Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Prakticky bych ale hádal, že na normálním PC to fungovat nebude.Bumblebee funguje pro přepínání igpu Intetelu a gpu Nvidie i na desktopu a taky to bylo původně pro NTB. Podle mě bude přepínání AMD fungovat na desktopu lépe než na NTB, protože tam bývá často nastavena GPU napevno v biosu (např. nejde vypnout). Vlastní zkušenosti s AMD Ryzen nemám, chtělo by to pogooglit.
což následně vyžadovalo spuštění větráků, takže NTB dělal kravál a hřál se.To nevypadá na standardní chování, navíc když máš Xfce. Spíše to vypadá, že ti nějaký proces vytížil CPU, nebo jsi měl ten Intel špatně nakonfigurovaný, protože jsi ho před tím nepoužíval. Pokud bychom se teď mrkli na nějaké testy měření spotřeby na netu, tak igpu bude mít při běžné práci určitě nižší spotřebu než dgpu. Ruku do ohně nedám, ale nečetl jsem, že by AMD nebo Nvidia měly lepší úsporné funkce než igpu Intel.
Spíše to vypadá, že ti nějaký proces vytížil CPUNo jasně, proces X serveru. Když jsem nic nedělal, nic nedělal, když jsem začal psát do editoru, vytížení šlo nahoru. Jak se dají konfigurovat grafické karty, to nevím, ale doufal bych, že výchozí nastavení bude použitelné. Pokud teda akcelerace nebyla úplně vypnutá, to by byl sice návrat někam 15 let zpátky, ale je možné, že to tak je udělané v rámci tlačení systemd pomocí přístupu "X.org pouze se systemd"
Pokud teda akcelerace nebyla úplně vypnutá, to by byl sice návrat někam 15 let zpátky, ale je možné, že to tak je udělané v rámci tlačení systemd pomocí přístupu "X.org pouze se systemd"Zaujímalo by ma, čo má spoločné systemd s aktívnym bumblebee na vadnom HW.menovite prečo by mala byť chyba v 3D desktope keď bumblebee nechal 3D akceleráciu čisto na diskrétnu a neexistujúcu diskrétnu grafickú kartu. Takáto logika je krok späť o 15 rokov.
.......Pozor, potřebujete základní desku s IOMMU (není problém) a dobře udělanými IOMMU skupinami (může být problém.)Dobrý den. Také mne toto téma zajímá. Mohl byste prosím trošku rozvést pojem "dobře udělané IOMMU skupiny" ? Lze nějak poznat motherboard, který IOMMU podporuje a má IOMMU skupiny udělané dobře? Moc Vám děkuji.
/sys/kernel/iommu_groups
, kde jsou ty skupiny vyjmenované jako podadresáře (čísla), v každém podadresáři je pak adresář devices, kde je seznam zařízení patřící do dané skupiny. (Zařízení jsou uvedena dle svých adres na PCI sběrnici, z výstupu lspci
vyčtete, co je co.) Pokud desku chcete koupit, tak jedině hledat na webu, jestli někdo někam ten seznam skupin nenahrál. Jo a s různou verzí BIOSu ty skupiny na stejné desce mohou být různé.
(Předpokládám, že nebudu muset kabel přehazovat z jedné gr.karty na druhou)Mělo by to jít nastavit i tak, že by se v jednu chvíli používaly obě GPU, do monitoru by byly zapojeny oba kabely najednou a jen bys přepínal "source" na monitoru podle toho z jaké GPU by jsi chtěl zrovna vidět výstup. Nebo druhá varianta co tu už padla, že by se výpočetní výkon odehrával na jedné GPU a pak by se data přenesly na druhou GPU kde by se jen zobrazily a vyplivly na monitor. U téhle varianty je mírná latence, ale u Bumblebee ji vůbec nevnímám ani ve hrách.
Mělo by to jít nastavit i tak, že by se v jednu chvíli používaly obě GPU, do monitoru by byly zapojeny oba kabely najednou a jen bys přepínal "source" na monitoru podle toho z jaké GPU by jsi chtěl zrovna vidět výstup.Jo, takhle mám připojenou grafiku pro virtualizované widle.
Tiskni
Sdílej: