plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
reaktorovej filtr hele :O :O
si myslim že tam je nějakej uv zářič ale žeby jako běžel při dostatečným výkonu na obyč tužkovky?? aby byl vzduch víc exponovanej by měl nějak chvilku cirkulovat nebo by měl bejt filtřík mnóóóóóóhem větčí ale je velkej jako normální šroubovací a taky se prej jako obyč šroubovací používá. nebo byto jako umělo sterilizovat vzduch vohřátím a pak chlazením před vdejchnutím blbost ne?? jak teda jako tamten filtr muže fungovat?? a muže vůůůbec spolehlivě fungovat?????? :O :O
UVlampa
UV záření ničící virus přes ozonovou vrstvu téměř nepronikne.
Oprava : UV-C
Krátkovlnné UVC záření (280 – 100 nm) – je absorbováno ozónovou vrstvou a na zemský povrch nedopadá. Kromě UVC záření ozón absorbuje i velkou část UVB záření, což znamená, že UV záření na Zemi je tvořeno UVA (90 – 99%) a malou částí UVB (1 – 10%).
nóó kdyby tam jakoby byla strčená ta uv lampa by jako furt muselo bejt nějak udělaný aby byl vzduch nějakou dobu exponovanej tamtomu záření ne?? se mi nechce věřit žeby jako stačilo dejchat vzduch kterej jen tak prolítává pod ledkama :O :O
že by tam třeba lítal nějakou spirálkou nebo průsvitnou hadičkou??
joa von jim totiž ten fitřík trošičku prosvítá aje trošičku něco málo vidět uvnitř hele :O :O :D :D zářič je pravděpodobně chycenej na boku a vede k němu napájecí šňůrka. se to jako dalo čekat ale nejsou tam jako vidět nějaký další díly který by nám řikali žeje uvnitř jakoby něco děsně složitýho :O :O ;D
si spíš myslim jak nad tim přemejšlim že jim de jenom vo ten patent a tak udělali jenom polofunkční protoyp by si jako mohli ten princip patentovat :O :O
taky tomu moc nevěřim :D :D by bylo možná chytrý uv použít jako doplněk k vobyč filtrům a furt na povrchu jakoby zabíjet co se na něj chytne nato by možná stačilo slabý napájení a zářič ale takle to asi neřešej :O ;D
jestli tam jakoby maj vlnovou dýlku nad 200 nm tak by se prej jako ozon neměl moc generovat hele :O :O
As you’ll note in the graphic below, Vacuum UV operates in the 100-200nm range, where it is capable of producing ozone. UV-C, conversely, reaches its optimal germicidal strength near 253.7nm. Because ozone may only be produced below 200nm, at 253.7nm (rounded to 254nm), the germicidal wavelength does not generate ozone.
u uv žárovky si myslim že se spektem jako uplně netrefíš a dělaj ozon ale ledky maj prej úzký spektrum takže by asi jako šlo vybrat nějakou aby nedělala tamten ozon a furt přitom byla jakoby germicidní :O ;D
tamten xiaomi hootin elektrikou asi napájí jenom větráček co jakoby žene vzduch skrz filtry si myslim :O ;D
Tiskni
Sdílej: