OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím, sledoval jsem přednášku o mobilních telefonech a tabletech s GNU/Linuxem v roce 2020 na InstallFestu a kromě ARM zařízení by mě zajímaly názory na vhodné distro/GUI pro 2v1 zařízení s normálním x86_64 procesorem. Mám HP x2 210 G2, což je prakticky normální 10" notebook s dotykovým displejem a oddělitelnou klávesnicí. Ten Intel procesor sice není žádný zázrak, ale dá se to normálně používat jako notebook i tablet.
Mám na tom dualboot Android-x86 a openSUSE. Android je moc fajn v "tabletovém" módu na čtení (v dopravním prostředu a tak), na hraní a tak, ale probouzení nefunguje moc dobře. Pořád to má problémy s probouzením obrazovky. Jinak tomu není co vytknout. Až na to, že když na tom chci pracovat, tak oproti normálnímu Linuxu je to dost bída... Naproti tomu openSUSE používám, když na tom chci normálně pracovat. Dotyková obrazovka sice funguje bez potíží, ale nepodařilo se mi pořádně rozchodit automatickou změnu orientace (na výšku/šířku) - přiznávám, že moc energie jsem tomu nevěnoval - a hlavně podstatná část aplikací prostě není na dotykové ovládání moc příjemná. Třeba Firefox interpretuje šmatlání jako výběr textu. Dolphin jako výběr položek. A tak. Prostě to není moc pohodlné a posledku ani efektivní.
Dualboot tohle řeší - buď to používám jako tablet, anebo jako notebook, akorát to má nevýhody dualbootu typu že to zabírá dost místa, člověk má hesla k wifinám na dvou místech, nějaké sdílení souborů také není ideální. Takže bych byl raději, kdyby to mělo jen jeden systém.
Koukal jsem na Plasma Mobile a postmarketOS, ale první mi přijde ve velmi rané fázi vývoje, instalátor pro x86_64 vypadá hodně experimentálně; a druhý vypadá, že s instalací na x86_64 snad ani nepočítá... Na obou by se mi líbilo, že mám jeden normální Linux, kde si mohu instalovat svoje oblíbené aplikace, přičemž to lze snadno použít jako skvěle fungující tablet. Podpora pro androidní aplikace by také byla fajn. Ale vlastně jsem nenašel nějaké linuxové prostředí, které by se pohodlně ovládalo dotykově. Možná bych mohl poznamenat, že GNOME používat nezvládnu. Naposledy jsem se u toho málem vzteknul. Normálně používám KDE.
Takže by mě zajímalo, zdali někdo nezná nějaké dobré GUI/distro, které lze pohodlně používat jako normální linuxové distro se všemi běžnými aplikacemi, i jako klasický šmatlací tablet.
Touchegg jsem zkoušel. Ale... má to poslední commit z října 2017, což nevypadá jako aktivní vývoj. Nějaká gesta to dokázalo obecně zasadit do systému, ale celkově to situaci moc nezlepšilo. Ale nic lepšího neznám, tak tomu asi budu muset dát ještě šanci...
Ten Bigscreen vypadá jako určen pro velké televize, takže jako opak té Mobile verze, to se mi moc nezdá.
Samotná klasická Plasma se dotykově ovládá relativně použitelně, s aplikacemi v KDE už je to slabší, a Firefox mulitouch nezvládá. Takže výsledek není žádný zázrak...
Tiskni
Sdílej: