Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
A muzu hostovi nejak nastavit opravneni, napriklad mu je jeste vic zprisnit nebo zmenit nejaka nastaveni napr. pozadi plochy, vychozi homepage www prohlizece, ...?Tieto zmeny mozes dosiahnut u hocijakeho uzivatela.
systemctl disable gdm
jako root (popř. místo gdm tam může být sddm, xdm, …). stop
místo disable
ukončí grafické rozhraní hned.
Na distrech s jiným initem se použije odpovídající příkaz (např. s OpenRC na Gentoo, které používám, to je rc-update del xdm
).
Tohle umí ± jakékoliv distro.
sudo systemctl start lightdmtam se sice bude muset znovu prihlasit, ale muze zvolit jineho uzivatele a/nebo do jakeho desktop sezeni
Nejvíc by se mi asi hodilo, aby se moje UBuntu MATE 16.04.3 chovalo při spouštění tak jak jedno distro (jehož název si bohužel nevzpomenu, znám ho z doby, kdy jsem pokud se mi vyskytl volný čas, tak jsem ve volném čase žil tím, že jsem testoval okolo jedné až dvou desítek různých LiveCD disterTo funguje aj dnes, standardne sa GUI rozhranie spustsa na ALT+F7 a na ALT+F1-F6 mas konzoly. Z GUI do konzoly sa prepina cez CTRL+ALT+FX. Ak nechces aby hned nabehlo GUI, tak nastav podla toho.), že po nabootování se objevila jen textová konzole: "(název PC) login: _", po zadání username se to zeptalo "password: _" a po úspěšném přihlášení mi to napsalo něco že přihlášení bylo úspěšné a mohl jsem pracovat, ale stále jsem zůstával jen v textové konzoli a mohl spouštět jen konzolové programy.
Pokud jsem chtěl spustit GUI (např. GNOME, MATE, KDE, XFCE, ... cokoliv grafického nekonzolového), tak se AŽ PO PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE musel napsat příkaz, myslím že to bylo "startx" nebo tak něco, pokud měl uživatel více nainstalovaných GUI tak šlo myslím i nějak vybírat, které se spustí a nějaké další volby jako jazyk prostředí, ...apod., čímž se u přihlášeného uživatele spustilo kompletní GUI už přihlášené a šlo v něm pouštět GUI aplikace.To ide stale i dnes. Prepni na konzolu a daj startx (spusti defaulne) alebo specifikuj podla startxfce4 (napis startx v konzole a stac 2x tabulator).
GUI šlo myslím i nějak ukončit a vrátit se z něho zpět do přihlášené konzole a šlo i kompletně se z něho odhlásit nebo kompletně restartovat/vypnout systém. Odhlásit se zpět do konzolové výzvy k přihlášení a nebo i kompletně restartovat/vypnout systém šlo i z konzole.To ide i dnes. Napr.:
# uspanie notebooku systemctl suspendVsetky moznosti: systemctl --help a odsek System Commands.
Tiskni
Sdílej: