Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Zdravím, sledoval jsem přednášku o mobilních telefonech a tabletech s GNU/Linuxem v roce 2020 na InstallFestu a kromě ARM zařízení by mě zajímaly názory na vhodné distro/GUI pro 2v1 zařízení s normálním x86_64 procesorem. Mám HP x2 210 G2, což je prakticky normální 10" notebook s dotykovým displejem a oddělitelnou klávesnicí. Ten Intel procesor sice není žádný zázrak, ale dá se to normálně používat jako notebook i tablet.
Mám na tom dualboot Android-x86 a openSUSE. Android je moc fajn v "tabletovém" módu na čtení (v dopravním prostředu a tak), na hraní a tak, ale probouzení nefunguje moc dobře. Pořád to má problémy s probouzením obrazovky. Jinak tomu není co vytknout. Až na to, že když na tom chci pracovat, tak oproti normálnímu Linuxu je to dost bída... Naproti tomu openSUSE používám, když na tom chci normálně pracovat. Dotyková obrazovka sice funguje bez potíží, ale nepodařilo se mi pořádně rozchodit automatickou změnu orientace (na výšku/šířku) - přiznávám, že moc energie jsem tomu nevěnoval - a hlavně podstatná část aplikací prostě není na dotykové ovládání moc příjemná. Třeba Firefox interpretuje šmatlání jako výběr textu. Dolphin jako výběr položek. A tak. Prostě to není moc pohodlné a posledku ani efektivní.
Dualboot tohle řeší - buď to používám jako tablet, anebo jako notebook, akorát to má nevýhody dualbootu typu že to zabírá dost místa, člověk má hesla k wifinám na dvou místech, nějaké sdílení souborů také není ideální. Takže bych byl raději, kdyby to mělo jen jeden systém.
Koukal jsem na Plasma Mobile a postmarketOS, ale první mi přijde ve velmi rané fázi vývoje, instalátor pro x86_64 vypadá hodně experimentálně; a druhý vypadá, že s instalací na x86_64 snad ani nepočítá... Na obou by se mi líbilo, že mám jeden normální Linux, kde si mohu instalovat svoje oblíbené aplikace, přičemž to lze snadno použít jako skvěle fungující tablet. Podpora pro androidní aplikace by také byla fajn. Ale vlastně jsem nenašel nějaké linuxové prostředí, které by se pohodlně ovládalo dotykově. Možná bych mohl poznamenat, že GNOME používat nezvládnu. Naposledy jsem se u toho málem vzteknul. Normálně používám KDE.
Takže by mě zajímalo, zdali někdo nezná nějaké dobré GUI/distro, které lze pohodlně používat jako normální linuxové distro se všemi běžnými aplikacemi, i jako klasický šmatlací tablet.
Touchegg jsem zkoušel. Ale... má to poslední commit z října 2017, což nevypadá jako aktivní vývoj. Nějaká gesta to dokázalo obecně zasadit do systému, ale celkově to situaci moc nezlepšilo. Ale nic lepšího neznám, tak tomu asi budu muset dát ještě šanci...
Ten Bigscreen vypadá jako určen pro velké televize, takže jako opak té Mobile verze, to se mi moc nezdá.
Samotná klasická Plasma se dotykově ovládá relativně použitelně, s aplikacemi v KDE už je to slabší, a Firefox mulitouch nezvládá. Takže výsledek není žádný zázrak...
Tiskni
Sdílej: