Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
A muzu hostovi nejak nastavit opravneni, napriklad mu je jeste vic zprisnit nebo zmenit nejaka nastaveni napr. pozadi plochy, vychozi homepage www prohlizece, ...?Tieto zmeny mozes dosiahnut u hocijakeho uzivatela.
systemctl disable gdm
jako root (popř. místo gdm tam může být sddm, xdm, …). stop
místo disable
ukončí grafické rozhraní hned.
Na distrech s jiným initem se použije odpovídající příkaz (např. s OpenRC na Gentoo, které používám, to je rc-update del xdm
).
Tohle umí ± jakékoliv distro.
sudo systemctl start lightdmtam se sice bude muset znovu prihlasit, ale muze zvolit jineho uzivatele a/nebo do jakeho desktop sezeni
Nejvíc by se mi asi hodilo, aby se moje UBuntu MATE 16.04.3 chovalo při spouštění tak jak jedno distro (jehož název si bohužel nevzpomenu, znám ho z doby, kdy jsem pokud se mi vyskytl volný čas, tak jsem ve volném čase žil tím, že jsem testoval okolo jedné až dvou desítek různých LiveCD disterTo funguje aj dnes, standardne sa GUI rozhranie spustsa na ALT+F7 a na ALT+F1-F6 mas konzoly. Z GUI do konzoly sa prepina cez CTRL+ALT+FX. Ak nechces aby hned nabehlo GUI, tak nastav podla toho.), že po nabootování se objevila jen textová konzole: "(název PC) login: _", po zadání username se to zeptalo "password: _" a po úspěšném přihlášení mi to napsalo něco že přihlášení bylo úspěšné a mohl jsem pracovat, ale stále jsem zůstával jen v textové konzoli a mohl spouštět jen konzolové programy.
Pokud jsem chtěl spustit GUI (např. GNOME, MATE, KDE, XFCE, ... cokoliv grafického nekonzolového), tak se AŽ PO PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE musel napsat příkaz, myslím že to bylo "startx" nebo tak něco, pokud měl uživatel více nainstalovaných GUI tak šlo myslím i nějak vybírat, které se spustí a nějaké další volby jako jazyk prostředí, ...apod., čímž se u přihlášeného uživatele spustilo kompletní GUI už přihlášené a šlo v něm pouštět GUI aplikace.To ide stale i dnes. Prepni na konzolu a daj startx (spusti defaulne) alebo specifikuj podla startxfce4 (napis startx v konzole a stac 2x tabulator).
GUI šlo myslím i nějak ukončit a vrátit se z něho zpět do přihlášené konzole a šlo i kompletně se z něho odhlásit nebo kompletně restartovat/vypnout systém. Odhlásit se zpět do konzolové výzvy k přihlášení a nebo i kompletně restartovat/vypnout systém šlo i z konzole.To ide i dnes. Napr.:
# uspanie notebooku systemctl suspendVsetky moznosti: systemctl --help a odsek System Commands.
Tiskni
Sdílej: