OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Prakticky bych ale hádal, že na normálním PC to fungovat nebude.Bumblebee funguje pro přepínání igpu Intetelu a gpu Nvidie i na desktopu a taky to bylo původně pro NTB. Podle mě bude přepínání AMD fungovat na desktopu lépe než na NTB, protože tam bývá často nastavena GPU napevno v biosu (např. nejde vypnout). Vlastní zkušenosti s AMD Ryzen nemám, chtělo by to pogooglit.
což následně vyžadovalo spuštění větráků, takže NTB dělal kravál a hřál se.To nevypadá na standardní chování, navíc když máš Xfce. Spíše to vypadá, že ti nějaký proces vytížil CPU, nebo jsi měl ten Intel špatně nakonfigurovaný, protože jsi ho před tím nepoužíval. Pokud bychom se teď mrkli na nějaké testy měření spotřeby na netu, tak igpu bude mít při běžné práci určitě nižší spotřebu než dgpu. Ruku do ohně nedám, ale nečetl jsem, že by AMD nebo Nvidia měly lepší úsporné funkce než igpu Intel.
Spíše to vypadá, že ti nějaký proces vytížil CPUNo jasně, proces X serveru. Když jsem nic nedělal, nic nedělal, když jsem začal psát do editoru, vytížení šlo nahoru. Jak se dají konfigurovat grafické karty, to nevím, ale doufal bych, že výchozí nastavení bude použitelné. Pokud teda akcelerace nebyla úplně vypnutá, to by byl sice návrat někam 15 let zpátky, ale je možné, že to tak je udělané v rámci tlačení systemd pomocí přístupu "X.org pouze se systemd"
Pokud teda akcelerace nebyla úplně vypnutá, to by byl sice návrat někam 15 let zpátky, ale je možné, že to tak je udělané v rámci tlačení systemd pomocí přístupu "X.org pouze se systemd"Zaujímalo by ma, čo má spoločné systemd s aktívnym bumblebee na vadnom HW.menovite prečo by mala byť chyba v 3D desktope keď bumblebee nechal 3D akceleráciu čisto na diskrétnu a neexistujúcu diskrétnu grafickú kartu. Takáto logika je krok späť o 15 rokov.
.......Pozor, potřebujete základní desku s IOMMU (není problém) a dobře udělanými IOMMU skupinami (může být problém.)Dobrý den. Také mne toto téma zajímá. Mohl byste prosím trošku rozvést pojem "dobře udělané IOMMU skupiny" ? Lze nějak poznat motherboard, který IOMMU podporuje a má IOMMU skupiny udělané dobře? Moc Vám děkuji.
/sys/kernel/iommu_groups
, kde jsou ty skupiny vyjmenované jako podadresáře (čísla), v každém podadresáři je pak adresář devices, kde je seznam zařízení patřící do dané skupiny. (Zařízení jsou uvedena dle svých adres na PCI sběrnici, z výstupu lspci
vyčtete, co je co.) Pokud desku chcete koupit, tak jedině hledat na webu, jestli někdo někam ten seznam skupin nenahrál. Jo a s různou verzí BIOSu ty skupiny na stejné desce mohou být různé.
(Předpokládám, že nebudu muset kabel přehazovat z jedné gr.karty na druhou)Mělo by to jít nastavit i tak, že by se v jednu chvíli používaly obě GPU, do monitoru by byly zapojeny oba kabely najednou a jen bys přepínal "source" na monitoru podle toho z jaké GPU by jsi chtěl zrovna vidět výstup. Nebo druhá varianta co tu už padla, že by se výpočetní výkon odehrával na jedné GPU a pak by se data přenesly na druhou GPU kde by se jen zobrazily a vyplivly na monitor. U téhle varianty je mírná latence, ale u Bumblebee ji vůbec nevnímám ani ve hrách.
Mělo by to jít nastavit i tak, že by se v jednu chvíli používaly obě GPU, do monitoru by byly zapojeny oba kabely najednou a jen bys přepínal "source" na monitoru podle toho z jaké GPU by jsi chtěl zrovna vidět výstup.Jo, takhle mám připojenou grafiku pro virtualizované widle.
Tiskni
Sdílej: