Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
qemu-kvm -machine vmport=off \ -boot order=dc -vga qxl \ -spice port=3001,disable-ticketing -soundhw hda \ -device virtio-serial -chardev spicevmc,id=vdagent,debug=0,name=vdagent \ -device virtserialport,chardev=vdagent,name=com.redhat.spice.0 \ -cdrom /path/to/your.iso /path/to/your.imgcesty k souborům .ISO jsem samozřejmě napsal dle skutečnosti....... po zadání příkazu se mi zobrazilo toto:
bash: qemu-kvm: příkaz nenalezenpak jsem na začátku příkazu zkusil místo qemu-kvm napsat pouze qemu, ale výsledek je stejný:
bash: qemu: příkaz nenalezenqemu mám nainstalované ve verzi 4.2.0-2. distribuce je Manjaro s desktopem Mate. Co mám dělat nebo jak příkaz upravit, aby vykonal co má, a já mohl pokračovat v pokusech s virtualizací.. ??? Moc díky všem. Martin
# ještě tohle ↓↓↓↓↓ qemu-kvm -enable-kvm -machine vmport=off \ -boot order=dc -vga qxl \ -spice port=3001,disable-ticketing -soundhw hda \ -device virtio-serial -chardev spicevmc,id=vdagent,debug=0,name=vdagent \ -device virtserialport,chardev=vdagent,name=com.redhat.spice.0 \ -cdrom /path/to/your.iso /path/to/your.img
qemu-system-x86_64 -enable-kvm …
qemu-img create -f qcow2 soubor.qcow2 42G
(vytvoří soubor.qcow2 o velikosti 42 GiB)
Název a velikost se uvádí stejně, ale vytvořený soubor bude v porovnání s raw souborem malý a poroste s ukládáním dat. Také podporuje další věci jako snapshoty disku nebo stavu VM (virtuálního stroje), takže si uvnitř VM můžete rozbít co chcete a pak to vrátit, pokud jste si uložil stav.
WARNING: Image format was not specified for 'foo.img' and probing guessed raw. Automatically detecting the format is dangerous for raw images, write operations on block 0 will be restricted. Specify the 'raw' format explicitly to remove the restrictions.Pokud bude tohle psát, nemělo by být možné nainstalovat na něj OS. Je to ochrana proti požkození souboru, pokud QEMU nedetekuje formát. Použijte volbu
-drive
:
qemu-system-x86_64 … -drive file=souborPevnéhoDisku.img,media=disk,format=raw
/dev/sdxX
(název disku upravte dle potřeby) stejně jako raw disk pro předání disku do VM.
man téma
zobrazí manuál k danému tématu (příkazu, funkci v C, systémovému volání atd.). Manuál k QEMU se jmenuje qemu
, takže ho zobrazíte man qemu
. Více informací o manuálech zobrazíte man man
.
V shellu („příkazovém řádku“) je automatické doplňování tabulátorem. Když napíšete začátek názvu příkazu nebo souboru a stisknete Tab a existuje jen jedna možnost, doplní se název. Pokud je více možností, druhý stisk je ukáže.
Název a velikost se uvádí stejně, ale vytvořený soubor bude v porovnání s raw souborem malý a poroste s ukládáním dat.
A nemá to vliv na výkon VM?
Díky za vysvětlení.
-drive file=…,…,if=virtio
, je-li to možné. QEMU umí z virtio disku i bootovat.
virtio je rozhraní pro virtualizovaný hardware. Zařízení v QEMU, která používají virtio:
vhost-scsi vhost-user-blk vhost-user-fs-device vhost-user-scsi virtio-9p-device virtio-blk-device virtio-scsi-device virtio-net-device vhost-user-input virtio-input-host-device virtio-keyboard-device virtio-mouse-device virtio-serial-device virtio-tablet-device vhost-user-gpu virtio-gpu-device vhost-vsock-device virtio-balloon-device virtio-crypto-device virtio-rng-device virtio-pmem
U disku mám VirtIO nastaven.
Mezi těmi zařízeními máš např. myš virtio-mouse-device
. To jako že u myši lze nastavit ovladač VirtIO? Já ve virt-manageru vidím u myši "Obecný PS2 Mouse". To jde změnit?
-usb -device usb-tablet
). Pak QEMU předává absolutní souřadnice (kam se myš posunula) místo relativních (o kolik a jakým směrem se myš přesunula). Pro uživatele se to chová tak, že myš může přesouvat mezi QEMU a zbytkem plochy a ryclost/zrychlení myši má stejné jako mimo VM.
Jinak to virtio moc prozkoumané nemám.
sudo qemu-img create -f qcow2 /var/lib/libvirt/images/win7_64_clear.qcow2 150GPotom jsem spustil:
qemu-system-x86_64 -enable-kvm -machine vmport=off \ -boot order=dc -vga qxl \ -spice port=3001,disable-ticketing -soundhw hda \ -device virtio-serial -chardev spicevmc,id=vdagent,debug=0,name=vdagent \ -device virtserialport,chardev=vdagent,name=com.redhat.spice.0 \ -cdrom /home/martin/Dokumenty/win7_SP1_64bit_cz.iso /var/lib/libvirt/images/win7_64_clear.qcow2V emulátoru terminálu to vypadalo, že se "asi" něco děje, ale žádné hlášení se nevypisovalo..... Po cca. 3 hodinách, když se v terminálu stále nic nezměnilo, ani se nezměnila velikost a ani čas přístupu/změny k vytvořenému virtuálnímu disku (/var/lib/libvirt/images/win7_64_clear.qcow2), jsem to UTNUL.... Zkusil jsem potom použít "Správce virtuálních strojů" (virt-manager). Oproti rozhraní VB mi přijde méně přehledný, ale to je pouze můj subjektivní názor. Nicméně bych potřeboval poradit, jak v tomto virt-manageru nastavím některé prvky z původního příkazu, a to: "-machine vmport=off" a "-spice port=3001" - Asi špatně hledám, ale tyto volby jsem nikde nenašel..... Moc díky za trpělivost. Martin
qemu-system-x86_64: /var/lib/libvirt/images/win7_64_clear.qcow2: Could not reopen file: Permission denied
sudo chown uživatel:skupina /cesta/k/souboru
“. Uživatele a skupinu ukáže příkaz id
v závorce u položek uid a gid.
Mimochodem proč chceš použít Spice? Bez toho -spice parametru to normálně vytvoří Xkové okýnko.To se mě moc ptáš, já to vlastně vůbec netuším....
Když jsi začátečník, tak proč nepoužíváš virt-manager?
Jsem na tom naprosto stejně jako ty. S tím rozdílem, že na ZŠ jsem měl 2 roky ruštinu a 2 angličtinu. A učení se jí mi docela jde, ale zanedbávám to. Jinak jsem se taky rozhodl pochopit to do hloubky a zvolil si příkazový řádek. Někdy je ale lepší pro pochopení věcí začít s jednodušší variantou a pak, až člověk trochu chápe o co jde přejít k té složitější. V první třídě taky nezačínají děti učit to, co se učí na 2. stupni, ale učí je vůbec něco napsat a přečíst a 1+1. Pro začátek, a nejsem jediný, ti doporučuji ten virt-manager. Já se považuji za mírně pokročilého uživatele, který o tom ví trochu více než ty, ale provozovat VM jen z terminálu, tak to bych asi nedal.
při použití Spice běhají windows lépeWindows vidí jen svůj virtuální hardware a o tom, jak na ně v tom virtuálu koukáte, neví nic. Pro vás je rozdíl v tom, že "Xkové okýnko" (tj. SDL výstup) na vás po spuštění vyskočí samo, zatímco u Spice ten proces Qemu, který jste spustil, bude jenom poslouchat na síti a vy navíc potřebujete Spice klienta, kterému řeknete, aby se k tomu Qemu připojil. Nějaký takový klient bude téměř určitě ve vaší distribuci k dispozici (stejně jako to Qemu). Jestli v tom bude rozdíl, to nevím - Spice má určitě velmi dobře vyřešené zachytávání kláves, takže třeba Alt+Tab vás nepřesune do jiného okna v tom Linuxu, ale přenese se to do Windows. SDL výstup možná umí to samé, ale sám jsem ho už několik let nepoužil, takže nevím. (Btw. tip pro používání Spice klienta - vstup z klávesnice se do VM přenáší jen v případě, že kurzor myši je v okně toho klienta.) Jinak když vidím ten příkaz, který spouštíte, tak nabídnu trochu teorie a trochu praxe. To, co tím příkazem děláte, je, že sestavujete hardware toho virtuálního stroje, jako byste sestavoval normální počítač. Ve vašem případě říkáte akorát to, že ten počítač má grafickou kartu "qxl" (
-vga qxl
), vše ostatní si Qemu doplní samo dle svých výchozích hodnot. To znamená, že si samo stanoví, jakou (zjednodušeně) základní desku používáte, jaký je na ní řadič disků a tak. V Qemu verze 3.1 je výchozí deska i440FX z roku 1996, na ní síťová karta e1000 a nějaký IDE řadič. No a jak je to dlouho, co jste viděl IDE disk? -machine q35 \ -device virtio-net-pci,netdev=net-0,mac=00:1a:4a:08:00:01 \ -device virtio-scsi-pci,id=scsi \ -device ich9-ahci,id=ahci \ -drive file=/home/martin/win7_64_clear.qcow2,if=none,cache=none,format=qcow2,discard=on,id=disk-1 \ -device scsi-hd,drive=disk-1,bus=scsi.0,bootindex=0 \ -drive file=/home/martin/Dokumenty/win7_SP1_64bit_cz.iso,if=none,cache=none,id=disk-cdrom1,readonly \ -device ide-cd,drive=disk-cdrom1,bus=ahci.0 \ -drive file=/home/martin/Dokumenty/virtio-win.iso,if=none,cache=none,id=disk-cdrom2,readonly \ -device ide-cd,drive=disk-cdrom2,bus=ahci.1 \ -nodefaultsSpojte si to s tím, co už máte. Parametry
-boot order
a -cdrom
vyhoďte a cestu k tomu qcow si upravte podle toho, kde ten soubor máte. Vysvětlení:
Řádek 1 - použít základní desku Q35. Řádek 2 - přidat do VM síťovou kartu virtio. Pořád není nikam zapojená bootindex=0
říká, že se má bootovat z toho disku. Protože na něm nic není, tak se přejde na další jednotku v pořadí, což je CDROM s instalátorem. Až na disk instalátor něco nahraje, bude vám to už bootovat z něj. Kdybyste potřeboval vynutit boot z CD, protože na disku něco je, tak to z řádku 6 vymažte a přesuňte na odpovídající místo na řádku 8
To druhé CD je s ovladači pro ten virtio hardware, instalátor vám totiž při výběru disku, kam se mají Windows nainstalovat, řekne, že nemá žádný disk. Je tam potřeba kliknout na "Nainstalovat ovladač" nebo něco takového a na tom CD s ovladači si najdete adresář pro vaši verzi Windows, 64bit, vioscsi. Nainstalujete ovladač, instalátor vidí disk, můžete v instalaci vesele pokračovat. Pak z toho CD bude ještě potřeba nainstalovat ovladač na grafiku a síťovku (adresáře qxl a NetKVM, pokud dobře vidím.)
A poznámka na závěr - píšete jenom, že "občas potřebujete i Windows". Pokud je to na nějakou práci s textem nebo něco podobného, co nepotřebuje akcelerovanou grafiku, tak si s tím virtuálem asi vystačíte. Jestli to má být na cokoliv náročnějšího, tak to nebude žádný zázrak. Pokud se jedná o hry, tak na to zapomeňte.
Na rozdíl od tebe se místo chytračení snaží pomoci člověku s prvními kroky.
Aleši, souhlasím s tebou v tom, že je třeba se vzdělávat. Nelíbí se mi ale tvoje slova o dojemnosti. To jsi přepálil.
Vzpomeň si na svoje začátky.
BTW: "Poradna slouží jako místo, kde mohou nováčci i zkušení uživatelé Linuxu vzájemně komunikovat a pomáhat si."
Skvěle sepsáno. Ukládám do učebnice. Díky
Jo a ta síťová karta není nikam zapojená, to se ještě těšte, síť je samostatná kapitolaAno nastavení síťovky je asi nejsložitější pokud chce mít člověk co nejlepší výkon. Musí se nastavit na hostiteli (linuxu), ale dá se i jednoduše. Stačí do tvého scriptu přidat řádek:
-netdev user,id=net-0 \
Má to sice své nevýhody, ale pro začátek by to mělo stačit - internet uvnitř VM by měl fungovat.
najdete adresář pro vaši verzi Windows, 64bit, vioscsi.Pak je tam ještě adresář viostor, který jde také použít jako ovladač disku, ale vioscsi je modernější. Rok nebo dva zpátky měl vioscsi optimalizace pro SSD což viostor neměl a psali, že je viostor možná nikdy nebude mít, ale nakonec je také má. vioscsi je prý pomalejší, ale jak jsem viděl benchtesty, tak ten rozdíl v rychlosti byl velmi malý (v reálu to uživatel nepozná).
Pokud se jedná o hry, tak na to zapomeňte.Né tak docela - https://wiki.archlinux.org/index.php/QEMU/Guest_graphics_acceleration - PCI VGA/GPU passthrough - zvládne i hraní náročných her, běžně využívám. Jedná se o předání GPU z hostitele do hosta (VM). - iGVT-g - využítí části iGPU Intelu pro hostitele a druhá část se přiřadí hostovi - to na náročné hry opravdu není.
Super stránky.
Hele, a byl by pro tebe takový problém být trochu laskavější/přátelštější? To musí být hrozný život žít v neustálé naštvanosti na něco. Udělej to sám pro sebe.
To rozhodně.
Z toho času by se i mně zatočila hlava.Tak to je hodně komplikovaný návod... rozhodně pro něco, co dle mých zkušeností není potřeba řešit: nestabilitu TSC si jádro VM zdetekuje samo, změny frekvence procesoru jsem nikdy vypínat nemusel (osobně to považuju za plýtvání elektrikou, kterou nemáme zadarmo) a zbytek - kdyby náhodou něco - řeší jednou za hodinu ntpdate z cronu (které ty hodiny dorovnává asi tak o desetiny-jednotky milisekund) Jinak teda jsem kouknul i na další stránky ohledně KVM na té wiki, a rozhodně bych neměl odvahu je nazývat "manuály" nebo dokonce tvrdit, že je to vhodný zdroj pro začátečníky. Ve většině případů je to akorát výpis různých parametrů - ale už ne popis, co dělají. Informace jsou zastaralé nebo nedostatečně inovované. Jako deníček pro člověka, který ví, o co jde (a jaké nedostatky ten který zápis má), v pohodě. Jako zdroj informací pro ostatní - ani moc ne.
Pak je tam ještě adresář viostor, který jde také použít jako ovladač diskuTo bych ani nezmiňoval, u virtio-block pochybuju, že se bude nějak výrazně vyvíjet, osobně to považuju za deprecated věc, kterou nemá cenu dávat do nových nasazení.
Bylo to myšleno s konfigurací, která se tu řeší.Pokud se jedná o hry, tak na to zapomeňte.Né tak docela
virtio-block pochybuju, že se bude nějak výrazně vyvíjet, osobně to považuju za deprecated věcAž takhle? Tak pokud nemá virtio-block nějaké zásadní výhody, tak nebude dávat smysl ho vyvíjet.
Bylo to myšleno s konfigurací, která se tu řeší.Ale jelikož poté co jsi to napsal, tazatel uvedl:
Autodesk Inventor, abych mohl doma dodělat věci, které jsem nestihl v práci. Mám 16 jádrový Ryzen, 64 GB ram a Vegu Frontier Editiontak je správné mu říci o možnostech, které má. PC, který má je už pěkná mašinka se kterou se dá kouzlit. Bohužel nemá 2 grafické karty, ale i ta jedna Vega by šla přehazovat mezi hostitelem (linuxem) a hostem (windowsem). Připadně druhou levnou GPU dokoupit. Jestli vidím správně tak Autodesk Inventor umí využít 3D akceleraci GPU, takže proč to nevyužít. Až se Martin prokouše začátkama a pochopí jak Qemu/Libvirt funguje, tak se do toho může pustit. Good luck
Už pár dní se chci na něco zeptat a teď jsi mi to připomněl. V blízké budoucnosti, dá-li BŮH, si budu pořizovat taky pěknou mašinku. Přemýšlel jsem, jestli je kvůli virtualizaci lepší koupit jednu pořádnou GPU, nebo 2 slabší? Já teď dedikovanou GPU nemám vůbec a kromě virtualizace jí vůbec nepostrádám. Takže kdybych měl 2 GPU, jednu bych propojil s VM Linux Mint a druhou s VM Windows. To by bylo lepší, než 1 výkonnější GPU přiřadit oběma, když by byly spuštěny oba VM naráz?
Pokud by tedy vůbec šlo 1 GPU přiřadit 2 VM spuštěným naráz.
Tedy měly by to umět i profesionální řady Nvidia a AMD, ale takovou graf. kartu asi kupovat nebudeš.
Proč by ne? Není to zase tak drahé.
ps aux | grep qemu
zobrazit qemu parametry, zkopírovat je do scriptu a tam si s nimi pracovat dle potřeby.
Myslíš? Podle mě je lepší pro Beginner For Unix začít s GUI a po čase se pustit do terminálu. Vzpomínám si, jak jsem prvně přišel do styku s virtualizací (VB) a přišlo mi to hrozně složité. Ani si nedovedu představit, že bych měl tenkrát vytvářet VM z terminálu. I teď by to nebyla úplná pohodička.
ps aux | grep qemu
hned po prvním spuštění Virt-Managera. Nejdřív naklikat VM, pak spustit VM, nainstalovat virtio ovladače, pak se mu bude trhat zvuk a video začít s GUI a po čase se pustit do termináluJo, tak jsem to myslel, akorát je nepraktické vkládat příkaz pokaždé do terminálu, takže je lepší to vložit do souboru win10.sh, tam si to upravovat a pak VM spustit jen klikem na ikonku, která spustí win10.sh. Druhým souborem bude virtuální disk (win10.qcow2), toť vše. 2 soubory = celá virtuálka. Na začátku složité pochopení parametrů Qemu, ale ve výsledku čisté a jednoduché. Samozřejmě výše uvedené platí pro člověk co chce poznávat a/nebo ví že přizpůsobovat si virtuálky bude potřebovat častěji. Ostatním stačí VirtualBox.
Tak takhle ano.
S tím, že zjistí, že se mu bude trhat zvuk a video jsi mě dost rozesmál
BTW: to s tím skriptem se mi líbí a půjdu touhle cestou. Člověk tak pronikne pod kapotu.
Tiskni
Sdílej: