Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Prakticky bych ale hádal, že na normálním PC to fungovat nebude.Bumblebee funguje pro přepínání igpu Intetelu a gpu Nvidie i na desktopu a taky to bylo původně pro NTB. Podle mě bude přepínání AMD fungovat na desktopu lépe než na NTB, protože tam bývá často nastavena GPU napevno v biosu (např. nejde vypnout). Vlastní zkušenosti s AMD Ryzen nemám, chtělo by to pogooglit.
což následně vyžadovalo spuštění větráků, takže NTB dělal kravál a hřál se.To nevypadá na standardní chování, navíc když máš Xfce. Spíše to vypadá, že ti nějaký proces vytížil CPU, nebo jsi měl ten Intel špatně nakonfigurovaný, protože jsi ho před tím nepoužíval. Pokud bychom se teď mrkli na nějaké testy měření spotřeby na netu, tak igpu bude mít při běžné práci určitě nižší spotřebu než dgpu. Ruku do ohně nedám, ale nečetl jsem, že by AMD nebo Nvidia měly lepší úsporné funkce než igpu Intel.
Spíše to vypadá, že ti nějaký proces vytížil CPUNo jasně, proces X serveru. Když jsem nic nedělal, nic nedělal, když jsem začal psát do editoru, vytížení šlo nahoru. Jak se dají konfigurovat grafické karty, to nevím, ale doufal bych, že výchozí nastavení bude použitelné. Pokud teda akcelerace nebyla úplně vypnutá, to by byl sice návrat někam 15 let zpátky, ale je možné, že to tak je udělané v rámci tlačení systemd pomocí přístupu "X.org pouze se systemd"
Pokud teda akcelerace nebyla úplně vypnutá, to by byl sice návrat někam 15 let zpátky, ale je možné, že to tak je udělané v rámci tlačení systemd pomocí přístupu "X.org pouze se systemd"Zaujímalo by ma, čo má spoločné systemd s aktívnym bumblebee na vadnom HW.menovite prečo by mala byť chyba v 3D desktope keď bumblebee nechal 3D akceleráciu čisto na diskrétnu a neexistujúcu diskrétnu grafickú kartu. Takáto logika je krok späť o 15 rokov.
.......Pozor, potřebujete základní desku s IOMMU (není problém) a dobře udělanými IOMMU skupinami (může být problém.)Dobrý den. Také mne toto téma zajímá. Mohl byste prosím trošku rozvést pojem "dobře udělané IOMMU skupiny" ? Lze nějak poznat motherboard, který IOMMU podporuje a má IOMMU skupiny udělané dobře? Moc Vám děkuji.
/sys/kernel/iommu_groups
, kde jsou ty skupiny vyjmenované jako podadresáře (čísla), v každém podadresáři je pak adresář devices, kde je seznam zařízení patřící do dané skupiny. (Zařízení jsou uvedena dle svých adres na PCI sběrnici, z výstupu lspci
vyčtete, co je co.) Pokud desku chcete koupit, tak jedině hledat na webu, jestli někdo někam ten seznam skupin nenahrál. Jo a s různou verzí BIOSu ty skupiny na stejné desce mohou být různé.
(Předpokládám, že nebudu muset kabel přehazovat z jedné gr.karty na druhou)Mělo by to jít nastavit i tak, že by se v jednu chvíli používaly obě GPU, do monitoru by byly zapojeny oba kabely najednou a jen bys přepínal "source" na monitoru podle toho z jaké GPU by jsi chtěl zrovna vidět výstup. Nebo druhá varianta co tu už padla, že by se výpočetní výkon odehrával na jedné GPU a pak by se data přenesly na druhou GPU kde by se jen zobrazily a vyplivly na monitor. U téhle varianty je mírná latence, ale u Bumblebee ji vůbec nevnímám ani ve hrách.
Mělo by to jít nastavit i tak, že by se v jednu chvíli používaly obě GPU, do monitoru by byly zapojeny oba kabely najednou a jen bys přepínal "source" na monitoru podle toho z jaké GPU by jsi chtěl zrovna vidět výstup.Jo, takhle mám připojenou grafiku pro virtualizované widle.
Tiskni
Sdílej: