přihlášeného uživatele spustilo kompletní GUI už přihlášené a šlo v něm pouštět GUI aplikace.To ide stale i dnes. Prepni na konzolu a daj startx (spusti defaulne) alebo specifikuj podla startxfce4 (napis startx v konzole a stac 2x tabulator).
GUI šlo myslím i nějak ukončit a vrátit se z něho zpět do přihlášené konzole a šlo i kompletně se z něho odhlásit nebo kompletně restartovat/vypnout systém. Odhlásit se zpět do konzolové výzvy k přihlášení a nebo i kompletně restartovat/vypnout systém šlo i z konzole.To ide i dnes. Napr.:
# uspanie notebooku systemctl suspendVsetky moznosti: systemctl --help a odsek System Commands.
Tiskni
Sdílej: